IMC jest zintegrowaną grupą rolniczą działającą na terenie Ukrainy. Jej główne kierunki działalności to: produkcja kukurydzy, pszenicy, słonecznik, soi, ziemniaków, magazynowanie płodów rolnych oraz produkcja mleka. IMC uprawia ziemie w korzystnej lokalizacji banków ziemi (region Połtawy, Czernichowa i Sumy) o powierzchni 136,6 tys. ha.

Obecnie przychody z uprawy zbóż stanowią 96 proc. sprzedaży grupy., 70 proc. przychodów IMC osiąga z eksportu. Dotychczasowe kierunki eksportu to Bliski Wschód, kraje Unii Europejskiej, Azja oraz Afryka Północna. Na obszary Arabii Saudyjskiej, Niemiec, Włoch oraz Chin firma zapowiada wzmożoną aktywność eksportową. Firma poinformowała, że nie sprzedaje swoich towarów do Rosji.
IMC pochwaliła się wynikami z 2016 roku. Jej pojemność magazynowania wyniosła 555 tys. ton, wyprodukowano 717 tys. ton zbóż i roślin oleistych, ziemniaka 21 tyś ton, zaś mleka 15 tyś. Całość przychodów firmy we wskazanym roku wyniosła 124,7 mln USD.

Kolejne inwestycje w sprzęt to element przygotowań do nowej kampanii siewnej, a także działań związanych z unowocześnieniem parku maszynowego. Grupa rolnicza IMC, w ramach działań skoncentrowanych na podnoszenie efektywności, zainwestowała w samojezdne opryskiwacze John Deere oraz ciągniki Fendt. Po przeprowadzeniu testów siedmiu producentów opryskiwaczy IMC zdecydowała się na firmę John Deere.

Jednym z kluczowych przedsięwzięć spółki w perspektywie 3 lat jest stopniowe powiększanie areału ziemi. W tym roku przewiduję się powiększenie o 20 tyś ha, prognozując, że do 2020 roku wielkość banków ziemi firmy wyniesie 206,6 tyś ha.

Spółka zamierza skupić uwagę na eksporcie 4 głównych upraw: kukurydzy, która będzie wynosiła około 49 proc.. wszystkich upraw, nie wykluczając przy tym wprowadzania nowych upraw do proporcji, biorąc pod uwagę informacje o możliwości ekspansji na nowe rynki. Na 2017r. zaplanowano modernizację pojemności magazynowych poprzez budowę silosów do składowania zboża o pojemności 21 000 m3. Stopniowo zakłada się również wzrost banku ziemi pod uprawę soi (od 6,4 tys ha, 2016 do niemal 15 ha tyś w 2020 r. ).

- IMC, mimo trudnej sytuacji makroekonomicznej i politycznej w kraju, jest w stanie wypracować coraz lepsze wyniki - zapewnił prezes spółki Alexa Lissitsa. Dodatkowo strategicznym posunięciem Grupy IMC jest ogłoszona polityka dywidendowa, zakładająca coroczne wypłacanie określonego skonsolidowanego zysku netto akcjonariuszom spółki, która ma zainteresować nowych inwestorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!