PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 06/2014

Farmer nr 06/2014

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Pasowa uprawa gleby

Strip till, czyli uprawa pasowa gleby, to szczególny przypadek uprawy uproszczonej. Jej zaletą jest jeszcze większa oszczędność czasu i pieniędzy, a przy tym minimalny negatywny wpływ na aktywność mikroorganizmów odpowiedzialnych za żyzność gleby.


AGROTECHNIKA

 • Święto kwitnącego rzepaku

  Pod takim hasłem od 8 lat organizowane są spotkania plantatorów rzepaku z terenu pow. kolskiego w woj. wielkopolskim.

 • Zdezynfekuj magazyn

  Okres przedżniwny to najlepszy moment na pozbycie się nieproszonych gości z pomieszczeń, w których będzie składane ziarno.

 • Nawożenie nalistne ziemniaka

  W zależności od wczesności odmiany, nawożenie nalistne ziemniaka można przeprowadzać w dość długim przedziale czasowym, od czerwca do nawet początku sierpnia.

 • Odmiany mieszańcowe

  W hodowli mieszańcowych odmian rzepaku ozimego dokonuje się stały postęp, co bardzo sprzyja popularyzacji ich uprawy.

 • Odchwaszczanie sorgo

  Herbicydów zarejestrowanych do odchwaszczania sorgo brakuje. Niemniej prowadzone są prace badawcze nad tym zagadnieniem.

 • Jak to jest z sadzeniakiem?

  W obiegowej opinii materiał sadzeniakowy ziemniaka wymieniany jest w gospodarstwach średnio co 20 lat. Czy rzeczywiście sytuacja przedstawia się aż tak źle?

 • Regulatory wzrostu, lecz nie retardanty

  Regulatory wzrostu to najbardziej spopularyzowana nazwa mechanizmu działania, fachowo określana jako inhibitory wzrostu i rozwoju, zdefiniowana także jako syntetyczne auksyny. Regulatory wzrostu to rzeczywiście niezbyt trafne określenie, często mylone z retardantami, czyli grupą związków przeznaczonych do skracanie źdźbeł zbóż (chlorek chloromekwatu lub CCC, etefon, trineksapak etylu i inne).


TECHNIKA ROLNICZA

 • 50 lat fabryki w Basildon

  Produkcja ciągników rolniczych w fabryce New Holland w Basildon trwa nieprzerwanie od 50 lat. Od 1964 r. z taśm produkcyjnych zjechało niemal 2 mln maszyn. Fabryka stale inwestuje w elementy poprawiające jakość maszyn i standardy produkcji.

 • Najtańsze kombajny zbożowe

  Nowy kombajn zbożowy dla wielu gospodarstw wydaje się nieosiągalnym marzeniem. Czy rzeczywiście taka jest smutna prawda? Żeby się przekonać, sprawdziliśmy, ile kosztują i co mogą nam zaoferować najtańsze nowe kombajny zbożowe dostępne na rynku.

 • Przegląd ładowarek teleskopowych

  Popularność ładowarek teleskopowych w Polsce bardzo szybko rośnie. Zauważalna jest przy tym tendencja do wybierania modeli nieco bardziej wyspecjalizowanych. Za takie z pewnością można uznać również najmniejsze z maszyn, które mimo zwartych gabarytów pozwalają na transport całkiem pokaźnych ładunków.

 • Nowości z Krone

  13 i 14 maja br. firma Krone zaprosiła przeszło 120 dziennikarzy do swojej fabryki produkcyjnej w Spelle oraz na pokazy polowe, na których zaprezentowała swoje nowości.

 • Zielona wiosna z John Deere

  "Zielona wiosna" to cykl spotkań polowych, które odbyły się u dealerów John Deere. Każdy miał okazję zobaczyć i przetestować najnowszą ofertę ciągników i pras.

 • Mniejsze ugniatanie wyższe plony

  Gospodarstwo Rolman jest pierwszym w Polsce, które zastosowało w uprawach polowych technologię projektowanych ścieżek przejazdowych. Wprowadzenie jej było dość łatwe, a brak ugniatania gleby oznacza wyższe plony i zyski.

 • Systemy zawieszenia kosiarek

  Układy zawieszenia i amortyzacji w nowoczesnych kosiarkach dyskowych potrafią coraz więcej. Przyjrzeliśmy się rozwiązaniom stosowanym przez czołowych producentów.


FERMA - ŚWINIE

 • Choroby trzody chlewnej wywołane niewłaściwym żywieniem

  Nie jest tajemnicą, że odpowiednie żywienie trzody chlewnej jest kluczem do zapewnienia opłacalności produkcji. Niewłaściwy skład i zła jakość paszy nie tylko ograniczają przyrosty. Mogą także poważnie pogorszyć stan zdrowia świń. Dotyczy to zarówno osobników młodych, jak i dorosłych.


FERMA - BYDŁO

 • Pasze treściwe

  Znaczenie pasz treściwych w żywieniu wysokowydajnych krów mlecznych jest równie ważne jak pasz objętościowych. Można powiedzieć, że oba te rodzaje pasz dla krów mlecznych są ze sobą powiązane i wzajemnie się uzupełniają.

 • Tradycyjne i automatyczne sposoby odpoju cieląt

  Starą prawdę, że krowa doi pyskiem, zna każdy producent mleka. O tym, że żywienie cieląt wpływa na to, jaką krowę wyhodujemy, niektórzy zapominają. Żywienie cieląt często jest zajęciem, do którego hodowcy przykładają mniejszą wagę z powodu wielu innych obowiązków oraz niewidocznych na pierwszy rzut oka efektów.


Ferma - żywienie

 • Jak przechowujemy nasze kiszonki?

  Głównym komponentem dawki żywieniowej dla krów mlecznych jest pasza objętościowa. Do najczęściej stosowanych należą kiszonka z kukurydzy oraz sianokiszonka (trawy, motylkowe, GPS).

 • Dodatki konserwujące do kiszonek

  Konserwacja pasz objętościowych w formie kiszonek na stałe zmieniła polskie rolnictwo. Niestety, pomimo wieloletniego doświadczenia, ten system przechowywania paszy często sprawia trudności naszym hodowcom. Pomocne mogą być dodatki do kiszonek.


Wywiad farmera

 • Nawozy aminokwasowe - rewolucja w nawożeniu

  Wykorzystanie aminokwasów w odżywianiu roślin to zupełnie nowa koncepcja dostarczania roślinom składników pokarmowych. Swoje pytania skierowałem do Marcina Kaczmarka zawiadującego działem badań i rozwoju w firmie Osadowski.


PROW

 • Sorry, taki mamy PROW 2014-2020

  Czy PROW 2014-2020 mógł być lepszy? Pewnie tak, gdyby tylko jego budżet był większy. Przy tym, który jest, nie można było spodziewać się cudu i nie pomogły trzykrotne konsultacje programu - jak wiadomo, tak krawiec kraje, jak materii staje, a z pustego i Salomon nie naleje.


współna polityka rolna

 • Zasypie nas ukraińskie ziarno?

  25 kwietnia br. weszło w życie unijne rozporządzenie obniżające i znoszące cło na wiele ukraińskich towarów, co ma przynieść ukraińskiej gospodarce 487 mln euro rocznie, z czego 380 mln euro będzie pochodziło z sektora rolnego.

 • Łatwiej wwieźć przez granicę

  Import towarów roślinnych spoza Unii Europejskiej będzie ułatwiony - tylko produkty wymagające kontroli fitosanitarnej trafią na wyznaczone punkty wwozu.


Ferma - technologie

 • Dezynfekcja w oborze

  Podstawą dobrej zdrowotności stada, która przekłada się na wysoką wydajność mleka o dobrych parametrach, jest utrzymanie na odpowiednim poziomie warunków zoohigienicznych. Eliminacja niepożądanych mikroorganizmów jest niezwykle ważna, gdyż jest podstawą skutecznego zwalczania chorób zakaźnych.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

lokizom

Avocado. 5 dni po oprysku Expert met +dff

lokizom

Siany wtedy kiedy szlo wjechac.Jadę na tym najtańszym gps-ie do rownoleglej, przy siewie ścieżek nie robię