Farmer nr 2/2015

Farmer nr 2/2015

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


AGROTECHNIKA

 • Pszenica czy pszenżyto jare?

  Wybór gatunku zboża jarego do siewu musi uwzględniać nie tylko kryteria środowiskowe, ale także kierunek produkcji gospodarstwa.

 • Czy wiesz, co siejesz?

  Niski udział kwalifikowanego materiału siewnego w zasiewach to jedna z podstawowych przyczyn znacznych rozbieżności między możliwymi do uzyskania a praktycznie osiąganymi plonami zbóż.

 • Wczesne fungicydy w zboża

  Większość substancji aktywnych potrzebuje wyższych temperatur do właściwego działania. Tymczasem kiedy na polu są choroby, przeważnie rolnikom zależy na wczesnej aplikacji środka i jak najszybszym zadziałaniu preparatu.

 • Ziemniak wymaga chemii

  Uprawa ziemniaka bez ochrony chemicznej oznacza pogodzenie się z niskim plonem bulw, na poziomie wieloletniej średniej krajowej.

 • Wiosenne nawożenie rzepaku ozimego

  W okresie wiosennym rzepak przede wszystkim powinien być nawożony azotem, siarką i mikroskładnikami, a w razie potrzeby również magnezem, potasem i fosforem.


TECHNIKA ROLNICZA

 • Przegląd ciągników o mocy 120 KM (cały artykuł)

  Jeszcze kilka lat temu grupę ciągników o mocy rzędu 120 KM stanowiły niemal wyłącznie maszyny 6-cylindrowe. Obecnie dominują "czwórki". Wiele z tych maszyn gabarytami i wyposażeniem aspiruje jednak do większych ciągników 6-cylindrowych, dzięki czemu można je efektywnie wykorzystać w ciężkich pracach. Właśnie takim maszynom przyjrzeliśmy się w poniższym artykule.

 • Flota pod kontrolą - test systemu Tronik

  W jaki sposób "zapanować" nad flotą kilku - czy kilkunastu pracujących jednocześnie w różnych miejscach maszyn? Rozwiązaniem może być system monitorowania, który pozwoli nie tylko na pozyskiwanie bieżących raportów, ale również obszerną analizę pracy, parametrów i wydajności maszyn. Właśnie tego rodzaju usługę: "Tronik dla rolnictwa", sprawdzamy w Teście Farmera.


FERMA - BYDŁO

 • Problematyczny remont stada

  Od kilku lat w stadach krów mlecznych przewija się problem z pokryciem zapotrzebowania na jałowice remontowe. Wynika on z wielu składających się na ten efekt czynników, lecz głównie spowodowany jest zbyt szybką eksploatacją krów mlecznych i tym samym szybką rotacją zwierząt w stadzie.


Ferma - żywienie

 • Kukurydza - jedna roślina, wiele możliwości

  Kukurydza swoją popularność w żywieniu bydła zawdzięcza z jednej strony dobrej strawności i przyswajalności składników pokarmowych, a z drugiej wysokiej wydajności plonu zielonki, który przy korzystnych warunkach może przekraczać nawet 100 t/ha.

 • Żywienie loch luźnych i niskoprośnych

  Każdy hodowca wie, że to, jak żywimy lochy, przekłada się na wyniki rozrodu i kondycję zdrowotną prosiąt. Zależność ta dotyczy nie tylko loch karmiących, lecz także macior luźnych i w fazie ciąży niskiej.


Kontrakty


Płatności

 • Dopłaty bezpośrednie 2015-2020

  Rozstrzygają się losy dopłat bezpośrednich. Rząd 30 grudnia 2014 r. przyjął projekt ustawy regulującej ich kształt. Teraz zajmie się nim Sejm. Możliwości manewrowania ma jednak ograniczone, zwłaszcza dostępnymi finansami. Projekt nie został jeszcze zatwierdzony przez UE.


Ferma - technologie

 • Zadbać o komfortowe odsadzenie

  W minimalizowaniu stresu odsadzeniowego duże znaczenie ma nie tylko właściwe żywienie, ale też zapewnienie optymalnych warunków bytowych w pomieszczeniach, do których trafią młode świnie.


TU KUPISZ FARMERA

RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE

» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

GIEŁDA MASZYN, POJAZDÓW, USŁUG

WASZYM ZDANIEM

 • Tak naprawdę biostymulatorów nie ma sensu używać ich działanie jest głęboko wątpliwe jedynym rozsądnym aspektem jest regulacja ph tak między 6,5...

  nalis, 2015-03-02 05:38 w: Jak poprawić jakość ziarna pszenicy jarej?

  Czy jesteś człowiekiem biznesu czy kobieta? Jesteś w chaosie finansowym czy też potrzebujemy funduszy na rozpoczęcie własnej działalności...

  mariaandersonloanfirm@hotmail.com, 2015-03-02 01:23 w: Doradztwo jest niezbędne

  Czym się tu denerwować ? Głupota, to choroba , która nie boli ! Ja tam jestem miastowy i jakoś tez sobie radzę ! Jestem wyjątkowo zadowolony z PO...

  foxi, 2015-03-02 00:52 w: W Kancelarii Prezydenta o sprzedaży bezpośredniej produktów rolniczych

 • groch zasiany i opryskany tym razem wysiałem 120szt/m zobaczę jak to się sprawdzi powinno być lepiej w polu sucho jak diabli może dzięki wczesnemu...

  jarki, 27.02.2015 19:11 w: Groch i peluszka

  Cześć koleżankom i kolegom, Krótka piłka: w pracy posiadamy na stanie jednego kolegę, który w wolnej chwili zajmuje się... rysowaniem. Nie obrazów...

  Agroglas-AGS, 27.02.2015 09:43 w: Satyryczne szkice (czyli Agro na wesoło)

  Właśnie śniegu nie było a chyba 3 razy -8 i silny wiatr i z daleka wygląda jak wymarznięty liście suche brązowe tylko naszczęście serduszko i...

  miwigos, 26.02.2015 08:27 w: nawożenie rzepaku