PARTNERZY PORTALU partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 5/2016

Farmer nr 5/2016

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Bobowate w krzywym zwierciadle

Postrzeganie roślin bobowatych wyłącznie przez pryzmat niskiej i zmiennej opłacalności ich uprawy oraz małej konkurencyjności rynkowej to krzywdzące uproszczenia. Nie uwzględniają one dodatkowych korzyści wynikających z ich uprawy, wycenianych w krajach Unii Europejskiej na kwotę 300-600 euro z ha.


AGROTECHNIKA

 • Pszenica pod parasolem ochronnym - doświadczenie w Pawłowicach

  Lustracja roślin w Pawłowicach wykazała konieczność przeprowadzenia zabiegu ochrony roślin T1. W odpowiedzi na stan fitosanitarny pszenicy agronomowie reprezentujący najlepsze gospodarstwa z różnych regionów w kraju opracowali programy ochrony, których efekty poznamy podczas kolejnych oględzin.


agrotechnika

 • Powschodowe odchwaszczanie ziemniaka

  Ziemniak należy do gatunków najsilniej zagrożonych przez chwasty. Wynika to z powolnego tempa rozwoju roślin w początkowym okresie wegetacji.

 • Trafnie ocenić zapotrzebowanie na azot

  Pełne pokrycie potrzeb pokarmowych pszenicy ozimej na azot w trakcie wegetacji jest wyzwaniem dla wielu rolników. Dlatego warto przyjrzeć się metodom, które ułatwiają trafne określenie wysokości dawki.

 • Zwalczanie szkodników łuszczynowych - cały artykuł

  Od kilku lat obserwuje się wzrost zagrożenia plantacji rzepaków przez szkodniki łuszczynowe - chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika. Przyczyną tego zjawiska są zmiany klimatyczne, uproszczenia agrotechniczne, a także uprawa nowych, "delikatnych" odmian.

 • Wiosenne nawożenie użytków zielonych

  Po pierwszym pokosie łąk, przy niskim odczynie gleby lepiej jest sięgnąć po nawozy szybko działające. Trzeba także uzupełnić nimi nawożenie, gdy stosujemy nawozy wieloskładnikowe. Na glebach przy pH powyżej 6,5 można stosować amonowe formy nawozów.

 • Powschodowe odchwaszczanie kukurydzy

  Większość zasiewów kukurydzy chronionych jest obecnie po wschodach. Decyduje o tym przede wszystkim łatwiejsze dopasowanie herbicydu do składu gatunkowego zbiorowiska chwastów.

 • Zwalczanie mszyc zbożowych

  Mszyce zajmują szczególne miejsce wśród szkodników. Są bardzo płodne - w okresie wegetacji może się pojawić nawet 16 pokoleń - i żyją w dużych koloniach. To m.in. te cechy decydują o ich dużej szkodliwości dla upraw.

 • Zdążyć przed szóstym liściem

  Kukurydza posiana, a tym samym I dawka azotu została zastosowana. Pora zatem zająć się zagadnieniami związanymi z wprowadzeniem II dawki tego składnika.

 • Septorioza plew pszenicy zabiera plon

  Septorioza plew pszenicy występuje najczęściej na pszenicy, rzadziej na pszenżycie i życie. Na porażenie szczególnie narażone są odmiany o krótkiej słomie. W lata wilgotne i ciepłe choroba może powodować duże straty plonu pszenicy - nawet do 60 proc.


technika rolnicza

 • Przegląd promocji na ciągniki

  Niskie ceny wielu płodów rolnych oraz nieregularny i mocno ograniczony dostęp do dotacji z PROW powodują, że sprzedaż maszyn od 3 lat ciągle spada. To w końcu zaczęło przekładać się na spore obniżki cen i często bardzo atrakcyjne formy finansowania fabrycznego do zakupu sprzętu.

 • Klimatyzator uprzyjemni pracę

  Bez względu na to, czy maszyna jest stara czy nowa, jeśli nie jest wyposażona w klimatyzację, praca nią w upalne dni bywa uciążliwa. Prostym rozwiązaniem problemu może być zastosowanie klimatyzatora wodnego. Przetestowaliśmy właśnie takie urządzenie.


Ferma - świnie

 • Ciepło szkodliwe dla kieszeni

  Upały panujące w okresie letnim wpływają negatywnie nie tylko na dobrostan zwierząt, lecz także na dochodowość produkcji. Co można zrobić, by ograniczyć ich szkodliwość?

 • Jaką wieprzowinę jedzą Polacy?

  Na rynku produkcji wieprzowiny od dłuższego czasu jest źle. Im dłużej trwa niekorzystna koniunktura, tym głośniej mówi się o tym, że polska wieprzowina jest za słabo chroniona w krajowym handlu, a pieniądze na promocję mięsa i wędlin nie są wykorzystywane do końca właściwie.

 • Odsadzanie decyduje o efektywności odchowu prosiąt

  W produkcji prosiąt występują dwa okresy, które mają zasadniczy wpływ na jakość produkowanych zwierząt oraz efektywność odchowu. Do takich kluczowych momentów należy zaliczyć okresy okołoporodowy oraz okołoodsadzeniowy.


Ferma - bydło

 • Współpraca z korzyścią dla obu stron

  Produkcja bydła mięsnego zyskuje w naszym kraju coraz więcej zwolenników. Zdecydowanie łatwiej prowadzi się tę produkcję, postrzeganą jako jedną z bardziej perspektywicznych, współpracując z solidnym partnerem.

 • Żywieniowe czynniki wpływające na wyniki rozrodu

  W kwietniowym numerze "Farmera" poruszyliśmy zagadnienie pozażywieniowych czynników wpływających na wyniki rozrodu. Kontynuacją wątku są interakcje pomiędzy żywieniem a wynikami rozrodu u bydła.

 • Pasze treściwe z automatu

  Żywienie krów mlecznych paszami treściwymi jest o wiele trudniejsze niż paszami objętościowymi, ponieważ operuje się tu mniejszymi dawkami, stąd potrzeba precyzji. Z pomocą w żywieniu przychodzi technika.

 • Sucha dezynfekcja - czysty zysk

  Preparaty do suchej dezynfekcji stanowią doskonałe uzupełnienie klasycznych metod higienizacji chlewni. Co ważne, można je stosować również w obecności zwierząt.

 • Jak zwalczać natrętne muchówki?

  Znajdujące się w budynkach inwentarskich owady przy okazji kontaktów ze zwierzętami mogą być wektorami groźnych chorób. Fakt ten w połączeniu z niepokojeniem zwierząt i ludzi powoduje, że walka z muchówkami jest niezbędnym zabiegiem w gospodarstwie.


interwencja


Kontrakty


Wywiad farmera

 • Ważne są nie tylko maszyny - wywiad z prezesem zarządu John Deere Polska

  Nowoczesny sprzęt i innowacyjne rozwiązania mają kluczowe znaczenie dla uzyskania wysokiej efektywności pracy, a co za tym idzie – także zysków. Jednak nawet najbardziej zaawansowane technologie nie są wiele warte, jeśli nie otrzymają odpowiedniego wsparcia serwisowego i doradczego, które zapewni maksymalne wykorzystanie sprzętu. Jak wszystko zespolić w jedną dobrze funkcjonującą całość? Rozmawiamy o tym z Mirosławem Leszczyńskim, prezesem zarządu John Deere Polska.


TU KUPISZ FARMERA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE

» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

FORUM FARMERA

lokizom

Wyjdzie, że jest susza od Wielkopolski na północ. Musi tak wyjść bo każdy z Nas tak czuje, to jest mega ciepły maj z olbrzymim parowaniem, żeby...

jarki

Pojutrze ukaże się komunikat UMiGW... Nie zapomnij podałeś linka

Pałuczanin81

Po kolejnym kwadransie nie było po tym śladu