PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
zakwaszenie gleby

zakwaszenie gleby

Śledź temat na bieżąco za pomocą kanału RSS


 • Wapnowanie jesienne

  Jesień, również późna to dobry moment na wapnowanie gleby. W tym czasie najlepiej sięgnąć po szybkodziałający nawóz wapniowy, istotne są też warunki pogodowe.

 • Zbadaj swoją glebę

  Okres bezpośrednio po żniwach, to najlepszy termin pobrania próbek glebowych i wysłania ich do analizy w Stacji Chemiczno-Rolniczej. Badania tego typu powinny być wykonywane co 4 lata.

 • Ponad połowa polskich gleb jest silnie zakwaszona

  Aktualnie ponad 50 proc. gleb użytkowanych rolniczo wykazuje silne zakwaszenie. Jego przyczyną, obok naturalnych warunków glebowo-klimatycznych sprzyjające wymywaniu wapnia i magnezu z gleby, są zanieczyszczenia przemysłowe i komunikacyjne oraz...

 • Wielkopolska chce wapnowania

  Rolnicy z Wielkopolski domagają się dotacji do wapnowania. Taką dotację mają rolnicy gospodarujący w województwie śląskim, co potwierdza, że jest możliwa.

  0
 • Wapnowanie

  Od wielu lat udział gleb bardzo kwaśnych i kwaśnych, na których wapnowanie staje się konieczne i potrzebne, przekracza połowę powierzchni użytków rolnych. Na dalszych ponad 30 proc. areału wapnowanie jest wskazane.

  1
 • Lekka zima

  W tym roku przy braku roztopów nawet na ciężkich lub podmokłych glebach możliwe będzie wczesne rozpoczęcie prac wiosennych i dobre wykorzystanie nagromadzonych w warstwie ornej i podglebiu zasobów wody.

  0
 • Walka o odczyn

  Szacuje się, że dawki wapna stosowane w ostatnich latach nie przekraczają 100 kg CaO/ha rocznie. Sprawia to, że średni wskaźnik zakwaszenia gleb w Polsce jest wysoki. Ponad połowa naszych gleb ma odczyn bardzo kwaśny lub kwaśny.

  0
 • Wapnujmy, wapnujmy...

  W żadnym z województw udział gleb kwaśnych nie jest mniejszy niż 40 proc. Najlepsza pora do wapnowania to okres pożniwny.

  0
 • Wapń w roślinach

  Wapń jest składnikiem pokarmowym i przy jego niedoborze następuje słaby wzrost systemu korzeniowego, a plon owoców jest niższy.

  0
 • Wapnowanie opóźnione

  Deszczowa pogoda w sierpniu spowodowała dramatyczne opóźnienie żniw i duże problemy z uprawą pożniwną. Dlatego wielu rolników nie zdążyło wykonać wapnowania przed podorywką. Jeśli pogoda pozwoli, można to zrobić jeszcze jesienią.

  1


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

barts

Na razie to tylko oblatują, szkoda środka pod koniec tygodnia jak się ociepli wszystko wyjdzie i uderzyć raz a porządnie razem z fungicydem......

jarki

Dziś po południu robactwo latało jak szalone chyba na wtorek trzeba pomyśleć o oprysku