PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 10/2013

Farmer nr 10/2013

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Integrowana ochrona roślin rolniczych przed szkodnikami

Integrowana ochrona przed szkodnikami polega na wykorzystaniu wszelkich dostępnych metod ujętych w taki system, aby do minimum ograniczyć stosowanie chemicznych środków ochrony roślin.


AGROTECHNIKA

 • Święto szarej bulwy

  XXI Krajowy Dzień Ziemniaka za nami. Ta wędrująca impreza w tym roku gościła na Mazowszu, w Poświętnem koło Płońska. Być może od przyszłego roku przestanie być imprezą rolniczą na rzecz festynu konsumenckiego.

 • Feromony a omacnica prosowianka

  Omacnica prosowianka to aktualnie najważniejszy szkodnik kukurydzy w Polsce, którego gąsienice żerują niemal we wszystkich nadziemnych częściach roślin. Jak go zwalczać - czy feromony pomogą?

 • Quo vadis polska sojo?

  W ciągu 3 lat powierzchnia uprawy soi w Polsce wzrosła 20-krotnie. Czy możliwe, aby za kilka następnych obsiewano nią obszar porównywalny do zajmowanego obecnie przez ziemniaka?

 • Święto kukurydzy

  Krajowy Dzień Kukurydzy w Starym Gołębinie przeszedł do historii. Tegoroczną edycję należy ocenić jako bardzo udaną. Perfekcyjna organizacja, atrakcyjna ekspozycja i tysiące zwiedzających.

 • Doradztwo z pierwszej ręki

  Na temat doradztwa rolniczego rozmawiamy z Władysławem Mirosławem Osadkowskim, prezesem firmy Osadkowski SA.


TECHNIKA ROLNICZA

 • Master, czyli mistrz? - test pługa Kuhn Multimaster 113

  Kilka miesięcy temu firma Kuhn wprowadziła na rynek kolejną, zmodernizowaną generację pługów serii Master. Czy naprawdę są tak dobre, jak zachwala producent? Żeby się o tym przekonać, rozpoczęliśmy test "długodystansowy" modelu Multi-Master 113. Oto pierwsze wrażenia.

 • Beczka na lata

  Jakość wykonania beczki, technologia napełniania, rodzaj podwozia i sprzęgu, cena - to przykłady kilku czynników decydujących o wyborze wozu asenizacyjnego.

 • Zdecydowanie naprzód

  Nowe modele ciągników, opryskiwaczy, kombajnów pras oraz rozwój strategii FarmSight - tegoroczna jesień w John Deere aż kipi od nowości. Oferta nowych maszyn została tak zróżnicowana, aby dostosować ją również dla mniejszych gospodarstw.

 • Lemiesz lemieszowi nierówny

  Pług jest jedną z podstawowych maszyn w gospodarstwie, a zarazem jedną z tych, w których okresowa wymiana części jest nieunikniona. Podpowiadamy, kiedy warto zainwestować w oryginalne lemiesze, dłuta i odkładnie, a kiedy wystarczy skorzystać z tańszych zamienników.


FERMA - ŚWINIE


FERMA - BYDŁO

 • Krowy w karuzeli

  Owa karuzela to hala udojowa, w którą wyposażona jest nowa obora w Gospodarstwie Rolnym "Fortune" Sp . z o.o. w Cieszymowie na Pomorzu. Łączna liczba zwierząt utrzymywanych to blisko 1500 sztuk bydła, z czego ok. 750 stanowią krowy mleczne.

 • Fermy potrzebują prawidłowego zarządzania

  Euroforum żywieniowe firmy Josera odbywa się cyklicznie - co roku, w ubiegłym miało miejsce w niemieckiej fabryce w Kleiheubach, w tym roku zaś odbyło się 25-28 sierpnia w polskiej siedzibie w Nowym Tomyślu. Uczestnicy forum mieli możliwość przedyskutowania problematyki hodowli zwierząt gospodarskich w różnych warunkach klimatycznych.

 • Automatyczna karuzela AMR

  Ferma Laproma położona jest w Turyngii w Niemczech. Łączna powierzchnia gospodarstwa to 2800 hektarów, na których uprawiane są zboża oraz rośliny przeznaczane na paszę dla stada krów mlecznych, liczącego obecnie ok. 1150 sztuk.


polityka rolna

 • Dość lekceważenia

  Stała komisja dialogu, ukrócenie spekulacji, stabilizacja dochodów, umożliwienie zakupu ziemi i utrzymania miejsc pracy - to główne postulaty wysuwane przez rolników w ramach wrześniowych protestów przebiegających pod hasłem "Dość lekceważenia społeczeństwa"


Kontrakty


WPR


Ferma - nauka

 • Towarowa produkcja świń - w praktyce

  Trzecie Międzynarodowe Forum Żywieniowe Firmy Josera było dobrą okazją do wymiany doświadczeń przedsiębiorców zajmujących się wielkotowarową produkcją trzody chlewnej.


Ferma - technologie

 • Nanotechnologia nowy etap w produkcji zwierzęcej

  Srebro to pierwiastek, o którego właściwościach leczniczych pisał już Hipokrates; z kolei Fenicjanie przechowywali wodę i napoje w naczyniach wykonanych ze srebra, aby dłużej zachowywały zdatność do picia. Podczas swoich długich, morskich podróży wrzucali również do beczek srebrne monety, które przedłużały trwałość wody pitnej. Dzisiaj nie jest to już tylko metal szlachetny, ale także substrat wykorzystywany w wielu produktach używanych m.in. w medycynie i w kosmetologii. Jak wynika z rozmowy z Agatą Nowakowską, prezesem firmy Nano Koloid, ten pierwiastek niesie też ze sobą nowe szanse do wykorzystania w produkcji zwierzęcej.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

ikcomas

U mnie nie ma kolanka jeszcze, pasowało by skrócić bo bujna bardzo ale ciut ciut za wcześnie a od jutra ma u mnie niby padać. Mimo...

jarki

U nas też zaczynają kwitnąć te kikuty :(   A pszenica kończy krzewienie ale jest "fest" :)