PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 5/2013

Farmer nr 5/2013

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Na rynku maszyn też wiosna

Wiosna zawitała na dobre - nie tylko w przyrodzie. Wygląda na to, że długa zima sprzyjała konstruktorom maszyn, bo w ofertach producentów aż kipi od nowości. Prezentujemy ich część, uwypuklamy najważniejsze cechy i podajemy orientacyjne ceny.


AGROTECHNIKA


TECHNIKA ROLNICZA

 • 5E na każdy dzień - jak przyjaciel

  Seria ciągników 5E firmy John Deere zadebiutowała na polskim rynku stosunkowo niedawno, bo wiosną ubiegłego roku. Aby zasięgnąć praktycznej opinii na temat nowych maszyn, odwiedziliśmy gospodarstwo, gdzie trafił jeden z pierwszych ciągników tej serii.


FERMA - ŚWINIE


FERMA - BYDŁO

 • Komponenty do krzyżówek mlecznych

  Krzyżowanie międzyrasowe jest jednym z szybszych narzędzi umożliwiających poprawę efektywności produkcji mleka, głównie poprzez poprawę niskoodziedziczalnych cech funkcjonalnych, związanych z długowiecznością i zdrowiem krów. Należy jednak pamiętać, iż nie rozwiązuje to wszystkich problemów w stadzie, szczególnie tych wynikających z błędów w zarządzaniu stadem.

 • Obornik w zgarniaczach

  Prawidłowe przechowywanie i zagospodarowanie odchodów zwierzęcych jest bardzo ważną kwestią w gospodarstwie. Uwzględnia nie tylko aspekt ochrony środowiska naturalnego, ale też pozwala pozyskać bardzo cenny nawóz naturalny.


agrotechnika

 • Dobra kiszonka podstawą żywienia

  Gospodarstwa specjalizujące się w produkcji mlecznej zawsze potrzebują dużego zaplecza paszowego. Niezastąpionym tanim źródłem paszy energetycznej jest kiszonka z kukurydzy.

 • Odżywianie ziemniaków

  Odmiany uprawiane z przeznaczeniem na wczesny zbiór, jak i zbierane po zakończeniu wegetacji, odznaczają się zróżnicowaną reakcją na nawożenie azotem, co powinno być świadomie wykorzystywane przez producentów ziemniaków.

 • Zabieg T3

  Odstąpienie od zabiegu T-3 może przekreślić wysoki status zdrowotny zbóż, osiągnięty wcześniej wykonanymi opryskami.

 • Nie tylko doglebowo

  Prawidłowa strategia nawożenia zbóż - podobnie jak innych roślin uprawnych, nie powinna się opierać tylko na doglebowym stosowaniu nawozów.

 • Paskowany paskudnik

  W ostatnich latach następuje zmiana w doborze insektycydów wykorzystywanych do zwalczania stonki ziemniaczanej.

 • Sezon na szkody

  Szkody łowieckie to poniesione straty spowodowane przez zwierzęta łowne lub myśliwych w wyniku polowania. Do rekompensowania szkód w uprawach zobowiązani są dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich, na terenie których znajduje się powierzchnia, która w jakimś stopniu bądź w całości uległa zniszczeniu.

 • Zwalcz, nim zobaczysz

  Fuzariozę kłosów można wyeliminować przed pojawieniem się w łanie objawów choroby.

 • Czysty Bałtyk

  Rolnicy zadbają, żeby Morze Bałtyckie było wolne od biogenów.


technika rolnicza

 • Doświadczenie i innowacyjność

  Rynek pras zwijających oferuje duży wybór maszyn. Aby się na nim przebić, trzeba zaoferować klientom przystępną cenę, solidne wykonanie i wysoką wydajność. To , naszym zdaniem, łączą w sobie prasy Lely Welger serii RP 445, dostępne w atrakcyjnym pakiecie.

 • Karuzele na łąkach

  Nowoczesne przetrząsacze i zgrabiarki karuzelowe, oprócz wysokiej jakości pracy, zapewniają także wysoką wydajność. Popularność tych maszyn stale rośnie.

 • Ciśnienie pod kontrolą

  Układ pneumatyczny w większości współczesnych ciągników jest właściwie bezobsługowy, ale to nie znaczy, że też bezawaryjny. Od czasu do czasu warto sprawdzić, czy działa poprawnie, od tego zależy bezpieczeństwo.


Ferma - żywienie


Kontrakty

 • Notowania towarów rolnych w kratkę

  Lepsze dane o przewidywanych zapasach zbóż na koniec obecnego sezonu spowodowały silne spadki cen kontraktów na towary rolne na przełomie marca i kwietnia. W przeciągu dwóch dni pszenica i kukurydza notowana na giełdzie w Chicago potaniała o 10-14 proc. O ile pszenica dość szybko odrobiła znaczną część strat, o tyle kukurydza pozostała na niskich poziomach.


Ring chemiczny

 • Klejenie łuszczyn

  Ze względu na opóźnioną wiosnę, istnieje duże prawdopodobieństwo bardzo nierównego kwitnienia i dojrzewania łanu. Warto więc już teraz pomyśleć o wykonaniu zabiegu klejenia łuszczyn rzepaku ozimego.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

FORUM FARMERA

arszczecin

Kraftowe? U nas jest ze skrzynki, albo z beczki ;) 

sapek

... od łyskacza wolę dobre piwo kraftowe.. :)