PARTNERZY PORTALU partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 11/2014

Farmer nr 11/2014

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Kredyty mają wiele zalet

Jedną z najatrakcyjniejszych form kredytowania maszyn i urządzeń rolniczych są kredyty preferencyjne, które wciąż można uzyskać w ramach kilku linii kredytowych.


AGROTECHNIKA

 • Przedsiębiorczość po węgiersku

  Przedsiębiorczość rolników w Polsce i na Węgrzech. Czy da się porównać sytuację w krajach postsocjalistycznych, działających teraz w ramach Unii Europejskiej?


Technika rolnicza - testy Farmera

 • Test ciągnika Steyr 4105 Multi Ecotech - pełny artykuł

  "Prawdziwy Multitalent" to określenie austriackiego producenta ciągników Steyr, które przylgnęło do jednego z jego nowszych produktów o oznaczeniu Multi. Czy można się z nim zgodzić? Postanowiliśmy poszukać odpowiedzi na to pytanie, testując ciągnik Steyr 4105 Multi Ecotech.


AGROTECHNIKA

 • Azot w parze z siarką

  Współdziałanie azotu i siarki na poziomie wielu procesów metabolicznych silnie wpływa na wielkość plonu roślin uprawnych i jego jakość.


TECHNIKA ROLNICZA

 • Giganci w burakach

  Wydajność oferowanych dzisiaj kombajnów do zbioru buraków jest ogromna i stale rośnie. Sprawdzamy, jakie rozwiązania konstrukcyjne w tym zakresie oferują producenci maszyn i jakie technologie stosują dla uzyskania wysokiej jakości pracy.

 • Jedno podwozie, wiele możliwości

  Zakup systemu wymiennych nadwozi to ciekawa propozycja dla większych gospodarstw i firm usługowych. Rozwiązanie pozwala ograniczyć koszty związane z zakupem różnego rodzaju maszyn.

 • Zalety i wady ciągników Claas/Renault Celtis

  Kompaktowe gabaryty, dobra zwrotność, niezawodny silnik oraz sporo opcji wyposażenia i przyzwoity komfort pracy. To najważniejsze atuty ciągników Renault i Claas Celtis oferowanych w popularnym przedziale mocy 70-100 KM.

 • Wydajnie w polu i na drodze

  Wprowadzanie na rynek coraz bardziej wydajnych, a zarazem większych i cięższych maszyn niesie ze sobą wyzwania dla producentów opon. Nowoczesne opony powinny wywierać jak najmniejszy wpływ na glebę, ale też być bezpieczne i niezawodne w transporcie.


Ferma - świnie

 • Jak ograniczyć upadki prosiąt

  Ograniczenie poziomu strat wśród urodzonych prosiąt jest ważne, gdyż ma zasadniczy wpływ na plenność loch, wskaźnik ważny ekonomicznie. Z badań niemieckich i kanadyjskich wynika, że uzyskanie 28 prosiąt od lochy rocznie jest podstawą opłacalności produkcji.

 • Walka z mykotoksynami , walka z wiatrakami?

  Szacuje się, że na całym świecie blisko 25 proc. pasz skażonych jest mykotoksynami. Zatrucia tymi związkami - mykotoksykozy - nie tylko obniżają wyniki produkcyjne tuczu. Stanowią także zagrożenie dla zdrowia, zarówno zwierząt, jak i konsumentów mięsa.

 • Tradycyjnie i legalnie

  Przypuszczalnie każdy z nas choć raz jadł tradycyjne wędliny wyrabiane przez rolnika. Większość tych wyrobów - choć smaczna i zdrowa - pochodzi jednak z tzw. szarej strefy. Czy zalegalizowanie przez rolnika wyrobu wędlin we własnym gospodarstwie jest możliwe?

 • Przygotuj chlewnię przed zimą

  Przed nami okres zimowy. Trudno powiedzieć czy będzie on długi i trudny, czy też zima będzie lekka, krótka i przyjemna. Prognozy lepiej odłożyć na bok, zamiast tego warto przygotować się na trudne warunki atmosferyczne, które zimą mogą doskwierać naszym zwierzętom w chlewni.


Ferma - krowy

 • Bioasekuracja w stadach bydła mlecznego

  Choroba jest zachwianiem równowagi w czynnościach życiowych organizmu wywoływanym przez różnorakie czynniki powodujące szkodliwe reakcje. Wystąpienie schorzenia powoduje straty ekonomiczne, a w rezultacie pogorszenie opłacalności produkcji. Aby tego uniknąć, należy przestrzegać zasad bioasekuracji.


Ferma - bydło

 • Średnia wydajność 11 745 kg na wypasie!

  Często można się spotkać z opinią, że wypas pastwiskowy nie pasuje do wysokowydajnej produkcji mleka. Praktyka pokazuje, że jest inaczej. W naszym kraju mamy stada przodujące w wysokości produkcji mleka, w których mlecznice nadal żywią się zielonką wprost z pastwiska.


prawo

 • Kiedy można zasiedzieć nieruchomość?

  Co zrobić, jeśli dowiemy się, że działka, którą użytkujemy od wielu lat, nie jest nasza? Najprościej odkupić ją od właściciela, ale bywają sporne sytuacje, w których jedynym wyjściem jest nabycie prawa własności do nieruchomości w drodze zasiedzenia.


Dopłaty

 • Ostatni taki dobry rok w dopłatach

  Niby kwota na dopłaty należne za rok 2014 jest zbliżona do tej wypłaconej za płatności z 2013 r., ale przeciętny rolnik zauważa spadek dopłat, jakie otrzyma za kończący się rok.


Wywiad farmera


Ferma - technologie

 • Ergonomiczna tuczarnia

  Lekka i prosta konstrukcja tuczarni jest niskokosztowa - tak brzmiało główne założenie przy planowaniu inwestycji przez Dariusza Maciejewskiego, producenta świń z Radzicza w woj. kujawsko-pomorskim.

 • Serwis sprzętu udojowego

  Dojarka jest niewątpliwie najważniejszym sprzętem mechanicznym pracującym w gospodarstwie wyspecjalizowanym w produkcji mleka. Dlatego należy przeprowadzić rachunek sumienia i odpowiedzieć sobie na pytanie: kiedy ostatni raz serwisant odwiedzał moją dojarkę?TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

Marecki

Jakaś magiczna siła to tu przeniosła... Kiedyś dużo go używałem, bo miałem okazje do tego. Zaczęło się od podstawówki, literatura, potem znajomi,...

miwigos

Jeszcze pamietasz ten język ,ja już nie

Marecki

https://youtu.be/UuVrdTAIJTY