Mniej formalności, ale i sprawniejszy nadzór nad rolnictwem ekologicznym oraz wysokie kary dla nieuczciwych producentów szykuje rząd w nowej ustawie - pisze Agnieszka Łukaszewicz.

Projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym jest już gotowy. Do zmiany prawa zmusza nas unijne rozporządzenie, które wchodzi w życie w styczniu 2009 r.

(...) Planowane są między innymi zmiany w zakresie przywozu produktów rolnictwa ekologicznego z państw trzecich. Właściwy organ państwa członkowskiego zatwierdzi podjęcie takiej działalności, a generalny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w drodze decyzji upoważni do przywozu produktów. Wszystkie wnioski muszą być składane na specjalnych formularzach.

W nowej ustawie przewidziano także odstępstwo od obowiązkowego zgłaszania takiej działalności. Rzecz dotyczy sprzedających produkty bezpośrednio konsumentowi lub użytkownikowi końcowemu. Decyzja o zwolnieniu podjęta przez państwa członkowskie może dotyczyć tylko przedsiębiorców, którzy: nie wytwarzają ani nie przechowują produktów w celach innych niż sprzedaż, nie przywożą takich produktów z krajów trzecich, nie zlecają przywozu strome trzeciej.

(...) Ekoprodukty zdobywają polski rynek. Wartość polskiego rynku żywności ekologicznej według różnych szacunków wynosi od 200 do 600 mln zł. To mniej niż 1 proc. łącznych rocznych wydatków na produkty spożywcze. Rocznie popyt na nią zwiększa się o kilkadziesiąt procent. Podobne tempo powinno się utrzymać także w ciągu najbliższych kilku lat. W Europie najwięcej żywności ekologicznej kupują Niemcy. Rocznie przeznaczają na nią ok. 4,5 mld euro. Do produkcji i dystrybucji ekożywności w Polsce uprawnionych jest obecnie blisko 260 firm. Coraz większym zainteresowaniem produkty tego typu zaczynają się cieszyć wśród sieci handlowych. Zazwyczaj współpracują one z grupami producentów.  (...)

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!