Niedziela, 26 października 2014 r.
Farmer nr 10/2014

Farmer nr 10/2014

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Orka wciąż na topie

Orka to jedna z najbardziej czaso- i energochłonnych prac polowych. Dlatego niezwykle ważny jest odpowiedni wybór i konfiguracja narzędzia do jej wykonania - pługa. Oferta narzędzi jest ogromna, a lista konfiguracji może przyprawić o zawrót głowy. W "temacie numeru" omawiamy najważniejsze elementy konstrukcji nowoczesnych pługów i ich wyposażenia, aby ułatwić wybór narzędzia optymalnie dopasowanego do potrzeb gospodarstwa.


AGROTECHNIKA

 • Odmiany przewódek

  Do siewów przewódkowych nadają się jedynie wybrane odmiany zbóż jarych.

 • Rewolucja w identyfikacji odmian chmielu

  W Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowym Instytucie Badawczym (IUNG-PIB) w Puławach, podjęto badania nad wykorzystaniem markerów molekularnych do określenia tożsamości odmian chmielu.

 • Fosfor i potas jesienią pod rośliny jare

  Jesienne nawożenie fosforem i potasem pod rośliny jare jest jeszcze rzadko praktykowane. Wynika to głównie z często nieuzasadnionej obawy o wymycie tychże składników z gleby.

 • Jesienna ochrona rzepaku przed chorobami

  Zwalczanie chorób w rzepaku jesienią jest koniecznością, ponieważ w tym czasie wiele grzybów atakuje tę uprawę. Porażone rośliny gorzej zimują, a po wznowieniu wegetacji niżej plonują.

 • Ochrona zbóż przed chorobami jesienią

  Zwalczanie chorób grzybowych w zbożach ozimych jesienią nie jest popularne. Są jednak sytuacje, w których oprysk środkiem grzybobójczym jest niezbędny.


TECHNIKA ROLNICZA

 • Suszarnia na każdą kieszeń

  Nie każdy rolnik może sobie pozwolić na zakup nowej suszarni do ziarna. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup urządzenia z rynku wtórnego. Przyjrzeliśmy się ofercie popularnych urządzeń przewoźnych.

 • Rozrzutniki obornika bez tajemnic

  Do niedawna wydawało się, że trudno zmienić coś w konstrukcjach rozrzutników obornika. W ostatnich latach pojawiły się jednak rozwiązania poprawiające walory i spektrum zastosowania tych stosunkowo prostych maszyn.

 • Jak przygotować kombajn do zbioru kukurydzy

  Każdy kombajn zbożowy można wykorzystać do zbioru kukurydzy na ziarno. Trzeba go jednak odpowiednio doposażyć i dokonać niezbędnych ustawień. Podpowiadamy, jak to zrobić.


FERMA - ŚWINIE

 • Żywieniowe zabezpieczenie loch

  Właściwe żywienie loch przez cały okres ich użytkowania uchroni nas przed stratami w produkcji. Nie tylko w sekcji rozrodu, ale też w przyszłym tuczu odchowywanych przez nie prosiąt.


FERMA - BYDŁO

 • Czego unikać w żywieniu krów mlecznych?

  Żywienie krów wysokomlecznych jest niewątpliwie jednym z najtrudniejszych zadań w hodowli bydła. Za rosnącą ciągle wydajnością mleka nie zawsze idzie w ślad prawidłowe żywienie krów.


Ferma - krowy

 • Posadzki w poczekalni i hali udojowej

  Pomieszczenia takie jak hala udojowa czy poczekalnia tuż przed nią znajdują się na codziennym szlaku krów w wielu oborach. Droga, jaką przebywa krowa, nie tylko w ciągu jednego dnia, lecz przez cały okres jej użytkowania, ma bardzo duże znaczenie dla zdrowotności zwierzęcia.

 • Przeżuwanie - pomiar i znaczenie dla dobrostanu krów mlecznych

  Przeżuwanie jest nieodłącznym elementem funkcjonowania układu pokarmowego przeżuwaczy. Główną rolą przeżuwania jest dodatkowe naślinienie oraz rozdrobnienie włóknistych elementów paszy umożliwiające łatwiejszy pasaż takiej treści w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego zwierzęcia oraz jej sprawniejsze trawienie.


prawo

 • Rolniku, sprzedawaj bezpiecznie!

  Niewątpliwie umowa sprzedaży jest jedną z najpowszechniej zawieranych, zarówno w obrocie profesjonalnym, jak i w obrocie z udziałem konsumenta. Sprzedaż płodów rolnych nie różni się zasadniczo od innych umów sprzedaży, jednak aby sprzedać dobrze i bezpiecznie, trzeba wcześniej podjąć odpowiednie kroki przygotowujące do zawarcia umowy.


finanse na wsi

 • Wspólne działanie szansą na sukces

  Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces. Tym przesłaniem mogliby się kierować rolnicy przy podejmowaniu decyzji na zespołowe działania.


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE

» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

GIEŁDA MASZYN, POJAZDÓW, USŁUG

WASZYM ZDANIEM