PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 11/2014

Farmer nr 11/2014

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Kredyty mają wiele zalet

Jedną z najatrakcyjniejszych form kredytowania maszyn i urządzeń rolniczych są kredyty preferencyjne, które wciąż można uzyskać w ramach kilku linii kredytowych.


AGROTECHNIKA


Technika rolnicza - testy Farmera

 • Test ciągnika Steyr 4105 Multi Ecotech - pełny artykuł

  "Prawdziwy Multitalent" to określenie austriackiego producenta ciągników Steyr, które przylgnęło do jednego z jego nowszych produktów o oznaczeniu Multi. Czy można się z nim zgodzić? Postanowiliśmy poszukać odpowiedzi na to pytanie, testując ciągnik Steyr 4105 Multi Ecotech.


AGROTECHNIKA

 • Azot w parze z siarką

  Współdziałanie azotu i siarki na poziomie wielu procesów metabolicznych silnie wpływa na wielkość plonu roślin uprawnych i jego jakość.


TECHNIKA ROLNICZA

 • Giganci w burakach

  Wydajność oferowanych dzisiaj kombajnów do zbioru buraków jest ogromna i stale rośnie. Sprawdzamy, jakie rozwiązania konstrukcyjne w tym zakresie oferują producenci maszyn i jakie technologie stosują dla uzyskania wysokiej jakości pracy.

 • Jedno podwozie, wiele możliwości

  Zakup systemu wymiennych nadwozi to ciekawa propozycja dla większych gospodarstw i firm usługowych. Rozwiązanie pozwala ograniczyć koszty związane z zakupem różnego rodzaju maszyn.

 • Zalety i wady ciągników Claas/Renault Celtis

  Kompaktowe gabaryty, dobra zwrotność, niezawodny silnik oraz sporo opcji wyposażenia i przyzwoity komfort pracy. To najważniejsze atuty ciągników Renault i Claas Celtis oferowanych w popularnym przedziale mocy 70-100 KM.

 • Wydajnie w polu i na drodze

  Wprowadzanie na rynek coraz bardziej wydajnych, a zarazem większych i cięższych maszyn niesie ze sobą wyzwania dla producentów opon. Nowoczesne opony powinny wywierać jak najmniejszy wpływ na glebę, ale też być bezpieczne i niezawodne w transporcie.


Ferma - świnie

 • Jak ograniczyć upadki prosiąt

  Ograniczenie poziomu strat wśród urodzonych prosiąt jest ważne, gdyż ma zasadniczy wpływ na plenność loch, wskaźnik ważny ekonomicznie. Z badań niemieckich i kanadyjskich wynika, że uzyskanie 28 prosiąt od lochy rocznie jest podstawą opłacalności produkcji.

 • Walka z mykotoksynami , walka z wiatrakami?

  Szacuje się, że na całym świecie blisko 25 proc. pasz skażonych jest mykotoksynami. Zatrucia tymi związkami - mykotoksykozy - nie tylko obniżają wyniki produkcyjne tuczu. Stanowią także zagrożenie dla zdrowia, zarówno zwierząt, jak i konsumentów mięsa.

 • Tradycyjnie i legalnie

  Przypuszczalnie każdy z nas choć raz jadł tradycyjne wędliny wyrabiane przez rolnika. Większość tych wyrobów - choć smaczna i zdrowa - pochodzi jednak z tzw. szarej strefy. Czy zalegalizowanie przez rolnika wyrobu wędlin we własnym gospodarstwie jest możliwe?

 • Przygotuj chlewnię przed zimą

  Przed nami okres zimowy. Trudno powiedzieć czy będzie on długi i trudny, czy też zima będzie lekka, krótka i przyjemna. Prognozy lepiej odłożyć na bok, zamiast tego warto przygotować się na trudne warunki atmosferyczne, które zimą mogą doskwierać naszym zwierzętom w chlewni.


Ferma - krowy

 • Bioasekuracja w stadach bydła mlecznego

  Choroba jest zachwianiem równowagi w czynnościach życiowych organizmu wywoływanym przez różnorakie czynniki powodujące szkodliwe reakcje. Wystąpienie schorzenia powoduje straty ekonomiczne, a w rezultacie pogorszenie opłacalności produkcji. Aby tego uniknąć, należy przestrzegać zasad bioasekuracji.


Ferma - bydło

 • Średnia wydajność 11 745 kg na wypasie!

  Często można się spotkać z opinią, że wypas pastwiskowy nie pasuje do wysokowydajnej produkcji mleka. Praktyka pokazuje, że jest inaczej. W naszym kraju mamy stada przodujące w wysokości produkcji mleka, w których mlecznice nadal żywią się zielonką wprost z pastwiska.


prawo

 • Kiedy można zasiedzieć nieruchomość?

  Co zrobić, jeśli dowiemy się, że działka, którą użytkujemy od wielu lat, nie jest nasza? Najprościej odkupić ją od właściciela, ale bywają sporne sytuacje, w których jedynym wyjściem jest nabycie prawa własności do nieruchomości w drodze zasiedzenia.


Dopłaty

 • Ostatni taki dobry rok w dopłatach

  Niby kwota na dopłaty należne za rok 2014 jest zbliżona do tej wypłaconej za płatności z 2013 r., ale przeciętny rolnik zauważa spadek dopłat, jakie otrzyma za kończący się rok.


Wywiad farmera


Ferma - technologie

 • Ergonomiczna tuczarnia

  Lekka i prosta konstrukcja tuczarni jest niskokosztowa - tak brzmiało główne założenie przy planowaniu inwestycji przez Dariusza Maciejewskiego, producenta świń z Radzicza w woj. kujawsko-pomorskim.

 • Serwis sprzętu udojowego

  Dojarka jest niewątpliwie najważniejszym sprzętem mechanicznym pracującym w gospodarstwie wyspecjalizowanym w produkcji mleka. Dlatego należy przeprowadzić rachunek sumienia i odpowiedzieć sobie na pytanie: kiedy ostatni raz serwisant odwiedzał moją dojarkę?TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

Pałuczanin81

https://www.adama.com/polska/pl/produkty/herbicydy/fox-480-sc.html

jarki

Ja robię tiofanat+tebu z prochlorazem będzie drożej ale pewnie lepiej? Toprex wcześnie to dobre zapobieganie i skracanie oraz temperatura...