PARTNERZY PORTALU partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 9/2016

Farmer nr 9/2016

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Jak zarobić na opasie?

Produkcja żywca wołowego, jak każda rolnicza działalność produkcyjna, jest opłacalna, gdy pod kontrolą mamy zarówno koszty, jak i przychody. O ile ograniczenie pierwszych opiera się na analizie własnej pracy, o tyle zwiększenie przychodów musi się wiązać z poszukiwaniem optymalnych sposobów zbytu.agrotechnika

 • Zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym

  Zasady odchwaszczania rzepaku ozimego są niezmienne. Optymalny termin to jesień. Na plantacjach, na których nie wykonano zabiegów posiewnych, pozostało jeszcze wiele czasu na wykonanie oprysków powschodowych.

 • Rzepak ozimy na wspomaganiu

  Podstawy plonowania rzepaku ozimego budowane są już jesienią. Do ukształtowania ich na wysokim poziomie niezbędne jest zbilansowane odżywienie roślin zarówno makro-, jak i mikroelementami.

 • Uwaga na jesienne mszyce

  Wśród szkodników zbóż mszyce od zawsze wymieniane były w gronie tych najważniejszych, mogących powodować istotne gospodarczo straty w plonach. Przez okres ostatnich 30 lat ich znaczenie wzrosło jeszcze bardziej z uwagi na możliwość infekowania zbóż ozimych wirusami, przede wszystkim żółtej karłowatości jęczmienia.

 • Desykacja ziemniaka – ważny element agrotechniki

  Niszczenie naci przed zbiorem znacznie go ułatwia, ale również zapobiega porażeniu bulw zarazą ziemniaka. Ogranicza przez to straty przechowalnicze i gwarantuje wolny od tej choroby materiał sadzeniakowy w kolejnym sezonie.

 • Zboże z Ukrainy zalewa Polskę

  Unia Europejska solidarnie zobowiązała się pomagać Ukrainie, a Polska samotnie wykonuje jej zobowiązania. Tak w skrócie można określić sytuację z importowanym zbożem z Ukrainy, która wyraźnie dyktuje ceny na polskim rynku. Od kilku tygodni rolnicy są stawiani pod ścianą - albo sprzedadzą zboże po niższej stawce, albo zostanie ono kupione z Ukrainy.

 • Siej pszenicę na czas

  Termin siewu to jeden z ważniejszych czynników agrotechnicznych, decydujący o przyszłym plonowaniu pszenicy ozimej.


technika rolnicza

 • Ustalić dawkę wysiewu – kalibracja siewnika

  Przed przystąpieniem do siewu musimy zweryfikować poprawność ustawień siewnika dla każdego rodzaju materiału siewnego. Wytyczne podawane w tabelach wysiewu należy traktować orientacyjnie, a o prawidłowości ustawień świadczy wynik z próby kręconej.

 • Święto maszyn w Bednarach

  Przed nami kolejna edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agro Show. Mimo niezbyt dobrej sytuacji w branży rolnej, impreza zapowiada się równie atrakcyjnie, jak w ubiegłych latach. Udział w targach zapowiedziało ok. 800 firm.


Ferma - żywienie

 • Bezpieczne odsadzanie

  Pierwsze kilka-kilkanaście dni po odsadzeniu to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt. Problemy występujące w tym czasie można ograniczyć poprzez racjonalne żywienie.

 • ABC kiszonki z kukurydzy – cały artykuł

  Ze względu na fakt, że wielkimi krokami zbliża się termin zbioru kukurydzy na kiszonkę, przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób właściwie zadbać o jakość tej podstawowej paszy objętościowej dla krów mlecznych.


Ferma - bydło

 • Zadbaj o raportowanie wyników produkcji

  Niestety, wciąż niewielu rolników prowadzi rzetelną dokumentację parametrów produkcji. Nie znając podstawowych wskaźników, trudno jest wyeliminować potencjalne błędy.


prawo

 • Zatrudnianie cudzoziemców w gospodarstwach rolnych

  W okresie jesiennym z uwagi na wytężoną pracę w gospodarstwach i zbiór plonów wzrasta zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Z kolei deficyt polskich pracowników powoduje, że wielu rolników decyduje się na zatrudnienie przez okres kilku miesięcy obcokrajowców, zwłaszcza zza wschodniej granicy.


Kontrakty

 • Wzrost ceny rzepaku

  W ostatnim miesiącu ceny zbóż i oleistych na światowych rynkach zachowywały się zmiennie.


Dopłaty

 • Wysiewanie pieniędzy

  Agencja Rynku Rolnego od 2007 r. udziela dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Cel? Oczywisty: "systematyczna wymiana materiału używanego do siewu w gospodarstwach rolnych na elitarny lub kwalifikowany materiał siewny".


Wywiad farmera


PROW

 • Wszyscy chcą modernizować gospodarstwa

  W zakończonym 30 kwietnia naborze na "Modernizację gospodarstw rolnych" rolnicy złożyli ponad 30 tys. wniosków. Prawie wszystkie na obszar D, czyli "na maszyny". I wszyscy, którzy złożyli prawidłowe wnioski, mają otrzymać pomoc - nie wiadomo tylko, kiedy.


Ferma - technologie

 • Obora w dwa dni?

  Tak w dużym uproszczeniu wygląda budowa hali namiotowej, cieszącej się coraz większym zainteresowaniem hodowców wykorzystujących tego typu obiekty do produkcji bydła.


TU KUPISZ FARMERA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE

» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

  • Brzeziny rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
  • Gdynia rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
  • Zakopane rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
  • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

FORUM FARMERA

ikcomas

A nawet nie mam zamiaru nikogo przekonywać, jestem wręcz daleki od takich praktyk, ja po prostu jestem zaskoczony jak pakuje w dół. Podobno idzie...

Pałuczanin81

Mnie nie rusza,bo moją blondynki zjadły.Niby tylko do 50kg(reszta pasza pełnośmieciowa z ziarna i otrąb ukraińskich) a poszło-zacząłem czyścić do...

ikcomas

Eee znaczy się temat nikogo nie rusza? Spółka Złote Ziarno http://www.zlote-ziarno.eu/pl/uslugi-i-produkty/uslugi-transportowe-i-logistyczne do...