PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 8/2013

Farmer nr 8/2013

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Automatyzacja żywienia bydła

Poszukiwanie ograniczenia w kosztach pracy zwróciło uwagę producentów mleka na możliwość zautomatyzowania kolejnej po doju, najbardziej uciążliwej czynności, jaką jest żywienie krów mlecznych.


AGROTECHNIKA

 • Fosfor i potas fundamentem nawożenia azotem

  Efektywność plonotwórczą azotu warunkuje dostateczne pobranie i zaopatrzenie uprawianej rośliny w pozostałe składniki mineralne. Szczególną rolę odgrywają fosfor i potas.

 • Wybór odmiany nie jest prosty

  Czym się kierować przy wyborze odmian zbóż ozimych? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w rozmowie z Andrzejem Najewskim - kierownikiem Pracowni Wartości Gospodarczej Odmian Roślin Zbożowych Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.

 • Jesienna ochrona rzepaku

  Porażenie rzepaku chorobami grzybowymi jesienią, zagraża zarówno przezimowaniu roślin, jak i ich wiosennemu rozwojowi.

 • Jesienne odchwaszczanie zbóż

  Zaletą jesiennego programu ochrony zbóż jest jego przystosowanie do równoczesnego zwalczania miotły zbożowej i określonej grupy chwastów dwuliściennych.

 • Wapno na ściernisko

  Do podstawowych czynników produkcji, które w głównym stopniu rzutują na poziom plonowania roślin, zalicza się odczyn gleby, czyli stopień jej zakwaszenia.

 • Nagi problem

  Ślimaki nagie są w niektórych rejonach kraju jednymi z ważniejszych szkodników roślin. Wyrządzają szkody w uprawach warzyw, roślin rolniczych, ozdobnych, sadown iczych i zielarskich. Największe szkody obserwuje się w rzepaku ozimym i pszenicy ozimej. Lokalnie uszkodzenia roślin występują także w uprawach inn ych zbóż oraz buraka, ziemniaka, marchwi, roślin oleistych i strączkowych.

 • Syngenta po mazursku

  Warmia i Mazury rządzą się swoimi prawami. Nie wszystko, co sprawdza się gdzie indziej, można wykorzystać w tym regionie.

 • Bayer zapowiada nowości

  Nie zimą, a już teraz Bayer CropScience poinformował o nowościach, jakie przygotowuje na przyszły sezon.

 • Połączenie chemii i hodowli

  Dni Pola to bardzo dobry czas na przedstawienie nowości firmowych, ale też sprawdzonych rozwiązań. W Strzelcach koncern chemiczny BASF Polska i Hodowla Roślin Strzelce - Grupa IHAR połączyły siły i zaprezentowały rolnikom swoje propozycje.

 • Jesienna ochrona zbóż przed szkodnikami

  Problem zwalczania szkodników zbóż o ekonomicznym znaczeniu powstał wraz ze zmianami w ich technologii uprawy. Intensywna ochrona przed chwastami i chorobami oraz obfite nawożenie sprzyjają rozwojowi różnych gatunków owadów.

 • Zanim rzepak skiełkuje

  Szybka eliminacja konkurencji chwastów jest zawsze bardzo dobrym rozwiązaniem ochroniarskim.

 • Pchełki, śmietka i...

  Jesienna ochrona rzepaku ozimego przed szkodnikami zależy głównie od nasilenia występowania szkodników.

 • Doroczne spotkanie

  Lipcowe spotkania plantatorów ziemniaka, naukowców i firm oferujących środki do jego produkcji w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym SGG W w Żelaznej to już tradycja.


TECHNIKA ROLNICZA

 • Praca i przyjemność

  Pojazdy użytkowe z założenia służą do pracy - mają być maksymalnie wydajne i możliwie oszczędne. Czy w takim zestawieniu cech jest miejsce na przyjemność z eksploatacji? W przypadku Gatora - z pewnością tak. Pojazd pozwoli dotrzeć z niewielkim towarem w naprawdę trudno dostępne miejsce, a po godzinach posłuży do rekreacji w terenie.

 • Innowacyjne technologie w oponach z Olsztyna

  Taśmy fabryki Michelin w Olsztynie corocznie opuszcza ponad 400 tys. opon rolniczych w 145 rozmiarach. Szeroka oferta produktów i inwestycje w nowoczesne technologie należą do najważniejszych czynników stanowiących o sile światowego koncernu.

 • Mądra inwestycja w... deszczowanie

  Jesteśmy świadkami stopniowych zmian klimatycznych w naszej części Europy. Nie mamy wpływu na zbyt duże lub częste opady deszczu, ale w przypadku suszy możemy w znacznym stopniu zaradzić problemowi, stosując odpowiednio dobrany system nawadniania.

 • Nienaganny pomocnik

  Ładowarki teleskopowe Agrovector firmy Deutz-Fahr z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród rolników. Czy są to maszyny godne zaufania? Opinii zasięgnęliśmy w gospodarstwie, gdzie od 6 lat pracuje model Agrovector 26.6.

 • Mocne karty Claasa

  Tegoroczna jesień w branży maszyn i urządzeń rolniczych zapowiada się niezwykle interesująco. Światowi producenci mówią o wielu nowych produktach, z których większość po raz pierwszy zostanie oficjalnie zaprezentowana podczas listopadowych targów Agritechnica w Hanowerze. W pojedynku na innowacje niektórzy - tak jak Claas - część kart odkrywają już teraz. Karty są mocne.

 • Specjaliści od wapnowania

  Czas upraw pożniwnych to najlepszy okres do zastosowania wapna. Trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować i wyposażyć w specjalistyczny rozsiewacz.

 • Bele pod dachem

  Słomę w belach można przechowywać "pod chmurką", ale dla zachowania wysokiej jakości lepiej zapewnić jej zadaszenie.


FERMA - ŚWINIE

 • Zakup prosiąt - profilaktyka

  Coraz więcej hodowców decyduje się na prowadzenie tuczu otwartego. Mnogość firm mogących pośredniczyć w zakupie zwierząt, jak i sprzedaży tuczników, mogą zachęcać. Na co powinniśmy zwracać uwagę, decydując się na ten rodzaj produkcji?

 • Przyczyny i poziom brakowania loch

  Brakowanie zwierząt polega na usunięciu ze stada osobników, które nie spełniają określonych wymagań w zakresie uzyskiwanych wyników produkcyjnych; w przypadku loch są nimi wyniki użytkowania rozpłodowego.


FERMA - BYDŁO

 • Zdrowe stado fundamentem opłacalności

  W niżej opisanym audycie przedstawiamy jedno z podlaskich stad krów mlecznych liczących 140 krów dojnych, całe stado liczy nieco ponad 300 sztuk (krowy, jałowice, opasy).


Ferma - świnie

 • Czy produkcja wieprzowiny już na plusie?

  Producenci żywca wieprzowego od długiego czasu oczekiwali na wyraźną zmianę cen rynkowych żywca wieprzowego, dzięki której nastąpi poprawa opłacalności produkcji.


Ferma - bydło

 • Hodowla bydła to pasja

  Gospodarstwo rolne Państwa Anny i Jerzego Wawrzyńczaków położone jest w miejscowości Stupsk w województwie mazowieckim. Państwo Wawrzyńczakowie specjalizują się w produkcji mleka, a ich stado liczy obecnie blisko 80 krów dojnych.


Kontrakty


Ring chemiczny


o tym się mówi

 • Konie - zapomniane piękno polskiej wsi

  Niegdyś zwierzęta te uczestniczyły w codziennych czynnościach przede wszystkim na wsi, ale nie tylko. Dziś są jedynie atrakcją turystyczną dla ludzi z miast. Jednak dla swoich hodowców pozostają wręcz częścią rodziny.


Ferma - szkodniki

 • Gryzonie wgryzą się w gospodarstwo

  Dżuma, bruceloza, choroba Nipah, wścieklizna, gorączki krwotoczne, salmonellozy, riketsjozy, włośnica, choroba Weila, aż wreszcie SARS i wirus ptasiej grypy to choroby, którym nie tylko udało się pokonać barierę międzykontynentalną, ale również międzygatunkową.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

jarki

Ja robię tiofanat+tebu z prochlorazem będzie drożej ale pewnie lepiej? Toprex wcześnie to dobre zapobieganie i skracanie oraz temperatura...

przem

a wiec dlaczego ?  w dalszym ciągu ponawiam pytanie: lepszy efekt tiofanat metylowy + tebukonazol czy prochloraz +...