PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 10/2014

Farmer nr 10/2014

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Detale decydują o jakości pracy pługa

Rodzaj elementów roboczych pługa, ich ustawienie i zabezpieczenie bezpośrednio decydują o jakości wykonanej pracy. Coraz większe znaczenie mają również dodatkowe elementy doprawiające, które ułatwią późniejsze prace. Różnorodność rozwiązań w tym zakresie jest ogromna.


AGROTECHNIKA

 • W trosce o płaską rozetę

  Czy w rzepaku ozimym jesienne stosowanie fungicydów z funkcją regulatora wzrostu należy traktować jako standardowy zabieg? Jakie warunki muszą być dotrzymane, aby spełnił on swoją rolę?

 • Jesienna pielęgnacja pszenżyta ozimego

  Wymagania glebowe pszenżyta są mniejsze niż pszenicy ozimej, dlatego plonuje ono lepiej na słabszych stanowiskach, na których uprawa pszenicy ozimej bywa zawodna. Przy takim postępowaniu z góry skazywane jest na gorsze warunki glebowe, i często w dalszej wegetacji bywa zaniedbywane. Z drugiej jednak strony panuje przekonanie, że uprawa pszenżyta daje mniejszy zysk niż uprawa pszenicy, za ziarno której zawsze dostaniemy lepszą cenę.

 • Kukurydza na medal

  Technologie stosowane na poletkach demonstracyjnych, prezentowanych na Dniach Pola, mogą być skarbnicą wiedzy dla tych, którym marzą się rekordowe plony.

 • Konie pójdą w las?

  ANR zapowiada prywatyzację 11 spośród 43 należących do niej spółek. Siedem z nich hoduje konie.

 • Jesienna ochrona rzepaku przed chorobami

  Zwalczanie chorób w rzepaku jesienią jest koniecznością, ponieważ w tym czasie wiele grzybów atakuje tę uprawę. Porażone rośliny gorzej zimują, a po wznowieniu wegetacji niżej plonują.

 • Wapń w podwójnej roli

  Znaczenie wapnia w odniesieniu do gleby to niejedyna jego rola. Równie ważną funkcję spełnia jako składnik pokarmowy roślin.

 • Fosfor i potas jesienią pod rośliny jare

  Jesienne nawożenie fosforem i potasem pod rośliny jare jest jeszcze rzadko praktykowane. Wynika to głównie z często nieuzasadnionej obawy o wymycie tychże składników z gleby.

 • Rzepak potrzebuje boru

  Rzepak jest bardzo wrażliwy na niedobór boru w glebie. Bez uwzględnienia tego mikroelementu w nawożeniu nie należy spodziewać się wysokiego plonu.

 • Rewolucja w identyfikacji odmian chmielu

  W Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowym Instytucie Badawczym (IUNG-PIB) w Puławach, podjęto badania nad wykorzystaniem markerów molekularnych do określenia tożsamości odmian chmielu.

 • Odmiany przewódek

  Do siewów przewódkowych nadają się jedynie wybrane odmiany zbóż jarych.


TECHNIKA ROLNICZA

 • Jak przygotować kombajn do zbioru kukurydzy

  Każdy kombajn zbożowy można wykorzystać do zbioru kukurydzy na ziarno. Trzeba go jednak odpowiednio doposażyć i dokonać niezbędnych ustawień. Podpowiadamy, jak to zrobić.

 • Suszarnia na każdą kieszeń

  Nie każdy rolnik może sobie pozwolić na zakup nowej suszarni do ziarna. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup urządzenia z rynku wtórnego. Przyjrzeliśmy się ofercie popularnych urządzeń przewoźnych.

 • Rozrzutniki obornika bez tajemnic

  Do niedawna wydawało się, że trudno zmienić coś w konstrukcjach rozrzutników obornika. W ostatnich latach pojawiły się jednak rozwiązania poprawiające walory i spektrum zastosowania tych stosunkowo prostych maszyn.

 • MULCZER - broń na omacnicę

  Równomierne rozdrobnienie oraz rozrzucenie materiału, skrócenie rżyska, a w przypadku uprawy kukurydzy skuteczne ograniczanie rozwoju omacnicy prosowianki i fuzarium - to główne zalety wykonania zabiegu mulczowania po żniwach. Oferta maszyn przeznaczonych do mulczowania jest bardzo duża i obejmuje maszyny w kwocie od 5 000 do nawet 200 000 zł.


FERMA - ŚWINIE

 • Żywieniowe zabezpieczenie loch

  Właściwe żywienie loch przez cały okres ich użytkowania uchroni nas przed stratami w produkcji. Nie tylko w sekcji rozrodu, ale też w przyszłym tuczu odchowywanych przez nie prosiąt.


FERMA - BYDŁO

 • Czego unikać w żywieniu krów mlecznych?

  Żywienie krów wysokomlecznych jest niewątpliwie jednym z najtrudniejszych zadań w hodowli bydła. Za rosnącą ciągle wydajnością mleka nie zawsze idzie w ślad prawidłowe żywienie krów.


Ferma - żywienie

 • Pasze ekstrudowane

  Wszystko, co warto wiedzieć o paszach ekstrudowanych oraz o procesie ekstruzji.


Ferma - krowy

 • Posadzki w poczekalni i hali udojowej

  Pomieszczenia takie jak hala udojowa czy poczekalnia tuż przed nią znajdują się na codziennym szlaku krów w wielu oborach. Droga, jaką przebywa krowa, nie tylko w ciągu jednego dnia, lecz przez cały okres jej użytkowania, ma bardzo duże znaczenie dla zdrowotności zwierzęcia.

 • Przeżuwanie - pomiar i znaczenie dla dobrostanu krów mlecznych

  Przeżuwanie jest nieodłącznym elementem funkcjonowania układu pokarmowego przeżuwaczy. Główną rolą przeżuwania jest dodatkowe naślinienie oraz rozdrobnienie włóknistych elementów paszy umożliwiające łatwiejszy pasaż takiej treści w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego zwierzęcia oraz jej sprawniejsze trawienie.

 • Jersey w wydaniu polskim

  Bydło Jersey jest w Polsce mało popularną rasą. Jego pogłowie liczy nieco ponad tysiąc sztuk. Jednak ze względu na specyfikę tej rasy warto poświęcić jej trochę uwagi.


prawo

 • Rolniku, sprzedawaj bezpiecznie!

  Niewątpliwie umowa sprzedaży jest jedną z najpowszechniej zawieranych, zarówno w obrocie profesjonalnym, jak i w obrocie z udziałem konsumenta. Sprzedaż płodów rolnych nie różni się zasadniczo od innych umów sprzedaży, jednak aby sprzedać dobrze i bezpiecznie, trzeba wcześniej podjąć odpowiednie kroki przygotowujące do zawarcia umowy.


finanse na wsi

 • Wspólne działanie szansą na sukces

  Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces. Tym przesłaniem mogliby się kierować rolnicy przy podejmowaniu decyzji na zespołowe działania.


Ferma - nauka

 • Zioła nie tracą na znaczeniu

  Zioła przez wieki ratowały życie zarówno ludzi, jak i zwierząt. Po latach zapomnienia ich znaczenie w profilaktyce chorób zwierząt ponownie wzrasta.

 • Nowoczesna hodowla zarodowa świń

  Zaglądamy do gospodarstwa, gdzie rolnicy szukają nowych rozwiązań, które wpłyną korzystnie na zwierzęta, usprawnią pracę i poprawią wyniki stada hodowlanego.


Ferma - technologie

 • Zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę

  Boom budowlany związany z dostosowaniem gospodarstw do unijnych rozporządzeń dotyczących przechowywania nawozów naturalnych mamy już za sobą. Jednak powiększanie pogłowia zwierząt, które ma miejsce w wielu gospodarstwach, wymaga kolejnych inwestycji w zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

Pałuczanin81

https://www.adama.com/polska/pl/produkty/herbicydy/fox-480-sc.html

jarki

Ja robię tiofanat+tebu z prochlorazem będzie drożej ale pewnie lepiej? Toprex wcześnie to dobre zapobieganie i skracanie oraz temperatura...