PARTNERZY PORTALU partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 10/2014

Farmer nr 10/2014

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Detale decydują o jakości pracy pługa

Rodzaj elementów roboczych pługa, ich ustawienie i zabezpieczenie bezpośrednio decydują o jakości wykonanej pracy. Coraz większe znaczenie mają również dodatkowe elementy doprawiające, które ułatwią późniejsze prace. Różnorodność rozwiązań w tym zakresie jest ogromna.


AGROTECHNIKA

 • W trosce o płaską rozetę

  Czy w rzepaku ozimym jesienne stosowanie fungicydów z funkcją regulatora wzrostu należy traktować jako standardowy zabieg? Jakie warunki muszą być dotrzymane, aby spełnił on swoją rolę?

 • Jesienna pielęgnacja pszenżyta ozimego

  Wymagania glebowe pszenżyta są mniejsze niż pszenicy ozimej, dlatego plonuje ono lepiej na słabszych stanowiskach, na których uprawa pszenicy ozimej bywa zawodna. Przy takim postępowaniu z góry skazywane jest na gorsze warunki glebowe, i często w dalszej wegetacji bywa zaniedbywane. Z drugiej jednak strony panuje przekonanie, że uprawa pszenżyta daje mniejszy zysk niż uprawa pszenicy, za ziarno której zawsze dostaniemy lepszą cenę.

 • Kukurydza na medal

  Technologie stosowane na poletkach demonstracyjnych, prezentowanych na Dniach Pola, mogą być skarbnicą wiedzy dla tych, którym marzą się rekordowe plony.

 • Konie pójdą w las?

  ANR zapowiada prywatyzację 11 spośród 43 należących do niej spółek. Siedem z nich hoduje konie.

 • Jesienna ochrona rzepaku przed chorobami

  Zwalczanie chorób w rzepaku jesienią jest koniecznością, ponieważ w tym czasie wiele grzybów atakuje tę uprawę. Porażone rośliny gorzej zimują, a po wznowieniu wegetacji niżej plonują.

 • Ochrona zbóż przed chorobami jesienią

  Zwalczanie chorób grzybowych w zbożach ozimych jesienią nie jest popularne. Są jednak sytuacje, w których oprysk środkiem grzybobójczym jest niezbędny.

 • Wapń w podwójnej roli

  Znaczenie wapnia w odniesieniu do gleby to niejedyna jego rola. Równie ważną funkcję spełnia jako składnik pokarmowy roślin.

 • Fosfor i potas jesienią pod rośliny jare

  Jesienne nawożenie fosforem i potasem pod rośliny jare jest jeszcze rzadko praktykowane. Wynika to głównie z często nieuzasadnionej obawy o wymycie tychże składników z gleby.

 • Rzepak potrzebuje boru

  Rzepak jest bardzo wrażliwy na niedobór boru w glebie. Bez uwzględnienia tego mikroelementu w nawożeniu nie należy spodziewać się wysokiego plonu.

 • Rewolucja w identyfikacji odmian chmielu

  W Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowym Instytucie Badawczym (IUNG-PIB) w Puławach, podjęto badania nad wykorzystaniem markerów molekularnych do określenia tożsamości odmian chmielu.

 • Odmiany przewódek

  Do siewów przewódkowych nadają się jedynie wybrane odmiany zbóż jarych.


TECHNIKA ROLNICZA

 • Jak przygotować kombajn do zbioru kukurydzy

  Każdy kombajn zbożowy można wykorzystać do zbioru kukurydzy na ziarno. Trzeba go jednak odpowiednio doposażyć i dokonać niezbędnych ustawień. Podpowiadamy, jak to zrobić.

 • Suszarnia na każdą kieszeń

  Nie każdy rolnik może sobie pozwolić na zakup nowej suszarni do ziarna. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup urządzenia z rynku wtórnego. Przyjrzeliśmy się ofercie popularnych urządzeń przewoźnych.

 • Rozrzutniki obornika bez tajemnic

  Do niedawna wydawało się, że trudno zmienić coś w konstrukcjach rozrzutników obornika. W ostatnich latach pojawiły się jednak rozwiązania poprawiające walory i spektrum zastosowania tych stosunkowo prostych maszyn.

 • MULCZER - broń na omacnicę

  Równomierne rozdrobnienie oraz rozrzucenie materiału, skrócenie rżyska, a w przypadku uprawy kukurydzy skuteczne ograniczanie rozwoju omacnicy prosowianki i fuzarium - to główne zalety wykonania zabiegu mulczowania po żniwach. Oferta maszyn przeznaczonych do mulczowania jest bardzo duża i obejmuje maszyny w kwocie od 5 000 do nawet 200 000 zł.


FERMA - ŚWINIE

 • Żywieniowe zabezpieczenie loch

  Właściwe żywienie loch przez cały okres ich użytkowania uchroni nas przed stratami w produkcji. Nie tylko w sekcji rozrodu, ale też w przyszłym tuczu odchowywanych przez nie prosiąt.


FERMA - BYDŁO

 • Czego unikać w żywieniu krów mlecznych?

  Żywienie krów wysokomlecznych jest niewątpliwie jednym z najtrudniejszych zadań w hodowli bydła. Za rosnącą ciągle wydajnością mleka nie zawsze idzie w ślad prawidłowe żywienie krów.


Ferma - żywienie

 • Pasze ekstrudowane

  Wszystko, co warto wiedzieć o paszach ekstrudowanych oraz o procesie ekstruzji.


Ferma - krowy

 • Posadzki w poczekalni i hali udojowej

  Pomieszczenia takie jak hala udojowa czy poczekalnia tuż przed nią znajdują się na codziennym szlaku krów w wielu oborach. Droga, jaką przebywa krowa, nie tylko w ciągu jednego dnia, lecz przez cały okres jej użytkowania, ma bardzo duże znaczenie dla zdrowotności zwierzęcia.

 • Przeżuwanie - pomiar i znaczenie dla dobrostanu krów mlecznych

  Przeżuwanie jest nieodłącznym elementem funkcjonowania układu pokarmowego przeżuwaczy. Główną rolą przeżuwania jest dodatkowe naślinienie oraz rozdrobnienie włóknistych elementów paszy umożliwiające łatwiejszy pasaż takiej treści w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego zwierzęcia oraz jej sprawniejsze trawienie.

 • Jersey w wydaniu polskim

  Bydło Jersey jest w Polsce mało popularną rasą. Jego pogłowie liczy nieco ponad tysiąc sztuk. Jednak ze względu na specyfikę tej rasy warto poświęcić jej trochę uwagi.


prawo

 • Rolniku, sprzedawaj bezpiecznie!

  Niewątpliwie umowa sprzedaży jest jedną z najpowszechniej zawieranych, zarówno w obrocie profesjonalnym, jak i w obrocie z udziałem konsumenta. Sprzedaż płodów rolnych nie różni się zasadniczo od innych umów sprzedaży, jednak aby sprzedać dobrze i bezpiecznie, trzeba wcześniej podjąć odpowiednie kroki przygotowujące do zawarcia umowy.


finanse na wsi

 • Wspólne działanie szansą na sukces

  Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces. Tym przesłaniem mogliby się kierować rolnicy przy podejmowaniu decyzji na zespołowe działania.


Ferma - nauka

 • Zioła nie tracą na znaczeniu

  Zioła przez wieki ratowały życie zarówno ludzi, jak i zwierząt. Po latach zapomnienia ich znaczenie w profilaktyce chorób zwierząt ponownie wzrasta.

 • Nowoczesna hodowla zarodowa świń

  Zaglądamy do gospodarstwa, gdzie rolnicy szukają nowych rozwiązań, które wpłyną korzystnie na zwierzęta, usprawnią pracę i poprawią wyniki stada hodowlanego.


Ferma - technologie

 • Zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę

  Boom budowlany związany z dostosowaniem gospodarstw do unijnych rozporządzeń dotyczących przechowywania nawozów naturalnych mamy już za sobą. Jednak powiększanie pogłowia zwierząt, które ma miejsce w wielu gospodarstwach, wymaga kolejnych inwestycji w zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

Marecki

Tak mglisto, że nawet grill słabo się pali. http://emotikona.pl/emotikony/pic/0zlosc.gif

Marecki

Jakaś magiczna siła to tu przeniosła... Kiedyś dużo go używałem, bo miałem okazje do tego. Zaczęło się od podstawówki, literatura, potem znajomi,...

miwigos

Jeszcze pamietasz ten język ,ja już nie