PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 08/2014

Farmer nr 08/2014

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Najczęstsze błędy w uprawie zbóż

Niski średni plon zbóż nie wynika tylko z mniej sprzyjających warunków klimatyczno-glebowych.


AGROTECHNIKA

 • Zapchlony rzepak

  Po wyeliminowaniu ze stosowania zapraw insektycydowych opartych na neonikotynoidach, wschodzący rzepak będzie bardzo narażony na żerowanie pchełek.

 • RZEPAK odporny na imazamoks

  Uprawa rzepaku w technologii Clearfield pojawiła się w Polsce jesienią 2013 r. Zastosowano ją na kilku tysiącach ha. W tym roku chętnych do jej wdrożenia jest już więcej.

 • Nie tylko azot

  Azot i potas odgrywają dominującą rolę w budowaniu plonu przez burak cukrowy.


TECHNIKA ROLNICZA

 • Test cignika John Deere 5055E (pełny tekst)

  Model 5055E to najmniejszy, a zarazem najmniej popularny ciągnik John Deere z serii 5E. Powstaje w Indiach i ma moc popularnej "sześćdziesiątki". Czy zasługuje na większe zainteresowanie klientów? Sprawdziliśmy to w polowym teście.

 • Używane sieczkarnie samojezdne

  Nowe samojezdne sieczkarnie to bardzo wydajne i drogie maszyny. Nie dziwi więc fakt, że wielu rolników zwiększających produkcję mleka decyduje się na zakup maszyn używanych. Ich wybór jest bardzo duży.

 • W pogoni za trakcją

  Granica 400 KM dla ciągników o standardowej bryle oraz 600 KM dla maszyn przegubowych już dawno za nami. Opony dla ciężkich maszyn o potężnej mocy powinny zapewnić nie tylko trakcję, ale też jak najmniejsze ugniatanie gleby. Z pomocą przychodzą nowe technologie w konstrukcji ogumienia.

 • Tarcze czy zęby? Maszyny do uprawy ścierniska

  Kultywator podorywkowy czy brona talerzowa - wielu rolników zastanawia się nad takim wyborem, gdy myślą o uprawie pożniwnej. Przyjrzeliśmy się obu rozwiązaniom i sprawdziliśmy ofertę rynku.


FERMA - ŚWINIE


FERMA - BYDŁO

 • Stres cieplny i jego negatywne skutki w stadzie krów

  Okres lata związany jest z wysokimi temperaturami, nierzadko przekraczającymi 30°C. Jest to niewątpliwie jedno z największych zagrożeń dla prawidłowego funkcjonowania krów mlecznych, a tym samym przyczyna spadku wydajności, pogorszenia rozrodu, czy zwiększenia frekwencji mastitis, które negatywnie oddziałują na wyniki ekonomiczne produkcji mleka.

 • Zadbajmy o cielęta

  Wychów cieląt jest bardzo istotnym okresem w prowadzeniu stada bydła mlecznego. Od prawidłowego odchowu zależy późniejsza użytkowość, zdrowotność i długowieczność zwierząt.

 • Dezynfekcja - pozornie prosty proces

  W rzeczywistości prawidłowa dezynfekcja budynków jest zabiegiem dość skompilowanym, a jej regularne przeprowadzanie warunkuje zachowanie wysokiego statusu zdrowotnego naszych stad.


Ferma - żywienie

 • Jeśli nie soja, to co?

  Jeżeli w życie wejdzie, planowany na początek 2017 r., zakaz stosowania pasz pochodzących z roślin GMO, polskie rolnictwo stanie przed ogromnym problemem. Dlatego już dziś poszukiwać należy alternatywy dla transgenicznej soi.


prawo


Kontrakty

 • Czarna seria spadków cen towarów rolnych

  Kolejny miesiąc notowań zbóż i oleistych na światowych giełdach upłynął pod znakiem spadków cen. Ostatnie tygodnie obniżek notowań doprowadziły w większości analizowanych kontraktów towarowych do przełamania ubiegłorocznych dołków cenowych i wyznaczenia wieloletnich nowych dołków.


Ekologiczne rolnictwo

 • Rowy oddzielne, problem wspólny

  Świniary toną - alarmują mieszkańcy. - Jest to tragedia, my sobie zdajemy sprawę, ale nie wszystkiemu jest winna gmina - odpowiada wójt.


PROW

 • Podsumowanie starego PROW

  Na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wiceminister Zofia Szalczyk przedstawiła stan realizacji PROW 2007-2013 na dzień 31 grudnia 2013 r.


Ferma - szkodniki

 • Robaczyce świń

  Występowanie pasożytów wewnętrznych świń jest zjawiskiem niemal powszechnym. Mimo to wielu hodowców wciąż lekceważy ten problem. Niesłusznie - należy bowiem pamiętać, że pasożyty bytujące wewnątrz organizmu świni mogą być również zagrożeniem dla człowieka.


Ferma - technologie

 • Modernizacja budynków inwentarskich dla bydła

  Powiększenie stada nie jest możliwe bez inwestycji w budynki do utrzymania zwierząt. Nie zawsze jest to związane z wielomilionowymi inwestycjami w nowe obory, gdyż istnieją również możliwości modernizacji lub przystosowania budynków (stodół czy starych budynków inwentarskich) do wolnostanowiskowego utrzymania bydła.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


EKSPERCI FARMERA

OFERTY

FORUM FARMERA

arszczecin

nie ubezpieczam. co to ta franszyza?

ikcomas

No i właśnie stąd ta niska składka. Rolnicy wprowadzeni w błąd się ubezpieczą bo tanio a jak przyjdzie do wypłaty odszkodowania to guzik dostaną. Z...