Jak poinformowała w środę koordynator projektu Anna Potaczek, celem konkursu było wyłonienie najefektywniejszego systemu selektywnej zbiórki opakowań szklanych w województwie małopolskim. W Czorsztynie, w przeliczeniu na jednego mieszkańca zbiera się 1,72 kg opakowań szklanych. Drugie miejsce zajęła gmina Mszana Dolna z 1,18 kg opakowań szklanych na jednego mieszkańca, a trzecie - miasto Wadowice ze wskaźnikiem 0,90 kg.

Członek zarządu województwa małopolskiego Wojciech Kozak zaznaczył, że w konkursie uczestniczyło 20 na 182 małopolskich gmin. "To zdecydowanie za mało, choć programy gospodarki odpadami posiadają praktycznie wszystkie gminy. Sytuacja w programach jest bardzo dobra, ale z ich realizacją bywa różnie" - ocenił Kozak.

Według niego w ramach selektywnej zbiórki odzyskuje się obecnie w Małopolsce 2,4 proc. odpadów. Zgodnie z planami do 2010 roku powinno to być 12 proc. Zdaniem samorządowców jest szansa na osiągnięcie tego wskaźnika, bo odzyskiwanie surowców wtórnych staje się rentownym biznesem.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!