PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 05/2014

Farmer nr 05/2014

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

System uprawy gleby a choroby podstawy źdźbła

W warunkach częstej uprawy zbóż po sobie są one szczególnie narażone na choroby podstawy źdźbła, ponieważ rokrocznie następuje nagromadzanie się czynników chorobotwórczych.


AGROTECHNIKA

 • Szkodniki łuszczynowe

  Od początku kwitnienia i zawiązywania łuszczyn najgroźniejszymi szkodnikami rzepaku są: chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik, nazywane szkodnikami łuszczynowymi.

 • Inhibitory syntezy aminokwasów

  Jak działają herbicydy należące do tej grupy? Które substancje czynne do niej należą? Które gatunki chwastów zwalczymy, korzystając z nich?

 • Cynk i miedź filarami plonu zbóż

  Przystępując do nawożenia zbóż mikroelementami, w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie: na niedobór których mikroelementów zboża są najbardziej wrażliwe?

 • Termin siewu a szkodniki

  Im kukurydza siana jest wcześniej, tym liczebność i szkodliwość omacnicy prosowianki oraz zachodniej stonki kukurydzianej jest wyższa.

 • Mój jęczmień hybrydowy

  Uprawa jęczmienia hybrydowego nie odbiega znacząco od uprawy odmian populacyjnych tego zboża. Aby się o tym przekonać, zapytaliśmy Krzysztofa Siebersa, rolnika ze wsi Mlewo (woj. kujawsko-pomorskie), który uprawia ozimy jęczmień hybrydowy od dwóch lat.

 • Nawożenie na kłos

  Ze względu na specyficzne warunki pogodowe, pszenica ozima jest już w fazie strzelania w źdźbło, czyli po drugiej dawce azotu. Zatem najwyższa pora, aby zastanowić się, co dalej?

 • Skracanie zbóż jarych

  Do skracania zbóż jarych plantatorzy mają do dyspozycji ok. 20 preparatów, jednak reprezentują one zaledwie trzy substancje aktywne.

 • Grzyby na łuszczynach i nasionach

  Skutkiem opanowania łuszczyn przez grzyby chorobotwórcze jest zahamowanie ich wzrostu, następnie pękanie, co prowadzi do osypywania nasion.

 • Pogłówne wspomaganie buraka cukrowego

  W dzisiejszych czasach plantator buraka cukrowego musi obmyślać nowe strategie działania w zabiegach agrotechnicznych w celu osiągnięcia wysokiej jakości surowca, który będzie spełniał normy i wymagania cukrowni. Dlatego aby maksymalizować efektywność plonotwórczą zastosowanych nawozów, należy stosować je umiejętnie, bo burak błędów nie wybacza.

 • Rolnik ze świadczeniami

  Rolnik rezygnujący z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny, otrzyma świadczenia tak, jak inne grupy zawodowe.

 • Pomoc po ASF

  Producenci świń z obszarów objętych ograniczeniami z powodu wykrycia afrykańskiego pomoru świń u dzików mogą składać wnioski o pomoc.

 • Niełatwa walka z zarazą ziemniaka

  20 marca w Opalenicy odbyła się konferencja zorganizowana przez firmę BASF. Na niej spotkali się czołowi producenci ziemniaka z całej Polski, reprezentanci Zakładów Przetwórstwa, przedstawiciele nauki oraz prasy. Konferencja poświęcona była ochronie ziemniaka. Większość zagadnień na niej poruszonych dotyczyło zarazy ziemniaczanej.

 • Jak nakarmisz, tak zbierzesz

  Z fizjologicznego punktu widzenia, korzystne jest stosowanie dzielonych dawek azotu, zgodnie z rytmem wzrostu kukurydzy.


TECHNIKA ROLNICZA

 • Z dobrymi genami - test ciągnika Landini 5-110H

  Nowe modele Landini mają szansę zwrócić na siebie większą uwagę polskich rolników. Są nie tylko ładniejsze, ale też coraz lepiej wykonane i bardziej komfortowe. Takie wrażenie odnieśliśmy podczas testu ciągnika należącego do odmłodzonej serii 5H 4Ti.

 • SaMasz - 30 lat doświadczenia

  Ponad 400 osób - pracownicy, dilerzy z kraju i zagranicy, kooperanci, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, samorządowych, zaproszeni goście - świętowało 30-lecie działalności spółki SaMasz. Uroczysta gala miała miejsce w sobotni wieczór 29 marca 2014 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

 • Cykl pokazów Case IH - wystarczy jeden bieg

  Przekładnia bezstopniowa jest prosta w obsłudze i daje użytkownikowi wiele korzyści - przekonywali przedstawiciele marki Case IH podczas tegorocznego cyklu spotkań polowych Demo Tour.

 • Na maszyny i nie tylko - hale stalowe

  Wznoszenie, zamiast tradycyjnych budynków murowanych, ich odpowiedników ze stali ma coraz więcej zwolenników. Sprawdziliśmy zalety i wady takich decyzji.

 • Autosanki w nowym wydaniu

  Kiedy kilka lat temu na rynku pojawiły się przyczepy rolnicze Zasław, mało kto wiedział, że "nowa" marka to kontynuacja produkcji dobrze znanych "autosanek". Pojazdy szybko zaczęły odzyskiwać popularność.

 • Bezpieczne Ziarno

  Warunkiem sprzedaży i uzyskania dobrej ceny za plon jest jego wysoka jakość. Dlatego musi być on przechowywany w odpowiednich warunkach. Sprawdziliśmy ofertę i rozwiązania w silosach o ładowności do 100 t.

 • Używany Claas Arion 630 CIS - Wady i zalety

  Claas Arion serii 600 to jeden z niewielu ciągników wyposażonych w silnik 6-cylindrowy, których promień zawracania nie przekracza 5 m. Z pewnością był to jeden z parametrów, który przyczynił się do ogromnego zainteresowania całą serią maszyn wyprodukowanych w ilości blisko 10 000 sztuk.

 • John Deere Farmsight wkracza na pola

  Systemy rolnictwa precyzyjnego pozwalają optymalizować koszty produkcji, a tym samym wpływają na konkurencyjność gospodarstw. Odwiedziliśmy firmę Fricke, gdzie jako w jednej z pierwszych wdrażana jest strategia John Deere Farmsight.


FERMA - ŚWINIE

 • Kondycja a produkcyjność loch

  Kondycja odzwierciedla aktualny stan fizjologiczny zwierzęcia oceniany z perspektywy jego przeznaczenia użytkowego. Zależy ona od utrzymania, użytkowania i stanu zdrowia w danym okresie.

 • Systemy utrzymania loch

  Planując rozpoczęcie produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym, należy się zastanowić i zaplanować, w jakim systemie będą utrzymywane i żywione lochy.

 • Sukcesy hodowlane owocem ciężkiej pracy

  Na południowym wschodzie woj. wielkopolskiego, w Aleksandrii, funkcjonuje jedna z najlepszych hodowli zarodowych świń w rejonie. Właścicielami tego gospodarstwa hodowlanego są państwo Lidia i Zbigniew Krzywda.

 • Cel: poprawa liczby i jakości produkowanych prosiąt

  Nowoczesna produkcja prosiąt jest dzisiaj prowadzona przy wykorzystaniu wszystkich metod genetycznych, żywieniowych i technologicznych, które mają zapewnić uzyskanie dużej liczby dobrze rozwiniętych i zdrowych prosiąt.


FERMA - BYDŁO

 • Pastwisko czy jedynie wybieg?

  Wypas krów jest najtańszym systemem ich żywienia w okresie letnim. Jednak intensyfikacja produkcji oraz wysokie wymagania pokarmowe krów mlecznych, zwłaszcza rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, zmuszają hodowców do użytkowania łąk i pastwisk jedynie kośnie i do produkcji kiszonek.

 • Z wizytą u zachodnich sąsiadów

  Istnieje pogląd, że polskie rolnictwo znajduje się w cieniu zachodnich kolosów. Czy mamy powody do kompleksów? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należałoby wybrać się za granicę i na własne oczy sprawdzić, jak to wygląda.

 • Wentylacja obory w upalne dni

  Wentylacja w oborze nabiera ogromnego znaczenia w zbliżającym się sezonie letnim. Choć wydawać by się mogło, że problem stresu cieplnego krów mlecznych nie dotyczy naszych zwierząt, to jednak w okresie letnim znaczny odsetek pogłowia w Polsce boryka się właśnie z tym zjawiskiem.


agrotechnika

 • Zdrowe kłosy

  Kłosy należy chronić przed chorobami grzybowymi równie pieczołowicie, jak liście i źdźbła.


Ferma - żywienie

 • Wykorzystaj w pełni potencjał użytków zielonych

  Obecnie w utrzymaniu krów o wysokim potencjale produkcyjnym najtrudniejsze w ich żywieniu jest pokrycie bardzo wysokich potrzeb energetycznych. Niezmiennie jednak, podobnie zresztą jak w żywieniu każdego gatunku zwierząt gospodarskich, najdroższym komponentem dawki jest białko.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

jarki

U nas też zaczynają kwitnąć te kikuty :(   A pszenica kończy krzewienie ale jest "fest" :)

jarki

Kiedy jeszcze siałem jary z wyboru to zwykle 70-80 przedsiewnie Reszta tak do 120-140 (oczywiście łącznie)  Teraz ma DUŻO więcej :D