PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 11/2017

Farmer nr 11/2017

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Jak mądrze inwestować w rozwój?

W ostatnich latach w polskim i światowym rolnictwie zachodzi wiele zmian. Żeby zachować konkurencyjność, polskie gospodarstwa zmuszone są do zwiększania skali produkcji, ale też poprawy efektywności. Osiągnięcie tych celów wymaga dużych inwestycji, z którymi wiąże się też duże ryzyko.agrotechnika

 • Zwalczanie chwastów na użytkach zielonych

  Ostrożeń polny, pokrzywy, krwawnik pospolity - to chwasty, z którymi na swoich trwałych użytkach zielonych boryka się wielu z polskich rolników. Podpowiadamy, jak skutecznie wyeliminować zarówno te, jak i wiele innych gatunków roślin dwuliściennych z runi.

 • Nasiona soi w otoczce

  Otoczkowanie nasion soi ma zwiększyć tolerancję kiełkujących roślin na niekorzystne warunki środowiskowe. Jeśli prace przebiegną zgodnie z planem, tak uszlachetniony materiał siewny powinien trafić w ręce rolników już za kilka lat.

 • Nowe odmiany traw na grunty orne

  Bez postępu hodowlanego trudno oczekiwać zwiększenia poziomu produkcji danej uprawy. Dotyczy to także traw przeznaczonych na krótkotrwałe użytki zielone na gruntach ornych.

 • Uczmy się na błędach - uprawa kukurydzy

  Tegoroczny sezon, choć obfity w opady, nie był jednak sprzyjający dla ciepłolubnej kukurydzy. Dowodem są sygnały o raczej przeciętnych plonach ziarna. Niższe plony to także efekt wielu błędów, jakie ciągle są popełniane w tej uprawie.

 • Możemy mieć wpływ na zimotrwałość

  Gdy pojawi się okno pogodowe nawet w listopadzie, można jeszcze przeprowadzić zabiegi dokarmiania dolistnego. Należy jednak je wykonać najpóźniej na dwa tygodnie przed zakończeniem wegetacji.

 • Wysoka presja śmietki

  Śmietka atakuje rzepak ozimy do końca fazy jesiennej wegetacji. W latach ubiegłych żerowała nawet do grudnia.


technika rolnicza

 • Ciągniki o mocy 60 KM – przegląd i ceny

  Jaki ciągnik o mocy 60 KM wybrać? Przed dylematem wyboru niewielkiego ciągnika stają co roku tysiące polskich rolników. Wybór jest bardzo duży. Aby go ułatwić, w poniższym zestawieniu ujęliśmy 9 popularnych modeli takich maszyn.

 • VitalFields dla nowoczesnego rolnika

  Estońska aplikacja VitalFields to propozycja dla rolników, którym zależy na zwiększeniu efektywności ekonomicznej gospodarstwa. Pozwala na zarządzanie praktycznie wszystkimi elementami gospodarstwa, od zasiewów, przez nawożenie i stosowanie środków ochrony roślin, po kontrolę kosztów i archiwizację danych.

 • Wydajniej, taniej, precyzyjniej - systemy rolnictwa precyzyjnego PLM

  13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe dla dziennikarzy dotyczące rolnictwa precyzyjnego PLM zorganizowane przez markę New Holland. Goście mogli obejrzeć i dokładnie przetestować kompletną gamę rozwiązań systemów PLM wraz z maszynami towarzyszącymi takich marek, jak: Pöttinger, Dammann, Bogballe.

 • Patenty na wąskie drzwi

  Wąskie drzwi do chlewni lub obory, brak możliwości manewru w magazynie pasz czy silosie na kiszonkę, ciasne podwórze - to przekleństwa, z którymi zmaga się niejeden rolnik w naszym kraju. Z maszynami skonstruowanymi przez Bernarda Fiebicha każdy z tych problemów znika.

 • Przegląd pługów 4-skibowych

  Jakie parametry mają poszczególne modele w bogatej ofercie producentów pługów? Czy do narzędzi płużnych też wkracza elektronika? Prezentujemy przegląd oferty 6 znanych producentów.


Ferma - świnie


Ferma - żywienie


Ferma - bydło

 • Lepiej zapobiegać, niż leczyć – ketoza

  Okres przejściowy u krowy HF, tj. 3 tyg. przed porodem i 3 tyg. po porodzie, jest najbardziej newralgicznym czasem w życiu wysokowydajnej krowy. To moment zwiększonej podatności na wystąpienie groźnych schorzeń metabolicznych, do których zaliczamy m.in. ketozę.


prawo

 • Kiedy grunty scalać, a kiedy wymieniać?

  Scalenia gruntów zyskują na przestrzeni ostatnich lat coraz większą popularność i zainteresowanie zarówno właścicieli gruntów, jak i organów administracji. W każdym jednak przypadku są to sprawy skomplikowane i czasochłonne. W wielu sytuacjach rozsądnym i prostszym rozwiązaniem staje się wymiana gruntów między zainteresowanymi gospodarzami.


Kontrakty


o tym się mówi

 • Tory bez przejazdów - rolnicy bez gospodarstw

  Szlaki kolejowe budowały u nas i władze zaborcze, i rządy narodowe różnego autoramentu. Właścicieli ziemi nie zawsze pytano przy tym o zdanie. Respektowano jednak ich prawo do swobodnego dojazdu do pól i domostw. Dziś państwo zdaje się zapominać o tym obowiązku.


Ferma - technologie

 • Sposób na tanią oborę

  Postawienie obory dla krów mlecznych to nierzadko inwestycja obciążająca budżet gospodarstwa na długie lata. Jednak jak pokazują przykłady, są sposoby, aby zminimalizować koszty budowy tego typu obiektu.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

Jacus09352

Ja dalem do t1 30 gram boru a wcześniej jeszcze 15 gram jak jechałem same mikro

jarki

Czyli dałeś te 45g naraz czy zamierzasz to podzielić  Też rozważam bor tylko czy w tym mokrym roku ??