Komitety Copa-Cogeca podkreśliły liczne korzyści dla środowiska i dobrostanu zwierząt płynące z rolnictwa ekologicznego i położyły nacisk na potrzebę usprawnienia instrumentów wsparcia dla rolnictwa ekologicznego w ramach WPR po roku 2013.

Nebel wskazał, że rolnictwo ekologiczne jest działalnością gospodarcza, a zatem zajmujący się nim rolnicy muszą uzyskać znaczną część dochodów z rynku i otrzymywać sprawiedliwą cenę za swe produkty. - Trzeba zainwestować więcej funduszy w badania, tak aby rolnicy mogli posługiwać się lepszymi technikami. Istotną rolę odgrywają także kampanie promocyjne i informacyjne, poprzez które można upowszechniać informacje na temat europejskiej produkcji ekologicznej i ją ożywiać - mówił Johannes Nebel.

Dodał, że rolnictwo ekologiczne wiąże się z licznymi korzyściami dla środowiska, ma pozytywny wpływ na glebę, jakość wody i bioróżnorodność. - W przepisach unijnych dot. Rolnictwa ekologicznego mowa jest o praktykach mających za zadanie wprowadzenie wyższego poziomu dobrostanu zwierząt. Zwierzęta muszą mieć stały dostęp do wyjścia na dwór, poza tym liczba zwierząt zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz powinna być niska. Wziąwszy pod uwagę korzyści, rolnictwo ekologiczne jest w stanie spełnić główne cele Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) - dodał.

Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca podkreślił , że rolnictwo ekologiczne jest odpowiedzią na wyzwania związane ze środowiskiem. Dlatego jest przekonany, że musi znaleźć się wysoko na liście priorytetów WPR po roku 2013.

Podobał się artykuł? Podziel się!