PARTNERZY PORTALU partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 8/2016

Farmer nr 8/2016

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Które zboże gdzie posiać?

Poszczególne gatunki zbóż mają odmienne wymagania glebowe, termiczne i wodne. Planując zasiewy, należy je uwzględnić, dostosowując gatunek do lokalnych warunków siedliskowych.agrotechnika

 • Zalecane odmiany żyta

  Na lekkich glebach bardzo często uprawianym zbożem jest żyto. Gatunek ten traktowany bywa niejednokrotnie po macoszemu. Tymczasem doświadczenia COBORU wskazują na wysoki potencjał plonowania nowych odmian. Podniesienie poziomu agrotechniki wymaga wymiany materiału siewnego. Przy wyborze konkretnej odmiany pomocny jest wgląd w listę odmian zalecanych do uprawy na obszarze danego województwa.

 • Szkodniki w rzepaku jesienią

  Brak możliwości stosowania zapraw insektycydowych bardzo utrudnił jesienną ochronę plantacji rzepaku ozimego przed szkodnikami. Ich funkcję muszą spełnić preparaty stosowane nalistnie, ale jeden zabieg zwykle nie wystarcza.

 • Odmiany pszenżyta na każde warunki

  Wybierając odmianę do uprawy, warto skorzystać z listy odmian zalecanych. Informacje w niej zawarte pomagają odszukać tę, która najlepiej sprawdza się w danym województwie.

 • Wpływ wapnowania na żyzność gleb

  Żyzność określamy jako naturalną zdolność gleby do zaspokajania potrzeb pokarmowych roślin. Dostępność składników mineralnych dla roślin w ogromnym stopniu regulowana jest przez odczyn gleby.

 • Sposób na ślimaki

  Przyczyn braku wschodów rzepaku doszukujemy się często w marnej jakości materiału siewnego. Tymczasem właściwym winowajcą są ślimaki, które zjadają wschodzące rośliny, niszcząc doszczętnie plantację.

 • Dobierz właściwą odmianę jęczmienia

  Odmiany jęczmienia ozimego znajdujące się na liście odmian zalecanych to cenne źródło informacji ułatwiające podjęcie decyzji, jaką odmianę kupić i wysiać w gospodarstwie.


technika rolnicza

 • Z zębami na ściernisko - kultywatory

  Zastosowanie narzędzi zębowych, takich jak grubery, to najpopularniejszy sposób uprawy pożniwnej. Oferta tego typu agregatów na polskim rynku jest bardzo szeroka.

 • Plon buduje się już uprawą pożniwną

  Nie ma jednej uniwersalnej technologii uprawy roli. Należy ją dostosować do warunków glebowych swojego gospodarstwa, bo błędy popełnione w uprawie są nie do naprawienia. Uprawa pożniwna rozpoczyna przygotowanie pola do uprawy rośliny następczej. Jej właściwe przeprowadzenie ma duży wpływ na późniejszy plon.

 • Na precyzję składają się detale – siew rzepaku

  Siew rzepaku - z powodu niewielkich rozmiarów nasion tej rośliny oraz bardzo małej dawki materiału wykorzystywanego na hektar - wymaga od operatora dokładnego przygotowania siewnika oraz uważnej analizy procesu na polu.


Ferma - świnie

 • Popraw wykorzystanie paszy przez tuczniki

  Koszt żywienia może stanowić nawet 70 proc. całkowitego kosztu produkcji tucznika. Chcąc zarobić, nie możemy sobie pozwolić na nieefektywne wykorzystanie paszy.

 • Zaparcia prostą drogą do MMA

  Zaparcia u loch wynikają często z podstawowych błędów żywieniowych. Niestety, są one jedną z przyczyn występowania u macior zespołu MMA, który może nas sporo kosztować.


Ferma - bydło

 • Genomika przyspiesza postęp hodowlany

  Genomika staje się coraz popularniejszą metodą oceny wartości hodowlanej bydła. Mijają już dwa lata, odkąd nasienie pochodzące od buhajów, posiadających jedynie ocenę na podstawie genomu, jest dopuszczone do sprzedaży w Polsce. Metoda ta znajduje również zastosowanie przy selekcji samic.

 • Mleko po czesku

  Jak Czesi radzą sobie z kryzysem w sektorze mleka? Jak wygląda sytuacja na rynku mleka u naszych południowych sąsiadów? Okazją do znalezienia odpowiedzi na te pytania była wizyta w Czechach w ramach wyjazdu dla dziennikarzy rolniczych odbywającego się pod patronatem Komisji Europejskiej.


prawo

 • Immisje, czyli uciążliwości sąsiedzkie

  Graniczenie nieruchomości bywa powodem sporów. Nie zawsze chodzi o tzw. miedzę. Często problemem są działania sąsiada na jego działce, które powodują różne niedogodności, począwszy od uszkodzenia upraw, kończąc na uciążliwościach zapachowych. Poniżej o tym, jak skutecznie walczyć z takimi sytuacjami.


TU KUPISZ FARMERA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE

» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

FORUM FARMERA

witch5

To mnie pocieszyłeś . Znowu pyrinex w dawkach dzielonych tzn . pierwsza dawka 2litry druga dawka 3 litry ...

Pałuczanin81

@miwigos-mam buraki za często w zmianowaniu,żeby stosować navigator

barts

Command 0.16 l/ha + 0,5 adsol, dziś ładnie siąpiło prawie cały dzień, w przyszłości navigator 0,3 Ile płacicie za 1 L navigatora ?(mi wyszło 410...