Prawie każdy kurs przedsiębiorczości podkreśla, że aby odnieść sukces rynkowy w danej branży, w pierwszej kolejności należy zadbać o dobry pomysł na biznes.

Nie inaczej jest w rolnictwie.

Niezbędnym czynnikiem jest technologia.

W dzisiejszych czasach poprzestanie na produkcji surowca to za mało.

Ważne jest, aby w miarę możliwości włączać się także w przetwórstwo. Im większa część łańcucha produkcyjnego zostanie opanowana przez producenta, tym więcej zostanie w jego kieszeni, a mniej u pośredników.

Od teorii do praktyki

Pan Krzysztof Wroński z Gorlic (woj. małopolskie) udowodnił, że ekologia może być świetnym pomysłem na biznes - wystarczy dobry plan. Prowadzi on 12-hektarowe gospodarstwo zielarskie "Tymianek". W tym pięknym górzystym krajobrazie trudno jest prowadzić typowe, rolnicze gospodarstwo, ponieważ ukształtowanie terenu oraz klimat są znacznie mniej sprzyjające niż w innych regionach Polski. Znacznie krótszy okres wegetacji oraz niewielka powierzchnia pola właściwie wykluczają wielkoobszarowe gospodarowanie.

W takim środowisku natomiast znakomicie rozwijają się niektóre gatunki ziół.

Tę właściwość wykorzystał pana Krzysztof.

W jego przypadku uprawa ziół to rodzinna tradycja. Powierzchnia 12 ha rozdysponowana jest pomiędzy trzy gatunki ziół. Są to: nagietek, rumianek i szarłat.

Powierzchnia poszczególnych gatunków jest podobna z roku na rok. Nagietek uprawiany jest na powierzchni 2-3 ha, rumianek na 4-6 ha w zależności od roku, a pozostała powierzchnia zagospodarowana jest produkcją szarłatu. Od 2006 roku gospodarstwo jest pod nadzorem jednostki certyfikującej rolnictwo ekologiczne - Agro Bio Test, a od czterech posiada certyfikat zgodności z ekologicznym systemem gospodarowania. Mimo ponoszenia dodatkowego wysiłki związanego z prowadzeniem różnego rodzaju dokumentów, planuje pozostać w tym systemie produkcji, gdyż mu się to po prostu opłaca. Pan Krzysztof przyznaje, że dzięki certyfikatowi jest mu łatwiej sprzedać swój towar, a ponadto uzyskuje za niego wyższą cenę. Jego zdaniem, rynek rolnictwa ekologicznego rozwija się dobrze i dotyczy to także produkcji zielarskiej.