Środa, 3 września 2014 r.
Farmer nr 08/2014

Farmer nr 08/2014

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


AGROTECHNIKA

 • RZEPAK odporny na imazamoks

  Uprawa rzepaku w technologii Clearfield pojawiła się w Polsce jesienią 2013 r. Zastosowano ją na kilku tysiącach ha. W tym roku chętnych do jej wdrożenia jest już więcej.

 • Zapchlony rzepak

  Po wyeliminowaniu ze stosowania zapraw insektycydowych opartych na neonikotynoidach, wschodzący rzepak będzie bardzo narażony na żerowanie pchełek.

 • Nie tylko azot

  Azot i potas odgrywają dominującą rolę w budowaniu plonu przez burak cukrowy.


TECHNIKA ROLNICZA

 • Test cignika John Deere 5055E (pełny tekst)

  Model 5055E to najmniejszy, a zarazem najmniej popularny ciągnik John Deere z serii 5E. Powstaje w Indiach i ma moc popularnej "sześćdziesiątki". Czy zasługuje na większe zainteresowanie klientów? Sprawdziliśmy to w polowym teście.

 • W pogoni za trakcją

  Granica 400 KM dla ciągników o standardowej bryle oraz 600 KM dla maszyn przegubowych już dawno za nami. Opony dla ciężkich maszyn o potężnej mocy powinny zapewnić nie tylko trakcję, ale też jak najmniejsze ugniatanie gleby. Z pomocą przychodzą nowe technologie w konstrukcji ogumienia.

 • Tarcze czy zęby? Maszyny do uprawy ścierniska

  Kultywator podorywkowy czy brona talerzowa - wielu rolników zastanawia się nad takim wyborem, gdy myślą o uprawie pożniwnej. Przyjrzeliśmy się obu rozwiązaniom i sprawdziliśmy ofertę rynku.

 • Używane sieczkarnie samojezdne

  Nowe samojezdne sieczkarnie to bardzo wydajne i drogie maszyny. Nie dziwi więc fakt, że wielu rolników zwiększających produkcję mleka decyduje się na zakup maszyn używanych. Ich wybór jest bardzo duży.


FERMA - ŚWINIE

 • Komfortowa porodówka

  Wyposażenie porodówki musi zapewnić komfort nie tylko prosiętom, ale i lochom.


FERMA - BYDŁO

 • Dezynfekcja - pozornie prosty proces

  W rzeczywistości prawidłowa dezynfekcja budynków jest zabiegiem dość skompilowanym, a jej regularne przeprowadzanie warunkuje zachowanie wysokiego statusu zdrowotnego naszych stad.

 • Zadbajmy o cielęta

  Wychów cieląt jest bardzo istotnym okresem w prowadzeniu stada bydła mlecznego. Od prawidłowego odchowu zależy późniejsza użytkowość, zdrowotność i długowieczność zwierząt.


Ferma - żywienie

 • Jeśli nie soja, to co?

  Jeżeli w życie wejdzie, planowany na początek 2017 r., zakaz stosowania pasz pochodzących z roślin GMO, polskie rolnictwo stanie przed ogromnym problemem. Dlatego już dziś poszukiwać należy alternatywy dla transgenicznej soi.


prawo


Kontrakty

 • Czarna seria spadków cen towarów rolnych

  Kolejny miesiąc notowań zbóż i oleistych na światowych giełdach upłynął pod znakiem spadków cen. Ostatnie tygodnie obniżek notowań doprowadziły w większości analizowanych kontraktów towarowych do przełamania ubiegłorocznych dołków cenowych i wyznaczenia wieloletnich nowych dołków.


PROW

 • Podsumowanie starego PROW

  Na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wiceminister Zofia Szalczyk przedstawiła stan realizacji PROW 2007-2013 na dzień 31 grudnia 2013 r.


Ferma - szkodniki

 • Robaczyce świń

  Występowanie pasożytów wewnętrznych świń jest zjawiskiem niemal powszechnym. Mimo to wielu hodowców wciąż lekceważy ten problem. Niesłusznie - należy bowiem pamiętać, że pasożyty bytujące wewnątrz organizmu świni mogą być również zagrożeniem dla człowieka.


Ferma - technologie


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE

» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

GIEŁDA MASZYN, POJAZDÓW, USŁUG

WASZYM ZDANIEM

 • @nika, czemu fikcyjne? Przecież to tylko do max 30 szt, ok 300 t obornika. Każdy sąsiad łyknie chętnie. Ale z djp masz rację. Ja czekam na...

  arszczecin, 2014-09-03 00:11 w: 200 euro płatności do produkcji – bez ziemi

  @Rancher. Nie jestem handlowcem. Z eko pierdół wolę układ SCR od EGR, a najlepiej bez ale w nowych już wyboru nie ma. Osobiście mam zetory i małego...

  T.B., 2014-09-02 23:16 w: Fendt 1000 Vario – prototypowe 500 KM w standardowej bryle

  ludzieeee! Płyńta do brzegu bo mnie już szlag trafia od Waszych pisanek...

  rol-nick, 2014-09-02 22:50 w: Poziom mocznika w mleku – nadmiar jest szkodliwy

 • Są telefony lekko wygięte trzeba było taki kupić

  m@ciej, 02.09.2014 22:11 w: telefon dla ROLNIKA

  miałem Arc S i bardzo sobie go chwaliłem. Teraz chwali go moja żona. A ja przesiadłem się na Samsunga Galaxy Note3. Ten jest już w ogóle wypasik,...

  arszczecin, 02.09.2014 22:01 w: telefon dla ROLNIKA

  mimo ostatniej obniżki tendencja jest wzrostowa i moim zdaniem długo jeszcze tak będzie natomiast parametry pszenicy są głównym problemem moja...

  jarki, 02.09.2014 17:10 w: cena zbóż w Polsce i nie tylko