PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
zakwaszenie gleby

zakwaszenie gleby

Śledź temat na bieżąco za pomocą kanału RSS


 • Produkcyjne i środowiskowe skutki zakwaszenia gleb

  Wiedza na temat roli odczynu oraz wymagań roślin uprawnych związanych z pH jest niezwykle istotna dla dobrego i efektywnego zarządzania produkcją roślinną. Wapnowanie gleb to jeden z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych.

 • Wapnowanie jesienne

  Jesień, również późna to dobry moment na wapnowanie gleby. W tym czasie najlepiej sięgnąć po szybkodziałający nawóz wapniowy, istotne są też warunki pogodowe.

 • Zbadaj swoją glebę

  Okres bezpośrednio po żniwach, to najlepszy termin pobrania próbek glebowych i wysłania ich do analizy w Stacji Chemiczno-Rolniczej. Badania tego typu powinny być wykonywane co 4 lata.

 • Ponad połowa polskich gleb jest silnie zakwaszona

  Aktualnie ponad 50 proc. gleb użytkowanych rolniczo wykazuje silne zakwaszenie. Jego przyczyną, obok naturalnych warunków glebowo-klimatycznych sprzyjające wymywaniu wapnia i magnezu z gleby, są zanieczyszczenia przemysłowe i komunikacyjne oraz...

 • Wielkopolska chce wapnowania

  Rolnicy z Wielkopolski domagają się dotacji do wapnowania. Taką dotację mają rolnicy gospodarujący w województwie śląskim, co potwierdza, że jest możliwa.

  0
 • Wapnowanie

  Od wielu lat udział gleb bardzo kwaśnych i kwaśnych, na których wapnowanie staje się konieczne i potrzebne, przekracza połowę powierzchni użytków rolnych. Na dalszych ponad 30 proc. areału wapnowanie jest wskazane.

  1
 • Lekka zima

  W tym roku przy braku roztopów nawet na ciężkich lub podmokłych glebach możliwe będzie wczesne rozpoczęcie prac wiosennych i dobre wykorzystanie nagromadzonych w warstwie ornej i podglebiu zasobów wody.

  0
 • Walka o odczyn

  Szacuje się, że dawki wapna stosowane w ostatnich latach nie przekraczają 100 kg CaO/ha rocznie. Sprawia to, że średni wskaźnik zakwaszenia gleb w Polsce jest wysoki. Ponad połowa naszych gleb ma odczyn bardzo kwaśny lub kwaśny.

  0
 • Wapnujmy, wapnujmy...

  W żadnym z województw udział gleb kwaśnych nie jest mniejszy niż 40 proc. Najlepsza pora do wapnowania to okres pożniwny.

  0
 • Wapń w roślinach

  Wapń jest składnikiem pokarmowym i przy jego niedoborze następuje słaby wzrost systemu korzeniowego, a plon owoców jest niższy.

  0


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Spokojnie ONI chcą mnie zlinczować za to że znów posiałem france    Mam nadzieję że ta czwórka jest autentyczna...

przem

przezimowanie pszenicy po zimie 2012 i 2016 strona 6 http://www.coboru.pl/DR/PublWynikowPDO/Wyniki_przezimowania_Zboza ozime_2016.pdf...