PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 06/2014

Farmer nr 06/2014

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Pasowa uprawa gleby

Strip till, czyli uprawa pasowa gleby, to szczególny przypadek uprawy uproszczonej. Jej zaletą jest jeszcze większa oszczędność czasu i pieniędzy, a przy tym minimalny negatywny wpływ na aktywność mikroorganizmów odpowiedzialnych za żyzność gleby.


AGROTECHNIKA

 • Święto kwitnącego rzepaku

  Pod takim hasłem od 8 lat organizowane są spotkania plantatorów rzepaku z terenu pow. kolskiego w woj. wielkopolskim.

 • Zdezynfekuj magazyn

  Okres przedżniwny to najlepszy moment na pozbycie się nieproszonych gości z pomieszczeń, w których będzie składane ziarno.

 • Nawożenie nalistne ziemniaka

  W zależności od wczesności odmiany, nawożenie nalistne ziemniaka można przeprowadzać w dość długim przedziale czasowym, od czerwca do nawet początku sierpnia.

 • Odmiany mieszańcowe

  W hodowli mieszańcowych odmian rzepaku ozimego dokonuje się stały postęp, co bardzo sprzyja popularyzacji ich uprawy.

 • Odchwaszczanie sorgo

  Herbicydów zarejestrowanych do odchwaszczania sorgo brakuje. Niemniej prowadzone są prace badawcze nad tym zagadnieniem.

 • Jak to jest z sadzeniakiem?

  W obiegowej opinii materiał sadzeniakowy ziemniaka wymieniany jest w gospodarstwach średnio co 20 lat. Czy rzeczywiście sytuacja przedstawia się aż tak źle?

 • Regulatory wzrostu, lecz nie retardanty

  Regulatory wzrostu to najbardziej spopularyzowana nazwa mechanizmu działania, fachowo określana jako inhibitory wzrostu i rozwoju, zdefiniowana także jako syntetyczne auksyny. Regulatory wzrostu to rzeczywiście niezbyt trafne określenie, często mylone z retardantami, czyli grupą związków przeznaczonych do skracanie źdźbeł zbóż (chlorek chloromekwatu lub CCC, etefon, trineksapak etylu i inne).


TECHNIKA ROLNICZA

 • 50 lat fabryki w Basildon

  Produkcja ciągników rolniczych w fabryce New Holland w Basildon trwa nieprzerwanie od 50 lat. Od 1964 r. z taśm produkcyjnych zjechało niemal 2 mln maszyn. Fabryka stale inwestuje w elementy poprawiające jakość maszyn i standardy produkcji.

 • Najtańsze kombajny zbożowe

  Nowy kombajn zbożowy dla wielu gospodarstw wydaje się nieosiągalnym marzeniem. Czy rzeczywiście taka jest smutna prawda? Żeby się przekonać, sprawdziliśmy, ile kosztują i co mogą nam zaoferować najtańsze nowe kombajny zbożowe dostępne na rynku.

 • Przegląd ładowarek teleskopowych

  Popularność ładowarek teleskopowych w Polsce bardzo szybko rośnie. Zauważalna jest przy tym tendencja do wybierania modeli nieco bardziej wyspecjalizowanych. Za takie z pewnością można uznać również najmniejsze z maszyn, które mimo zwartych gabarytów pozwalają na transport całkiem pokaźnych ładunków.

 • Nowości z Krone

  13 i 14 maja br. firma Krone zaprosiła przeszło 120 dziennikarzy do swojej fabryki produkcyjnej w Spelle oraz na pokazy polowe, na których zaprezentowała swoje nowości.

 • Zielona wiosna z John Deere

  "Zielona wiosna" to cykl spotkań polowych, które odbyły się u dealerów John Deere. Każdy miał okazję zobaczyć i przetestować najnowszą ofertę ciągników i pras.

 • Mniejsze ugniatanie wyższe plony

  Gospodarstwo Rolman jest pierwszym w Polsce, które zastosowało w uprawach polowych technologię projektowanych ścieżek przejazdowych. Wprowadzenie jej było dość łatwe, a brak ugniatania gleby oznacza wyższe plony i zyski.

 • Systemy zawieszenia kosiarek

  Układy zawieszenia i amortyzacji w nowoczesnych kosiarkach dyskowych potrafią coraz więcej. Przyjrzeliśmy się rozwiązaniom stosowanym przez czołowych producentów.


FERMA - ŚWINIE

 • Choroby trzody chlewnej wywołane niewłaściwym żywieniem

  Nie jest tajemnicą, że odpowiednie żywienie trzody chlewnej jest kluczem do zapewnienia opłacalności produkcji. Niewłaściwy skład i zła jakość paszy nie tylko ograniczają przyrosty. Mogą także poważnie pogorszyć stan zdrowia świń. Dotyczy to zarówno osobników młodych, jak i dorosłych.


FERMA - BYDŁO

 • Pasze treściwe

  Znaczenie pasz treściwych w żywieniu wysokowydajnych krów mlecznych jest równie ważne jak pasz objętościowych. Można powiedzieć, że oba te rodzaje pasz dla krów mlecznych są ze sobą powiązane i wzajemnie się uzupełniają.

 • Tradycyjne i automatyczne sposoby odpoju cieląt

  Starą prawdę, że krowa doi pyskiem, zna każdy producent mleka. O tym, że żywienie cieląt wpływa na to, jaką krowę wyhodujemy, niektórzy zapominają. Żywienie cieląt często jest zajęciem, do którego hodowcy przykładają mniejszą wagę z powodu wielu innych obowiązków oraz niewidocznych na pierwszy rzut oka efektów.


Ferma - żywienie

 • Jak przechowujemy nasze kiszonki?

  Głównym komponentem dawki żywieniowej dla krów mlecznych jest pasza objętościowa. Do najczęściej stosowanych należą kiszonka z kukurydzy oraz sianokiszonka (trawy, motylkowe, GPS).

 • Dodatki konserwujące do kiszonek

  Konserwacja pasz objętościowych w formie kiszonek na stałe zmieniła polskie rolnictwo. Niestety, pomimo wieloletniego doświadczenia, ten system przechowywania paszy często sprawia trudności naszym hodowcom. Pomocne mogą być dodatki do kiszonek.


Wywiad farmera

 • Nawozy aminokwasowe - rewolucja w nawożeniu

  Wykorzystanie aminokwasów w odżywianiu roślin to zupełnie nowa koncepcja dostarczania roślinom składników pokarmowych. Swoje pytania skierowałem do Marcina Kaczmarka zawiadującego działem badań i rozwoju w firmie Osadowski.


PROW

 • Sorry, taki mamy PROW 2014-2020

  Czy PROW 2014-2020 mógł być lepszy? Pewnie tak, gdyby tylko jego budżet był większy. Przy tym, który jest, nie można było spodziewać się cudu i nie pomogły trzykrotne konsultacje programu - jak wiadomo, tak krawiec kraje, jak materii staje, a z pustego i Salomon nie naleje.


współna polityka rolna

 • Zasypie nas ukraińskie ziarno?

  25 kwietnia br. weszło w życie unijne rozporządzenie obniżające i znoszące cło na wiele ukraińskich towarów, co ma przynieść ukraińskiej gospodarce 487 mln euro rocznie, z czego 380 mln euro będzie pochodziło z sektora rolnego.

 • Łatwiej wwieźć przez granicę

  Import towarów roślinnych spoza Unii Europejskiej będzie ułatwiony - tylko produkty wymagające kontroli fitosanitarnej trafią na wyznaczone punkty wwozu.


Ferma - technologie

 • Dezynfekcja w oborze

  Podstawą dobrej zdrowotności stada, która przekłada się na wysoką wydajność mleka o dobrych parametrach, jest utrzymanie na odpowiednim poziomie warunków zoohigienicznych. Eliminacja niepożądanych mikroorganizmów jest niezwykle ważna, gdyż jest podstawą skutecznego zwalczania chorób zakaźnych.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

jarki

Dnia 11.05.2016 o 23:20, jarki napisał: A ja rozmawiałem z moim handlowcem i po naciskach przyznał że Odżywki to...

jarki

Oba stare próbowałem w grochu  Chlorotalonil ze strobi idzie w pszenicy jest ok  Natomiast tych nowości jeszcze nie...