PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 03/2014

Farmer nr 03/2014

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Kukurydza w roku 2014 - ostrożny optymizm

Rok 2012 był niezbyt korzystny dla uprawy zbóż i kukurydzy w wielu rejonach świata.


AGROTECHNIKA

 • Uwaga na okazje

  "Lepsze plony" to hasło tegorocznych konferencji DuPont. Zagrożeniem dla jego realizacji są pojawiające się na rynku podrabiane środki ochrony roślin i dlatego firma porusza ten problem na spotkaniach z rolnikami.

 • Kontrola integrowanej ochrony roślin

  Na 54. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin, która odbyła się 6-7 lutego 2014 roku w Poznaniu, zostały przedstawione szczegóły w zakresie dokonywania kontroli integrowanej ochrony roślin.

 • Apetyt kukurydzy na mikroelementy

  Przystępując do uprawy kukurydzy, warto mieć na uwadze, że zalicza się ona do roślin wymagających, a do realizacji swojego potencjału plonotwórczego wymaga pokrycia zapotrzebowania zarówno na makro-, jak i mikroskładniki.

 • Ziemia błaga o wapno

  Udział gleb o ograniczonej przydatności rolniczej ze względu na zbyt niski odczyn sięga 50 proc. To jeden z głównych powodów niskich plonów i ustawicznej huśtawki zbiorów w latach.

 • Pierwszy w Polsce fungicyd w kukurydzy

  Wzrastająca powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce i dystrybucja upraw na terenie całego kraju powoduje wywieranie silnej presji na choroby i szkodniki. Te agrofagi, a także różnego rodzaju stresy środowiskowe, powodują znaczną redukcję plonów. Mając to na uwadze, firma BASF opracowała fungicyd do ochrony kukurydzy.

 • Trendy w nawożeniu dolistnym

  Nawożenie drogą dolistną jest coraz bardziej powszechne. Skłania to producentów nawozów do systematycznego rozwoju oferowanych produktów.


TECHNIKA ROLNICZA

 • Ładowarki nie do przecenienia

  Mimo ogromnej popularności ładowaczy czołowych montowanych na ciągnikach rolniczych, rola samojezdnych ładowarek - jakiegokolwiek byłyby one rodzaju - jest nie do przecenienia. Tyko jaki rodzaj maszyny wybrać?

 • Wagi do zboża i nie tylko

  Waga to jedno z niezbędnych urządzeń w gospodarstwie rolnym. Jednak wraz ze wzrostem gospodarstw rośnie zapotrzebowanie na większe urządzenia, na przykład takie, które pozwolą zważyć ciężarówkę ze zbożem.

 • Kunszt uprawy przedsiewnej

  Dobre przygotowanie pola do siewu za pomocą prostych maszyn to marzenie wielu rolników. Bierne agregaty uprawowe choć w części pomagają je spełnić.

 • Nieracjonalny zakup dużo kosztuje

  Racjonalne postępowanie w rolnictwie oznacza taką działalność rolnika, w której dokonuje on alokacji ograniczonych zasobów, optymalizując korzyści, które z nich czerpie. Racjonalne postępowanie jest istotne w zarządzaniu parkiem maszynowym, gdyż niewłaściwie dobrane maszyny i urządzenia mają duży wpływ na ponoszone koszty produkcji.


FERMA - ŚWINIE

 • Zdezynfekuj na sucho

  Czyste, o odpowiedniej temperaturze i wilgotności, prawidłowo oświetlone pomieszczenia chlewni to warunki konieczne, nie tylko ze względu na dobrostan zwierząt, ale także na opłacalność produkcji.


FERMA - BYDŁO


technika rolnicza

 • Maszyny muszą zarabiać

  Sam zakup choćby najbardziej wydajnej i nowoczesnej maszyny niekoniecznie musi wiązać się ze zwiększeniem opłacalności produkcji.


Ferma - świnie

 • Nowe budynki z optymalnym systemem wentylacji

  Podczas otwarcia nowego obiektu Krystiana Moczkowskiego w Bleszynie zaprezentowano kompleksowe wyposażenie tuczarni. Mimo trudnej sytuacji producentów trzody, która tak naprawdę trwa od kilku dobrych lat, słabych cen mięsa i nowych zagrożeń, czyli wirusa ASF, który jest już obecny w naszym kraju, producent nie obawiał się budowy tuczarni, inwestycji wartej 2 mln złotych.


Ferma - żywienie


Ferma - bydło

 • Trochę zapomniane krzyżowanie towarowe bydła

  Hodowla bydła mięsnego nie jest popularną gałęzią produkcji zwierzęcej w naszym kraju. Pomimo ponad 20 letniej historii hodowli bydła tej użytkowości jego populacja w Polsce spada, a na chwilę obecną pogłowie krów ocenianych niewiele przekracza 23 tys. sztuk. Trudno zatem oczekiwać, że nagle się to zmieni i rodzimi rolnicy zaczną się interesować tym kierunkiem produkcji.


społeczeństwo

 • Rodzinne - czyli jakie?

  Rolnicy często przytaczają art. 23 Konstytucji "Podstawą ustroju rolnego państwa jest gospodarstwo rodzinne" i upatrują w tym zapisie uzasadnienia do szczególnej ochrony dla swoich gospodarstw. Jak się okazuje, przedwcześnie.


Kontrakty

 • Zmienne notowania surowców rolnych

  Wieloletnie minima cenowe i dynamiczne wzrosty kursów - tak przebiegały notowania towarów rolnych na światowych giełdach w ciągu ostatnich kilku tygodni.


Ferma - technologie

 • MIone trochę inny robot udojowy

  Decyzje o modernizacji bądź budowie nowych obór są obecnie kierowane dobrą koniunkturą na rynku mleka, a także nie do końca pewną sytuacją na rynku po zniesieniu kwot mlecznych. Wśród hodowców bydła mlecznego rośnie zainteresowanie dojem zautomatyzowanym - z wykorzystaniem robotów udojowych.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

jarki

Ja robię tiofanat+tebu z prochlorazem będzie drożej ale pewnie lepiej? Toprex wcześnie to dobre zapobieganie i skracanie oraz temperatura...

przem

a wiec dlaczego ?  w dalszym ciągu ponawiam pytanie: lepszy efekt tiofanat metylowy + tebukonazol czy prochloraz +...