PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 1/2018

Farmer nr 1/2018

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Realny biznesplan podstawą sukcesu

Niska opłacalność produkcji wymaga od rolników racjonalnego i przemyślanego gospodarowania. Bez dobrze przygotowanego biznesplanu pozornie pewna inwestycja może zakończyć się niepowodzeniem i bankructwem rolnika.agrotechnika

 • Jak przygotować test przezimowania?

  Zimą zawsze dochodzi do przerzedzenia łanów roślin ozimych. Do precyzyjnego określenia skali wypadnięć służy test przezimowania. Podpowiadamy, jak go wykonać.

 • Kukurydziane nowości

  W minionym roku do Krajowego Rejestru wpisano 24 odmiany. Prezentujemy ich charakterystykę.

 • Groch wysiej wcześnie

  Czas pomyśleć o uprawach jarych. Jednym z najwcześniej sianych gatunków jest groch, który nie boi się przymrozków. Kiełkowanie rozpoczyna już w temperaturze 2-3oC. W początkowym okresie wzrostu znosi spadki temperatury przy gruncie do -5oC

 • Wapnowanie zimą (cały artykuł)

  Przez obfite opady oraz spiętrzenie prac polowych wielu producentów nie przeprowadziło planowanego zabiegu wapnowania zarówno w okresie pożniwnym, jak i na jesieni. Przy zachowaniu określonych zasad zaległość tę można nadrobić zimą.

 • Zboża jare - odmiany najszerzej polecane

  Wiele wskazuje na to, że w tym roku wysianych zostanie więcej niż zazwyczaj zbóż jarych. Wzrośnie tym samym zainteresowanie zakupem ich materiału siewnego. Aby ułatwić wybór konkretnej odmiany, przedstawiamy charakterystykę tych najszerzej zalecanych.

 • Kizeryt na start ozimin

  Na glebach ubogich w próchnicę, charakteryzujących się małą pojemnością kompleksu sorpcyjnego i niskim odczynem, intensywne, jesienne opady nasiliły wymywanie siarczanów oraz jonów magnezu w głąb profilu. O uzupełnienie zasobności gleb w te składniki trzeba zadbać, nim ruszy wegetacja ozimin.

 • Mokro, mokro i co dalej…

  Bardzo mokra jesień wpłynęła na stan roślin ozimych, jak i realizację prac pielęgnacyjnych. Wymusza to odstąpienie od rutynowego postępowania z jednoczesnym przyspieszeniem wykonania niektórych zabiegów.

 • Zadbać o późno sianą pszenicę ozimą

  W rejonach z nadmiarem opadów siewy zbóż ozimych były bardzo rozciągnięte w czasie. Szereg plantacji pszenicy ozimej zasiano z opóźnieniem. Wiosną wymagać będą zabiegów wspomagających dokrzewienie roślin.


technika rolnicza

 • Tani strip-till - agregat własnej konstrukcji

  Kiedy widać wyraźnie korzyści z nowej technologii, ale ceny maszyn są zaporowe, można spróbować zbudować je samemu. Odwiedziliśmy rolnika, który od podstaw skonstruował agregat uprawowo-siewny strip-till, a jego wykonanie kosztowało zaledwie kilkanaście tysięcy złotych.

 • Spawarka do gospodarskiego warsztatu

  Spawarka to narzędzie, które przyda się w każdym gospodarstwie. Jednak wybór urządzeń może przyprawić o zawrót głowy. Przedstawimy zatem kilka naszym zdaniem ciekawszych, które powinny się znakomicie sprawdzić w pracach naprawczych.

 • Nadciągają nowi, globalni gracze

  Europejscy rolnicy przyzwyczaili się do obecności kilkunastu dużych producentów ciągników głównie z krajów Starego Kontynentu i USA, które tworzyły swojego rodzaju zamknięty krąg. Tymczasem na rynek coraz śmielej wchodzą producenci z krajów azjatyckich, próbując konkurować ceną i coraz wyższą jakością swoich produktów.

 • Niski wjazd a TMR - wozy paszowe do 2,5 m wysokości

  Niski wjazd do obory może stać się istotnym czynnikiem ograniczającym możliwości mechanicznego zadawania pasz. Producenci paszowozów próbują jednak temu zaradzić, oferując maszyny o wysokości nieprzekraczającej 2,5, a nawet 2 m.

 • Kubota M7151 - czterocylindrowiec bez kompleksów

  Kubota mimo braku doświadczenia z ciągnikami dużych mocy odważnie wkroczyła do tego wymagającego segmentu. Jednak zakres możliwości modeli serii M7 jest tak szeroki, że o kompleksach nie może być mowy. W czasie testu Kubota M7151 zaskoczyła nas pod wieloma względami.

 • Używane ciągniki - 100 koni za 100 tys. zł

  Zima to zawsze gorący okres zakupów ciągników używanych. Na rynku nie brakuje maszyn "z drugiej ręki", ale ciekawsze oferty traktorów w dobrym stanie technicznym szybko znikają z ogłoszeń. Podpowiadamy zatem, na jakie maszyny warto zwrócić uwagę, dysponując kwotą 100 tys. zł w zakresie mocy 100 KM.


Ferma - świnie

 • Jaki zakwaszacz wybrać?

  Mnogość produktów na rynku sprawia, że wybór zakwaszacza nie jest prostym tematem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji.

 • Promiennik to za mało

  Porodówka to miejsce, w którym przebywają dwie grupy zwierząt o skrajnie różnych wymaganiach termicznych. Ogrzewanie w tym sektorze musi być więc skonstruowane tak, aby utrzymać właściwą temperaturę w strefie dla prosiąt i nie przegrzać przy tym loch.


Ferma - bydło

 • Stado bez problemów z racicami

  Jednym z podstawowych kosztów produkcji mleka, obok żywienia, jest leczenie oraz brakowanie chorych krów. Schorzeniami, z którymi producenci mleka borykają się bardzo często, są zaburzenia związane z układem lokomotorycznym. Spróbujmy odpowiedzieć, jak ograniczyć do minimum problemy m.in. z racicami?

 • Skąd bierze się mastitis?

  Mastitis, czyli stan zapalny gruczołu mlekowego, jest jedną z najczęstszych i niewątpliwie jedną z najkosztowniejszych chorób krów mlecznych. Niniejszy artykuł rozpocznie cykl poświęcony schorzeniom wymienia i ich profilaktyce.


prawo

 • Jak wyłączyć działkę z obwodu łowieckiego?

  Dla celów prowadzenia gospodarki łowieckiej cały obszar Polski został podzielony na obwody łowieckie. Podziału dokonano na mocy uchwał poszczególnych sejmików województwa, a właścicieli gruntów nikt o zdanie nie pytał. Obecnie jednak istnieją już możliwości skutecznego wyłączenia swojej działki z terenu obwodu łowieckiego. Poniżej wskazujemy, w jaki sposób to zrobić.


Kontrakty


Konferencja

 • Rzepak to nie tylko olej

  O szansach na popularyzację śruty rzepakowej w produkcji zwierzęcej rozmawiano 28 listopada w Przysieku k. Torunia podczas konferencji zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.


o tym się mówi

 • Przed nami jest jeszcze dużo do zrobienia

  Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, to prawdopodobnie jeden z najbardziej zapracowanych lekarzy weterynarii w Polsce. W wywiadzie opowiada nam między innymi o ustawach, które w ostatnim roku ministerstwo wprowadziło we współpracy z krajową radą. W rozmowie z nami ostrzega rolników przed przyjściem nowej choroby, a także ocenia działania Polski w walce z ASF-em.

 • Na narodowym bogactwie… fabryka pralek

  O gospodarowaniu na glebach II klasy bonitacyjnej większość rolników może tylko pomarzyć. W tej klasie mieści się mniej niż 3 proc. wszystkich gruntów rolnych w kraju i podlegają one ustawowej ochronie jako narodowe bogactwo. W województwie łódzkim takie gleby to rzadkość, mimo to właśnie takie grunty przeznaczono pod… zabudowę przemysłową.


Ferma - technologie

 • Maksimum komfortu przy minimalnych kosztach

  Zainteresowanie, jakie wywołały publikowane przez nas na łamach miesięcznika "Farmer", jak i portalu farmer.pl artykuły oraz materiały wideo odnośnie obory Kazimierza Ksionka, pokazują, jak ważny jest temat alternatywnych systemów budowy obór dla krów mlecznych. W poniższym tekście pragniemy przybliżyć ideę tego typu rozwiązań.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

  • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
  • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
  • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
  • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż

FORUM FARMERA

przem

Dr Szczepaniak również o borze wspominał w tym roku w zimie co tylko potwierdziło tezę "tabelki" to będzie drugi rok co...

przem

ja patrze na "mlecza"  wtedy jest idealny termin, u mnie wypada zawsze w okolicach 15 kwietnia ale mam znajomego co sieje w...