PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 10/2017

Farmer nr 10/2017

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Główne problemy zdrowotne tuczników żywionych na mokro - zaburzenia jelitowe

Zastosowanie technologii płynnego żywienia, poza korzyściami, ma także słabe strony. Towarzyszą jej specyficzne schorzenia przewodu pokarmowego, które odbić się mogą na opłacalności produkcji.agrotechnika

 • Zwalczanie suchej zgnilizny kapustnych w rzepaku

  Częste opady deszczu i uszkodzenia roślin spowodowane przez szkodniki stwarzają dogodne warunki do rozwoju suchej zgnilizny kapustnych. Jeśli w porę nie przeprowadzi się zabiegu chemicznej ochrony, to porażony rzepak raczej nie przetrwa okresu zimowego spoczynku. Nawet jeśli rośliny przeżyją, to wydadzą nasiona zainfekowane grzybami.

 • Dokarm oziminy przed zimą

  Dokarmianie nalistne przyczynia się do polepszenia kondycji zbóż przed zimą. Miedź, cynk i mangan to trzy składniki, które warto dostarczyć im w tym okresie

 • Nowe odmiany bobowatych drobnonasiennych

  Niektóre gatunki bobowatych drobnonasiennych uprawia się w mieszankach z trawami. Plonują one wierniej niż komponenty wysiane osobno, a uzyskana pasza jest bardziej zrównoważona pod względem wartości energetycznej oraz zawartości białka.

 • Ozimina czy przewódka?

  W przypadku bardzo opóźnionych siewów zbóż producenci rolni mają dylemat - zasiać odmianę ozimą czy jarą o cechach przewódki? Ostatnie lata pokazały, że pewniejszy jest pierwszy wariant.

 • Potas i fosfor pod rośliny jare

  Wielu rolników ma trudności z ułożeniem planu nawożenia roślin jarych fosforem i potasem. Poza ustaleniem właściwej dawki nawozów ważny jest termin ich stosowania.

 • Wapnowanie pod uprawy jare

  Późna jesień to organizacyjnie dobry czas na przeprowadzenie wapnowania. Należy dobrze wyliczyć moment wykonania tego zabiegu, aby zastosować go tam, gdzie to konieczne - również nawożenie azotowe i fosforowe z zachowaniem odpowiedniego odstępu czasowego.

 • Rozpraw się z omacnicą tuż po zbiorach

  Zbiór kukurydzy nigdy nie powinien kończyć prac na danym polu. Pozostawienie na kolejny rok resztek pożniwnych w stanie nietkniętym jest jednym z głównych powodów ekspansji omacnicy prosowianki. Miejsca te są bowiem wylęgarnią szkodnika w okresie wiosennym.

 • Zboża lepiej zimują bez chwastów

  Analizując w kolejnych latach programy odchwaszczania zbóż, niewątpliwie można zauważyć, że co roku liczba kombinacji się zwiększa. Czy oznacza to, że dysponujemy coraz większą liczbą wariantów odchwaszczania? I tak, i nie. A jeżeli tak, to różnice niestety nie wnoszą dużo do kolejnych programów zwalczania chwastów.


technika rolnicza

 • Jaki traktor do ładowacza?

  Ładowacz czołowy to narzędzie, które w dużym stopniu poszerza spektrum możliwości wykorzystania ciągnika rolniczego. Jednak aby efektywnie i komfortowo z niego korzystać, traktor powinien być odpowiednio skonfigurowany i doposażony.


Ferma - świnie

 • Co wpływa na jakość nasienia knurów?

  Koncentracja plemników w nasieniu oraz ich żywotność przekładają się na wyniki rozrodu naszego stada podstawowego. Warto przyjrzeć się bliżej czynnikom wpływającym na jakość ejakulatu.

 • Kukurydza w żywieniu świń

  Jak co roku o tej porze zbliża się termin zbioru kukurydzy na ziarno. Warto przypomnieć o możliwościach zastosowania ziarna kukurydzy i jego przetworów w żywieniu świń.

 • Groźny smoleń

  Wysiękowe zapalenie skóry zwane potocznie smoleniem może być przyczyną potężnych strat na naszej fermie. Zastanówmy się zatem, w jaki sposób zapanować nad tą chorobą.


Ferma - krowy

 • Hala udojowa - trudny wybór

  Przy wolnostanowiskowym systemie utrzymywania krów najpopularniejszym sposobem pozyskiwania mleka jest udój w hali udojowej. Pytanie tylko, który typ dojarni będzie odpowiedni dla gospodarstwa?


Ferma - bydło

 • Nie wszystkie drożdże są takie same

  W jaki sposób zastosowanie drożdży może wpłynąć na poprawę parametrów zdrowotnych i wyników produkcyjnych stada? Na temat żywych drożdży w żywieniu bydła rozmawiamy z Jarosławem Skiepko, specjalistą ds. żywienia bydła z firmy Alltech.

 • Systemy produkcji bydła mięsnego

  Rozważając podjęcie decyzji dotyczącej produkcji bydła mięsnego, warto prześledzić, jakie możliwości istnieją w takiej produkcji oraz jakie są wady i zalety poszczególnych systemów.


Kontrakty


o tym się mówi

 • Największe gospodarstwa rolne świata

  Biorąc pod uwagę strukturę polskich gospodarstw, za dość duże można już uważać takie, którego powierzchnia przekracza 100 ha. A co powiecie na 9 mln ha w obrębie jednego? Tak rozpoczyna się lista największych gospodarstw rolnych na świecie.

 • Siekiery poszły w las

  Wprowadzona w tym roku ustawa dotycząca wycinki drzew najbardziej dotknęła tereny wiejskie, choć w mediach najczęściej są podawane przykłady usunięcia miejskich skwerów czy parków.

 • Małe były piękne?

  Umacnianie małych gospodarstw to jedno z tych haseł, które Prawo i Sprawiedliwość wypisało na wyborczych sztandarach.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

Marecki

Tylko że te kulki to tylko w paru miejscach na tym polu bym zrobił. We wtorek trochę padało, a ja latałem z bronami 20, żeby przygotować pod...

jarki

@men2face Mają oni jakaś odmianę pokrewną do Californium ?      Dopisałem Ci w profilu CZN