Farmer nr 4/2015

Farmer nr 4/2015

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


AGROTECHNIKA

 • T-2 w zbożach ozimych

  Zabieg zwany potocznie T-2 ma zabezpieczyć górne liście przed porażeniem chorobami grzybowymi.

 • Najefektywniejsze programy ochrony rzepaku

  Prawidłowo skomponowany wiosenny program ochrony rzepaku zapewni uzyskanie wymiernych korzyści w postaci uratowania znacznej części plonu wytworzonego przez rośliny.


TECHNIKA ROLNICZA

 • Ważna nie tylko cena siewnika

  W ostatnich latach daje się zauważyć duży napływ do Polski sprowadzanych z zagranicy siewników zbożowych. Sporo na rynku jest również starszych, polskich konstrukcji. Często są to maszyny już "pełnoletnie" i w związku z tym potrzebują wymiany przynajmniej podstawowych elementów roboczych. Sprawdziliśmy, jaka jest dostępność i ceny podstawowych części do popularnych maszyn.

 • Farmtrac, Ursus czy Zetor?

  Każdy, kto szuka nowego, niedrogiego ciągnika o mocy ok. 80 KM, na pewno konfrontuje ze sobą oferty Zetora Majora 80, Farmtraca 675 DT i Ursusa C-380. Okazuje się, że zaskakująco dużo te ciągniki łączy.

 • Sprawdzona w akcji - kosiarka SaMasz KDT 260

  Kosiarki SaMasz KDT to proste maszyny z bocznym systemem zawieszenia charakteryzujące się umiarkowaną ceną. Konstrukcje cieszą się dużą popularnością wśród rolników. Co wpływa na dobrą renomę? Sprawdziliśmy to w redakcyjnym teście.

 • Modernizacja opryskiwacza

  Będąc w posiadaniu kilku- lub nawet kilkunastoletniego opryskiwacza, możemy odczuwać braki oferowanych dzisiaj nowoczesnych rozwiązań, które potrafią znacząco usprawnić pracę, a nawet wygenerować dodatkowe oszczędności. Receptą może być zakup nowej maszyny lub "dozbrojenie" używanej w aktualne rozwiązania techniczne.

 • Używana przyczepa zbierająca - co wybrać?

  Gospodarstwa z kilkunastohektarową powierzchnią użytków zielonych często nie mogą sobie pozwolić na zakup nowej, dobrze wyposażonej przyczepy zbierającej. Alternatywą może być jednak przyczepa używana. Ceny takich maszyn zaczynają się już od 20 tys. zł.

 • Przekładnia Dynashift czy Dyna - co wybrać?

  Wybierając ciągnik na rynku wtórnym, często trzeba dokonywać wyboru między kilkoma wersjami tego samego modelu. Na ogół największe różnice tkwią w konstrukcji skrzyni biegów. Intuicja podpowiada, żeby wybrać najprostszą, ale tym samym stracimy wiele możliwości i pogorszymy komfort oraz efektywność przyszłej pracy. Czy zawsze nowsza, bardziej skomplikowana konstrukcja oznacza więcej problemów?


FERMA - ŚWINIE

 • Inne spojrzenie na wybór loszek

  Rozważając remont stada we własnym zakresie, należy pamiętać o kilku istotnych faktach, które mogą znacząco wpłynąć na przyszły sukces wyników produkcyjnych.


FERMA - BYDŁO

 • Zalecenia na okres poporodowy

  W ostatnim Farmerze pisaliśmy o postępowaniu w czasie porodu. W tym numerze postaramy się przedstawić zalecenia dotyczące okresu poporodowego, w czasie którego krowa wchodzi w laktację, osiąga szczyt wydajności, a "w międzyczasie" powinna powtórnie zajść w ciążę.


Ferma - żywienie

 • Jaka pasza, takie wyniki

  Tempo przyrostów tuczników, wykorzystanie paszy, a co za tym idzie opłacalność produkcji żywca wieprzowego, w ogromnej mierze zależy od tego, w jaki sposób zwierzęta są żywione.

 • Kukurydza kiszonkowa niejedno ma imię

  Kukurydza jest jednym z podstawowych komponentów paszowych w dawce pokarmowej krów mlecznych niezależnie od skali produkcji - wielkości stada czy położenia geograficznego.


ubezpieczenia

 • Sezon ubezpieczeń otwarty

  Trzy czwarte upraw znajduje się poza systemem ubezpieczeń. Rolnicy nie są przekonani do celowości zawierania umów ubezpieczeniowych. Co pewien czas pojawiające się klęski żywiołowe przypominają jednak o konieczności zabezpieczania się przed stratami. Rząd proponuje nowelizację ustawy i zwiększenie z 50 do 65 proc. dopłat do składek ubezpieczeniowych. Bliskie jest też utworzenie Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych.


prawo

 • Rolnik kontra komornik - wszystko, co warto wiedzieć

  Większość inwestujących w rozwój gospodarstw jest obciążona kredytami, które w okresach dekoniunktury mogą być przyczyną utraty płynności finansowej, a w konsekwencji zainicjowaniem spraw egzekucyjnych przeciwko rolnikom. W takiej sytuacji warto znać uprawnienia zarówno komornika, jak i własne - jako dłużnika - tak aby w razie potrzeby móc szybko i adekwatnie zareagować, w razie gdyby komornik podejmował nieodpowiednie działania.


Kontrakty

 • Surowce rolne drożeją w Europie

  W ostatnim miesiącu doszło do wyraźnego rozdźwięku w notowaniach zbóż i oleistych po obu stronach Atlantyku. W USA wymienione surowce potaniały o 2-4 proc., natomiast na giełdzie w Paryżu zwyżki w tym czasie wyniosły 2-7 proc. Z pewnością duże znaczenie w tak rozbieżnych tendencjach cenowych w tym okresie miało silne osłabienie się euro wobec dol. (ok. 8 proc.), co spowodowało, że surowce z Europy stały się bardziej konkurencyjne w stosunku do amerykańskich w handlu międzynarodowym.


Ferma - technologie

 • Z czego budować?

  Większość rozwijających się gospodarstw jest na etapie budowy nowych budynków lub takie inwestycje planuje. Oczywiście jednym z czynników decydujących o wybranej technologii są koszty, które bezpośrednio wynikają z metody wykonania budynku, a także z zastosowanych materiałów.


TU KUPISZ FARMERA

RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE

» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

GIEŁDA MASZYN, POJAZDÓW, USŁUG

WASZYM ZDANIEM

 • Polis snails holding juz raczej nie powalczą bo wspólnik Helixi im centrale południe sprzedaje - Śliski interes do przejęcia. Ferma ślimaków na...

  wójt, 2015-05-06 23:41 w: Wyhodowano nową odmianę ślimaka odporną na chłód

  Witam. Mam działkę np. nr. 111 I jest to łąka. Więc w formularz w kolumnie 2 wpisuję JPO-TUZ czy dzielę działkę na A - JPO / A1 - TUZ ??

  amitolotto, 2015-05-06 22:32 w: Wypełniasz wniosek o dopłaty i masz trudności? Może tu znajdziesz odpowiedź

  bank mówi że nie może bo nie ma dopłat z ARIMR i taką wiadomość wysłałem do ministerstwa i ponad miesiąc nie ma odpowiedzi

  MAX, 2015-05-06 22:19 w: Preferencyjne kredyty dla rolników w sześciu bankach

 • Witam wszystkich:) Zajmuję się wykonaniem oraz sprzedażą maszyn pomocnych przy uprawie truskawek. Ścielarka do truskawek: Maszyna do ściółkowania...

  WiadrowskiMateusz, 06.05.2015 19:35 w: Ścielarka do truskawek

  Witam wszystkich:) Zajmuję się wykonaniem i sprzedaża maszyn pomocnych przy uprawie truskawek. Pielnik hydrauliczny służy do usuwaniu chwastów,...

  WiadrowskiMateusz, 06.05.2015 19:32 w: Pielnik Hydrauliczny do Truskawek

  Gospodarstwa Rolne Wysoka kwota pożyczki - nawet 300 000 PLN na dowolny cel wykorzystania środków ( związany z działalnością gospodarstwa rolnego...

  KrystianSs, 06.05.2015 19:20 w: Wsparcie finansowe