PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 12/2017

Farmer nr 12/2017

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


agrotechnika

 • Zniszczona struktura gleby

  Długotrwałe i obfite opady oraz pracujący na polach w zbyt wilgotnych warunkach ciężki sprzęt rolniczy przyczyniły się w tym sezonie do niszczenia struktury gleby. Konsekwencje tego mścić się będą latami.

 • Nawozy azotowe a odczyn

  Nawozy azotowe mają zróżnicowany wpływ na odczyn gleby - przeważnie działają zakwaszająco. Dlatego warto wiedzieć, jaki nawóz i gdzie można stosować.

 • Uprawa soi jest możliwa w całej Polsce?

  Jednostki naukowe prowadzą doświadczenia polowe z soją w warunkach integrowanej ochrony roślin w kilku województwach. Wszystko po to, by określić możliwości uprawy tego gatunku w poszczególnych regionach naszego kraju.

 • Nie tylko plenność ważna

  Wysokość plonu nasion rzepaku to niejedyna cecha uwzględniana przez hodowców w pracy nad nowymi odmianami. Zdrowotność roślin to kryterium odgrywające coraz większą rolę w ocenie przydatności odmian do masowej uprawy.

 • Ponad 4 tony nasion soi z ha

  Nie, niestety, to nie u nas taki piękny wynik. To średni tegoroczny plon uzyskiwany w jednym z przeciętnych gospodarstw położonych w stanie Illinois w USA.

 • Zboża jare na stanowiskach po wymarzniętym rzepaku

  Siew zbóż i rzepaku po sobie to jeden z najbardziej zazębiających się elementów płodozmianów. Uprawa tych roślin jest tak ściśle ze sobą związana, że nawet w przypadku likwidacji plantacji, najczęściej z powodu wymarznięcia, usiłuje się dokonać siewu następczego na tych samych stanowiskach.

 • Nowe odmiany traw na TUZ

  W warunkach polskich potencjał użytków zielonych jest często niewykorzystany. Warto by to było zmienić, chociażby inwestując w siew mieszanek z nowymi odmianami przeznaczonymi do zakładania łąk i pastwisk.


technika rolnicza

 • Dopracowana w szczegółach - test brony talerzowej Mandam Gal-C

  Coraz częściej stosowanym sposobem na szybką uprawę ścierniska jest użycie kompaktowych bron talerzowych. W teście "Farmera" sprawdziliśmy jakość pracy i wykonania 3-metrowej brony talerzowej Gal-C z Mandamu, która - na tle innych polskich firm - do tanich nie należy.

 • Gdy wymiana opony jest zbyt droga

  Opony maszyn rolniczych z racji warunków eksploatacji są nadzwyczaj narażone na uszkodzenia. W przypadkach znaczących uszkodzeń wulkanizatorzy bywają bezradni, tymczasem koszt zakupu nowej opony często liczy się w tysiącach złotych. Jest jednak metoda, która pozwala tego wydatku uniknąć…

 • Dobór olejów silnikowych i przekładniowo-hydraulicznych

  Jaki olej wybrać? Czy można zaoszczędzić? Instrukcja podaje, jakie parametry ma mieć środek smarny w danym układzie, ale takie parametry spełnia wiele olejów, a ceny są zróżnicowane. Czy w takim przypadku jest coś, na co jeszcze warto lub nawet trzeba zwrócić uwagę?


Ferma - świnie

 • Zdrowotne przyczyny zaburzeń laktacji

  Prawidłowe funkcjonowanie gruczołu mlekowego odpowiada nie tylko za wysoką liczbę prosiąt odsadzonych od lochy, lecz także za ich kondycję zdrowotną i osiągane w przyszłości parametry produkcji.

 • Niezbędne mikroelementy w żywieniu świń

  Choć ich dzienne dawki są często śladowe, pełnią niezwykle ważną rolę w fizjologii zwierząt. Mikroelementy, bo o nich mowa, są także niezbędne do uzyskiwania zadowalających wyników produkcyjnych.


Ferma - żywienie

 • Energia w paszy dla tuczników

  Wysokie możliwości produkcyjne współcześnie hodowanych zwierząt pociągnęły ze sobą również wzrost ich zapotrzebowania na energię. Utrzymanie jej odpowiedniego poziomu w paszy coraz częściej staje się dla rolników wyzwaniem.


Ferma - bydło

 • Kwasica - lepiej zapobiegać, niż leczyć

  Kwasica to schorzenie metaboliczne, które wymieniane jest zwykle wraz z ketozą jako najczęstsze zaburzenie związane z błędami żywieniowymi podczas okresu okołoporodowego. Jednak zarówno objawy schorzenia, jak i zagrożenia z nim związane nie są powszechnie znane.

 • Dodatki paszowe w żywieniu bydła mięsnego

  Dodatki paszowe wpływają na poprawę funkcjonowania organizmu. Ich obecność w dawce pokarmowej zwiększa produkcyjność, poprawia jakość paszy, a przez to podnosi rentowność produkcji.

 • Jak sprawdza się obora z drewna klejonego?

  W naszym portalu już wielokrotnie zamieszczaliśmy relacje z otwarć obór dla bydła mlecznego. Często podczas takich wydarzeń zastanawiamy się, jak sprawdzą się rozwiązania zastosowane w obiekcie.

 • ABC dezynfekcji fermy

  Stan zdrowia utrzymywanych przez nas zwierząt, a co za tym idzie - wynik finansowy osiągany przez nasze gospodarstwo - w dużej mierze zależy od tego, jak starannie podchodzimy do kwestii higieny produkcji.


prawo

 • Jak dochodzić uprawnień we wspólnotach gruntowych?

  Wspólnota gruntowa jest specyficzną współwłasnością rzeczy, bowiem nie dotyczą jej klasyczne uregulowania zawarte w kodeksie cywilnym. Odrębności prawne dotyczą zwłaszcza braku możliwości podziału rzeczy wspólnej czy możliwości zbycia.


interwencja

 • Jak dobrze mieć sąsiada...

  Refren tego starego przeboju mocno się już chyba zdezawuował, bo coraz liczniejsze na wsiach konflikty dowodzą, że i o dobrego sąsiada, i o dobrosąsiedzkie stosunki dziś coraz trudniej. Perypetie rolników spod Gniezna związane z rozbudową gospodarstwa mogą być tego świetnym przykładem.


Kontrakty


Sprzedaż ziemi

 • Sprzedaż ziemi będzie swobodniejsza

  Projekt ważnych zmian w ustawach o kształtowaniu ustroju rolnego i gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa przygotowało Ministerstwo Rolnictwa.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

Marecki

Tylko że te kulki to tylko w paru miejscach na tym polu bym zrobił. We wtorek trochę padało, a ja latałem z bronami 20, żeby przygotować pod...

jarki

@men2face Mają oni jakaś odmianę pokrewną do Californium ?      Dopisałem Ci w profilu CZN