Zainteresowanie było ogromne. Najchętniej sprzedawane były świeże owoce i warzywa – postaramy się, żeby na przyszłych BioBazarach było ich więcej. Podobnie wędlina i drób. Niektórym dostawcom wskutek ogromnego zainteresowania zabrakło towaru. Teraz, kiedy już wiemy, że zainteresowanie jest duże, dostawcy na pewno chętniej wezmą więcej produktów – mówi w rozmowie z farmer.pl Katarzyna Wieczorek, marketing manager projektu.

Biobazar będzie się odbywał cyklicznie w Warszawie, na terenie dawnej fabryki Norblin, przy ul. Żelaznej 51/53. – BioBazar odbywać się będzie w każdą sobotę do świąt, w godzinach 8–17. Potem robimy przerwę świąteczną i ruszamy od stycznia. Planujemy już teraz, że będzie to impreza cykliczna – mówi Katarzyna Wieczorek.

Rynek warszawki na pewno nie jest łatwy, dlatego tego typu inicjatywa musi być wykonana bardzo dobrze. Przede wszystkim organizatorzy powinni dbać o to, aby wszystkie produkty, które będzie można zakupić na BioBazarze miały certyfikaty ekologiczne – mówi Krzysztof Kluczyński, właściciel Eko-Mega Młyny Wodne, który na targu sprzedaje swoje ekologiczne mąki.

Pomysł się spodobał i już są plany na następne tego typu inicjatywy.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!