Farmer nr 7/2015

Farmer nr 7/2015

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Ranking odmian RZEPAKU

Rynek odmian rzepaku jest bardzo rozbudowany. Decyzja, którą z nich wybrać, nie jest więc prosta. Z reguły rolnicy biorą pod uwagę plonowanie, ale nie jest to jedyne kryterium.


gorący temat

 • Kup pan Elewarr

  Jaka przyszłość czeka Elewarr? Czy spółka jest niepotrzebna, a jej likwidacja zalecana przez NIK jest uzasadniona? Rząd postanowił, że ARR odda spółkę pod zarząd Ministerstwa Skarbu Państwa. Dalsza droga jest łatwa do przewidzenia: prywatyzacja. Nie wiadomo tylko, czy MSP będzie skłonne utworzyć najpierw holding spożywczy.


agrotechnika

 • Uprawa pożniwna kontra zerowa

  Zrywać ściernisko po żniwach czy opryskać je glifosatem? Takie pytanie zadaje sobie wielu rolników. Trafnej odpowiedzi poszukują też naukowcy.

 • Wapno pod rzepak

  Planując zabieg wapnowania, trzeba wziąć pod uwagę długi czas, jaki musi upłynąć między zastosowaniem nawozu a widocznym efektem jego działania. Najsilniejsze oddziaływanie występuje dopiero po upływie roku od wysiewu.

 • Chwościk - coroczny problem w buraku cukrowym

  Chwościk należy do najgroźniejszych chorób grzybowych liści buraka cukrowego. Skuteczne zwalczanie go staje się coraz trudniejsze, ponieważ sprawca choroby uodpornił się na szereg substancji czynnych fungicydów.

 • Dziesięć błędów w uprawie zbóż ozimych

  Wytypowaliśmy 10 według nas najbardziej specyficznych dla tego sezonu i najczęściej popełnianych błędów agrotechnicznych. Każdy z nich w większym bądź mniejszym stopniu wpływa na wysokość plonu i jego jakość.

 • Zboża zebrane - czas nawozić rzepak

  Planując jesienne nawożenie rzepaku, trzeba mieć na uwadze, że zarówno przezimowanie roślin, jak i poziom plonowania są w dużym stopniu zależne zarówno od ich jesiennego rozwoju, jak i od żywiania w tym okresie.

 • Odmiany rzepaku tolerancyjne na kiłę

  Zaledwie kilka odmian rzepaku ozimego odznacza się cechą tolerancji na kiłę kapusty. Z kolei popyt na ich materiał siewny jest ogromny. Trudno się temu dziwić, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę fakt, że obszar gruntów opanowanych przez tę chorobę to ponad 300 tys. ha.


technika rolnicza

 • Zerwać, wymieszać i docisnąć

  Oferta agregatów do uprawy pożniwnej jest bardzo duża. Znajdziemy w niej zarówno lekkie maszyny do "zrywania" rżyska, jak i ciężkie kultywatory umożliwiające kompleksową uprawę gleby w systemach bezorkowych. Bogaty wybór narzędzi do uprawy ścierniska połączony z dużą liczbą oferowanych redlic czy wałów doprawiających pozwala na zakup maszyny dopasowanej do potrzeb praktycznie każdego gospodarstwa.

 • Ocenić wilgotność ziarna

  Żadnego rolnika nie trzeba przekonywać, jak ważne jest określenie stopnia wilgotności nasion zbóż czy rzepaku przed zbiorem. Późniejsze kontrolowanie tego parametru w czasie przechowywania jest równie istotne zarówno w przypadku ziarna, jak i siana czy słomy. Można to zrobić precyzyjnie za pomocą wilgotnościomierzy.

 • Zbiór zbóż - jak ustawić kombajn

  Teoretycznie ustawienie kombajnu do pracy podaje instrukcja obsługi. Są to jednak tylko dane wyjściowe do przeprowadzenia szczegółowych regulacji, o których decyduje operator maszyny. Od jego wiedzy i doświadczenia zależy uzyskanie zadowalających efektów pracy, do których należą niewątpliwie czysto wymłócone, nieuszkodzone ziarno i jak najmniejsze jego straty.


Ferma - świnie

 • Ile kosztuje produkcja prosiąt?

  Szansą dla producentów prosiąt na przetrwanie trudnych okresów na rynku jest cięcie kosztów produkcji. Aby móc przeprowadzić takie działania, niezbędny jest dobry materiał bazowy, czyli bardzo dobra genetyka zwierząt, wysoki status zdrowotny i efektywnie prowadzona produkcja.


Ferma - bydło

 • Gdzie leży problem w rozrodzie krów mlecznych?

  Rozród bydła mlecznego jest obszarem, któremu należy poświęcić najwięcej czasu i uwagi, ponieważ nie od dziś wiadomo, że każda ciąża krowy rozpoczyna nową laktację, a rodzące się cieliczki przeznaczone zostaną na remont stada.


prawo

 • Prawne aspekty siewu z własnych zbiorów

  Jednym z przykładowych rozdźwięków pomiędzy brzmieniem prawa a przekonaniami członków społeczeństwa jest kwestia możliwości wykorzystania do ponownych zasiewów nasion z własnych zbiorów pochodzących z uprawy raz zakupionych odmian roślin. Wbrew pozorom właściciel zebranego zboża i innych roślin nie może wykorzystywać go wedle swobodnego uznania - a na pewno nie może tego robić za darmo. Poniżej o tym, co rolnik powinien wiedzieć o obowiązujących regulacjach prawnych w zakresie siewu nasion.


Kontrakty


TU KUPISZ FARMERA

RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE

» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

WASZYM ZDANIEM

 • Pomagamy w uzyskaniu dotacji z PROW i nie tylko: artmetic.pl

  artmetic ekonsulting, 2015-07-29 23:52 w: Ile z PROW 2014-2020 dla poszczególnych województw w kolejnych latach

  na dolnym śląsku nie ma bryndzy pszenice dają plon prawie jak w zeszłym roku ale na o wiele lepszych parametrach tak na marginesie już o tym...

  thug, 2015-07-29 22:58 w: Zboża w skupie – aktualne ceny

  nie to z tych programów nic nie wynika poza biciem propagandowej piany i wrabianiem chłopów w kolejne łunijne barachło ale OK żeby nie było że...

  smoku, 2015-07-29 21:18 w: MRiRW: apel o inwestowanie w małe przetwórnie

 • Groch bez zmian jak napisałem w temacie PROBLEM to zbyt czyli brak zbytu U nas prawie nikt nic nie kosi mokro co dziś wyschło właśnie moknie...

  jarki, 29.07.2015 23:14 w: Żniwa

  Średnio 4,6 rzepak jest OK jak na ten rok,pszenica mokra 16 %,jarkin groszek skoszony (zadowolony z plonu)

  miwigos, 29.07.2015 22:00 w: Żniwa

  Zdradź przepis na ta borowikową. :-)

  Marecki, 29.07.2015 18:56 w: grzybobranie