PARTNERZY PORTALU partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 6/2016

Farmer nr 6/2016

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Gdzie szukać tańszego białka dla świń?

Oferta dostępnych źródeł białka na rynku paszowym jest szeroka. Jednak przed radykalną zmianą receptury dawki pokarmowej dla świń warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, nie pomijając przy tym ceny białka wnoszonego przez te surowce do mieszanki.agrotechnika

 • Przędziorek chmielowiec - ekspansywny roztocz

  Przędziorek chmielowiec jest agrofagiem kojarzonym głównie z roślinami ogrodniczymi oraz sadowniczymi, a nie typowo rolniczymi. Zaledwie kilka lat temu stwierdzono, że obecnie żeruje on także na buraku cukrowym i zaczyna stanowić poważny problem.

 • Skrzypionki coraz częściej zasiedlają kukurydzę

  W Polsce na kukurydzy występuje aktualnie ponad 20 szkodników, jednakże ich liczba sukcesywnie wzrasta. W ostatnich, w większości ciepłych, latach często obserwowanym zjawiskiem są bowiem migracje gatunków, charakterystycznych dotychczas dla pozostałych roślin zbożowych, na zasiewy kukurydzy. Przykładem są m.in. skrzypionki.

 • Czas zadbać o kłosy - cały artykuł

  Kłosy należy równie troskliwie chronić przed chorobami grzybowymi, jak we wcześniejszym okresie liście i źdźbła. Służy do tego oprysk środkiem grzybobójczym w terminie T3.

 • Skleić łuszczyny, zanim nasiona się osypią

  Pękanie łuszczyn i osypywanie się nasion to z ekonomicznego punktu widzenia bardzo niekorzystne zjawisko generujące straty sięgające nawet 50 proc. plonu. Skalę problemu można ograniczyć poprzez sklejenie łuszczyn.

 • Zwalczanie alternariozy i zarazy ziemniaka

  Wielkość i jakość plonu ziemniaka w dużym stopniu zależą od występowania chorób na plantacji. Odstąpienie od jej ochrony przed alternariozą i zarazą ziemniaka oznacza straty sięgające nawet 70-100 proc. plonu możliwego do uzyskania w danym sezonie wegetacyjnym.

 • Zabieg desykacji łuszczyn rzepaku

  Rzepak do osiągnięcia pełnej dojrzałości potrzebuje dużo czasu. Aby przyspieszyć ten proces, przeprowadza się zabieg desykacji łanu mający na celu wyrównanie dojrzałości, przyspieszenie terminu zbioru i ułatwienie żniw.


technika rolnicza

 • Żniwa bez nerwów - przygotowanie kombajnu do sezonu

  Najwyższa pora pomyśleć o przygotowaniu kombajnu zbożowego do sezonu. Im więcej czasu poświęcimy na to teraz, tym większe szanse na sprawny przebieg żniw. Każdy nieplanowany postój to nie tylko nerwy, lecz także często dotkliwa strata finansowa.

 • Mocne i uniwersalne - ciągniki o mocy 170-200 KM

  Ciągniki o mocy około 200 KM to maszyny bardzo chętnie kupowane przez właścicieli kilkusethektarowych gospodarstw. Są dość ciężkie, ale ciągle jeszcze na tyle kompaktowe, aby sprostać różnorodnym typom zadań w dużym gospodarstwie, co umożliwiają również nowoczesne rozwiązania i długa lista możliwości konfiguracji. Przyglądamy się wybranym modelom ciągników z zakresu mocy 170-200 KM.


Ferma - świnie

 • Stres cieplny poważnym zagrożeniem dla loch karmiących

  Wysokie temperatury powietrza panujące latem są częstym problemem producentów trzody chlewnej. Stwarzają nie tylko zagrożenie dla spadków przyrostów zwierząt, ale są też trudną próbą wytrzymałości dla zwierząt użytkowanych rozpłodowo, szczególnie dla loch przebywających na porodówce, gdzie z reguły musi być ciepło.


Ferma - bydło

 • Opas w oparciu o jałówki

  Chów bydła opasowego najczęściej utożsamiany jest z produkcją wołowiny w oparciu o buhaje mięsne. Istnieją również gospodarstwa, w których dominującym materiałem opasowym są jałówki.

 • Zacielić szybko i skutecznie

  Podstawowym czynnikiem zapewniającym rentowną produkcję mleka w stadach bydła mlecznego jest dobra płodność krów. W dużym stopniu na poziom produkcji mleka wpływa zachowanie cykliczności wycieleń.

 • Pomóżmy krowom przetrwać upały

  Stres cieplny to coraz częściej używane określenie opisujące przyczyny problemów z produkcyjnością oraz rozrodem bydła mlecznego w okresie letnim. Aby zapobiec temu niekorzystnemu zjawisku, powinniśmy korzystać z rozwiązań pomagających utrzymać odpowiedni mikroklimat w oborze.


Kontrakty


TU KUPISZ FARMERA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE

» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

FORUM FARMERA

Daymon

Wkońcu i ja się doczekałem,od wschodu pojawił się dosłowni z nikąd burza i przyniosła 2 godziny spokojnego bez wiatru deszczu.

Daymon

U mnie 20-go padało ostatni raz i narazie 0 deszczu,nawet w pobliżu żadnych chmur.

imen

Wczoraj przyszła burza niestety z gradem takim ze 2cm średnicy są uszkodzenia na rzepaku wody pod dostatkiem