Farmer nr 3/2015

Farmer nr 3/2015

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Listy Zalecanych Odmian dla zbóż jarych 2015

Dobór odmiany do uprawy wymaga uwzględnienia szeregu elementów, takich jak lokalne warunki klimatyczno-glebowe czy odporność na czynniki środowiskowe i patogeny. Dużą pomocą w trafnym wyborze jest posiłkowanie się zaleceniami zawartymi w Liście Zalecanych Odmian.


AGROTECHNIKA

 • Jaki sadzeniak, taki plon

  W towarowej produkcji ziemniaków podstawowym warunkiem uzyskania wysokich i opłacalnych plonów jest użycie jako sadzeniaków bulw o możliwie wysokiej wartości nasiennej.

 • Zanim wzejdzie burak

  Skuteczne zwalczanie chwastów to jeden z podstawowych warunków uzyskania wysokich plonów buraka cukrowego.

 • Zwalczanie chorób rzepaku wiosną

  Zabieg wykonany zaraz po ruszeniu wegetacji chroni rośliny przed chorobami mogącymi dopiero się pojawić, jak i rozwojem objawów chorobowych powodowanych przez patogeny, które wystąpiły na rzepaku już na jesieni. Wykonanie zabiegu w tym terminie jest dobrą inwestycją, gdyż gwarantuje roślinie dalszy, prawidłowy rozwój.

 • CHOWACZE atakują

  Obserwowane w ostatnich latach zmiany agroklimatyczne to jeden z powodów wzrostu nasilenia występowania szkodników w rzepaku ozimym, w tym chowaczy łodygowych.

 • Zaprawianie ziarna zbóż jarych

  Zboża jare podobnie jak ozime narażone są po wysiewie na porażenie przez grzyby chorobotwórcze. Dlatego wymagają dobrej ochrony już od momentu ich wysiewu.


TECHNIKA ROLNICZA

 • Komfort dla wschodów

  Bierne agregaty do uprawy przedsiewnej to zazwyczaj proste narzędzia. Ich zadanie jest jednak wymagające - stworzyć komfortowe warunki do wschodów roślin.

 • Z dobrej trawy dużo mleka

  Tylko poprzez dbałość o odpowiedni skład runi łąkowej możliwe jest uzyskiwanie paszy o najwyższej jakości, która przełoży się na wysoką produkcję mleka.

 • Precyzyjne nawożenie się opłaca

  Nad wyborem rozsiewacza nawozowego i jego wyposażenia warto dobrze się zastanowić. Nawożenie mineralne to z reguły czynnik generujący największy odsetek kosztów w uprawie roślin.


FERMA - ŚWINIE


Ferma - krowy

 • Zwiększamy obsadę krów

  Zbliżający się koniec ostatniego w historii roku kwotowego, który nastąpi 31 marca 2015 r., zachęca niektórych hodowców bydła mlecznego do zwiększenia produkcji białego surowca.


prawo

 • Czy rolnik może ogłosić upadłość?

  Niestety, coraz częściej słyszy się o gospodarstwach, którym grozi bankructwo. Co gorsza, często okazuje się, że licytowany majątek nie pokrywa długów. Czy rolnicy, którzy znaleźli się w takiej sytuacji, mają szansę ogłosić upadłość i uciec ze spirali długów?


Kontrakty


Dopłaty

 • Dopłaty zatwierdzone - czyli mieszanie w pustym

  Mało ciekawa debata prowadzona w zasadzie tylko w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, szybkie głosowania - i już jest gotowa ustawa określająca główne zasady wypłaty blisko połowy rolniczego dochodu do 2020 r.


Konferencja

 • Rolnicy chcą się kształcić

  Tłumy rolników, dziesiątki pytań do prelegentów i gorące dyskusje agrotechniczne. Tak można w skrócie podsumować przebieg konferencji "Przez innowacyjność do sukcesu", zorganizowanej przez redakcję w Przysieku. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również spotkanie w Lidzbarku.


Ferma - technologie

 • Armia robotów w oborze

  Rozwój produkcji zwierzęcej wiąże się nierozerwalnie z postępem technologicznym, który już jakiś czas temu wkroczył do obór.


TU KUPISZ FARMERA

RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE

» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

GIEŁDA MASZYN, POJAZDÓW, USŁUG

WASZYM ZDANIEM