PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 12/2013

Farmer nr 12/2013

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU


AGROTECHNIKA

 • Przeciętny sezon dla kukurydzy

  Po wyjątkowo wysokich plonach i zbiorach kukurydzy ziarnowej w kilku ostatnich sezonach, w tym roku zbierzemy jej tyle, ile osiągaliśmy na początku XXI wieku.

 • Rodzinna kooperatywa

  Karol Ciepły, jeden z laureatów naszej Farmeriady, prowadzi swoje gospodarstwo w ramach rodzinnej kooperatywnego.


TECHNIKA ROLNICZA

 • Trójka daje radę

  Kompaktowe ciągniki Valtra serii A przez lata zyskały wiele przychylnych opinii wśród rolników. Czy najnowsze modele tej serii wypracują sobie podobną renomę? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Valtra A93.

 • Twarda sztuka

  Firma Agro-Masz znana jest z produkcji niedrogich maszyn uprawowych. Od niedawna w jej ofercie pojawił się również obrotowy pług z zabezpieczeniem resorowym. Sprawdziliśmy, ile jest wart.

 • Nowości jadą przez Hanower

  Trudno o lepsze miejsce do zapoznania się ze światowymi trendami w technice rolniczej jak targi Agritechnica w Hanowerze. Tegoroczna impreza okazała się rekordowa pod wieloma względami, ale na pierwszy plan wysuwają się nowości.


FERMA - ŚWINIE

 • Żelazo - pierwiastek ważny dla prosiąt

  Do prawidłowego rozwoju prosięta potrzebują różnych składników mineralnych, w tym żelaza. Pierwiastek ten wykorzystywany jest do tworzenia hemoglobiny, dzięki której w organizmie transportowany jest tlen, oraz mioglobiny, posiadającej zdolność magazynowania tlenu w mięśniach czerwonych (poprzecznie prążkowanych) i uwalniania go w razie potrzeby. Bierze również udział w procesach przemiany materii.


FERMA - BYDŁO

 • DeLaval na swoim na Warmii

  24 października odbyło się uroczyste otwarcie nowej fabryki systemów żywieniowych firmy Delaval w Dobrym Mieście na Warmii.

 • Tour de Montbeliarde

  W departamencie Doubs (rejon Comte) udział tej rasy stanowi 92 proc. całej populacji bydła. Również w Polsce wzrasta zainteresowanie hodowców tą rasą, według danych PFHBiPM za rok 2012 pod oceną użytkowości mlecznej było ponad 2,25 tys. sztuk.


technika rolnicza

 • Eksplozja nowości w Hanowerze

  Nie sposób wymienić wszystkich nowości, jaki można było zobaczyć podczas wystawy Agritechnica w Hanowerze, wystarczy wspomnieć, że powierzchnia tegorocznej ekspozycji to aż 42 hektary, a tylko do konkursu na innowacyjny produkt wystawy zgłoszono niemal 400 nowości.


Ferma - żywienie

 • Niski poziom mocznika w mleku

  Poziom mocznika w mleku krów informuje o prawidłowości bilansu białkowo-energetycznego w żwaczu. Odpowiedni poziom mocznika w mleku krów to wartości 200-250 mg/l - świadczy to o równowadze białkowo-energetycznej w żwaczu, czyli o poprawności zbilansowania dawki pokarmowej.


Ferma - krowy


Kontrakty


Sprzedaż ziemi

 • Ceny gruntów rolnych według ANR

  Średnia cena gruntów rolnych w III kwartale 2013 r. wyniosła 21 956 zł za 1 ha i była wyższa o 648 zł od uzyskanej w II kwartale br. i o 1399 zł od odnotowanej w III kwartale 2012 r., podała Agencja Nieruchomości Rolnych. ANR ceny gruntów rolnych określa na podstawie umów sprzedaży, które ona zawarła.


współna polityka rolna

 • Nowe płatności i nowy PROW są nierozwojowe

  Marek Zagórski, były wiceminister rolnictwa, obecnie prezes EFRWP, nie dostrzega impulsów rozwojowych w projektowanych zasadach płatności bezpośrednich i PROW na lata 2014-2020. - nie w taki sposób powinniśmy modernizować i zmieniać polską wieś - uważa. pyta o logikę działania resortu rolnictwa.


Ferma - nauka


Ferma - szkodnikiTU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

FORUM FARMERA

arszczecin

Jarki, zalezy pod jakim kątem spojrzeć. Jeśli pod kontem rolniczym, tak spiereić. Jeśli pod kontem pzł to wzmocnić. Tam jest walka drużyn....

jarki

To tak jak zwykle czy w Warszawie czy też w Brukseli  Co by tu jeszcze spie..olić