PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 12/2014

Farmer nr 12/2014

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Na czym można zarobić? - Ekożycie coraz bardziej modne

Ekologiczna produkcja rolnicza może okazać się dobrym sposobem na życie. I choć nie uda nam się pobić rekordów w plonach, bądź w liczbie odchowanych prosiąt, to na pewno takie gospodarstwo jest bardziej odporne na wahania cenowe rynku.


AGROTECHNIKA

 • Nie ignoruj zasad cross-compliance

  Od roku rolnicy powinni spełniać wszystkie zasady cross-compliance. Praktyka pokazuje jednak, że nadal jest wiele niedociągnięć - wynikających i z braku wiedzy, i ze zbyt lekkiego podejścia do tematu. Wykrycie niezgodności w trakcie kontroli grozi sankcjami i to bardzo dotkliwymi. Podpowiadamy zatem, jak ich uniknąć.

 • Greening - co zasiać

  Jak dużo rolnik będzie musiał zmienić w dotychczasowym sposobie gospodarowania, aby spełnić warunki zazielenienia, zależy od posiadanej przez niego powierzchni użytków rolnych, od ilości elementów cennych przyrodniczo położonych w jego gospodarstwie oraz od tego, co planuje uprawiać.

 • Trendy w ochronie kukurydzy przed chwastami

  Stosowanie zredukowanych dawek herbicydów z dodatkiem adiuwantu, w systemie dawek dzielonych, aplikowanych na chwasty w ich wczesnych fazach rozwojowych, gwarantuje wysoką skuteczność zabiegu i ochronę łanu kukurydzy przed kolejnymi wschodami chwastów.

 • Zapraw, zanim posiejesz

  Wiele chorób grzybowych jęczmienia jarego można zwalczyć tylko poprzez zaprawianie materiału siewnego.

 • Przewódki wolne od chwastów

  Uprawa odmian przewódkowych staje się coraz bardziej popularna. Późnojesienny termin siewu powoduje, że chemiczne odchwaszczanie plantacji udaje się zrealizować dopiero wiosną.

 • Jak nawozimy rzepak

  Nawożenie rzepaku w Polsce jest źle bilansowane. W stosunku do podawanej roślinom ilości azotu, rolnicy stosują za mało P, K, Mg i S.


TECHNIKA ROLNICZA

 • Gąsienice zamiast kół – na każde warunki

  Gąsienice w układach jezdnych maszyn rolniczych to wciąż egzotyczny widok w maszynach rolniczych. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i można w nie wyposażyć nie tylko największy sprzęt.

 • 30-lat wozów asenizacyjnych Joskin

  Na początku listopada br. w głównej siedzibie firmy Joskin w belgijskim Soumagne odbyły się obchody 30-lecia produkcji wozów asenizacyjnych. Przy tej okazji otwarte zostały nowe budynki, a światło dzienne ujrzały zmodernizowane maszyny rolnicze.

 • Ciągnik Valtra T4 - stworzony od podstaw

  Miało być coś kompletnie nowego... Porównując z dotychczasową serią T, w nowej generacji Valtry T4 takie samo pozostało właściwie tylko koło kierownicy - mówili podczas oficjalnej prezentacji nowych maszyn przedstawiciele Valtry. Faktycznie, w słowach Finów nie ma zbyt wiele przesady.

 • Test pługa Överum BX3975 F.

  Tym razem do naszego "farmerskiego" testu "zaprzęgliśmy" 3-skibowy pług Överum BX3975 F. Narzędzie o tyle ciekawe, że przeznaczone do współpracy z ciągnikami niższych mocy, ale z rozwiązaniami konstrukcyjnymi charakterystycznymi dla większych pługów.

 • Wozy paszowe – przegląd rynku

  Trudno wyobrazić sobie wysoką wydajność mleczną krów bez ich żywienia paszami pełnoporcjowymi. Przyjrzeliśmy się maszynom do ich sporządzania dostępnym na polskim rynku o popularnych pojemnościach: 10-14 m3.

 • Dokąd zmierza ciągnik?

  Konstruktorzy ciągników nie ustają w wysiłkach w kreowaniu innowacyjnych rozwiązań. Prace rozwojowe idą równolegle w wielu kierunkach: zwiększenia wydajności, komfortu i precyzji pracy, alternatywnych źródeł zasilania, jak również autonomii w prowadzeniu i sterowaniu pojazdami.

 • Niemiecka technologia na amerykańskich polach, czyli Horsch w USA

  Odmienna specyfika gospodarstw i bezpłużna uprawa gleby w USA i Kanadzie to także kompletnie inne podejście do technologii uprawy. To jeden z czynników, które sprawiają, że na amerykańskich polach praktycznie nie zobaczymy maszyn europejskich producentów. Firma Horsch jest jedną z nielicznych, która znalazła sposób na zdobycie uznania tamtejszych farmerów.


FERMA - ŚWINIE


Ferma - świnie


Ferma - żywienie

 • Kukurydza w żywieniu świń

  Stale rosnąca powierzchnia upraw kukurydzy sprawia, że rośnie jej znaczenie w żywieniu trzody chlewnej. A trzeba wiedzieć, że jest to niezwykle wartościowa pasza, sprawdzająca się w żywieniu wszystkich grup wiekowych świń.

 • Baza paszowa w żywieniu krów mlecznych

  Jednym z podstawowych warunków właściwego żywienia wysokowydajnych krów mlecznych jest odpowiednio zaplanowana baza paszowa. Aby sprostać wymogom pokarmowym krów mlecznych, należy zapewnić im dostateczną ilość pasz objętościowych o jak najlepszej jakości.

 • Na mokro znaczy taniej

  W czasach, gdy wielu producentów trzody chlewnej balansuje na granicy opłacalności, są też tacy, którzy na chowie świń wciąż zyskują. Jest to możliwe dzięki oszczędnościom, jakie niesie ze sobą system płynnego żywienia trzody.


Ferma - bydło

 • Ocena, zadawanie i przechowywanie siary

  Nie bez powodu siara nazywana jest płynnym złotem. Pokarm ten ma olbrzymi wpływ na kondycję i dalszy rozwój organizmu nowo narodzonego cielęcia. W skutecznej ocenie siary, w jej zadawaniu oraz przechowywaniu w prawidłowy sposób mogą pomóc różnorakie urządzenia.


prawo


Kontrakty


Sprzedaż ziemi


Ferma - technologie

 • Zima w oborze

  Zima zbliża się dużymi krokami. Następnych kilka miesięcy zwierzęta spędzą w oborze, zanim znów będą mogły wyjść na pastwiska. Należy więc zapewnić im w tym okresie odpowiednie warunki, aby mogły przetrwać zimowy okres, zachowując dobrą zdrowotność i kondycję.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

  • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
  • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
  • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
  • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż

FORUM FARMERA

jarki

Dzięki dzięki ciągle się zastanawiam czy siać qq  Napiszcie jeszcze o tym FAO  Czy wczesne czyli niskie FAO koniecznie znaczy...

przem

Dr Szczepaniak również o borze wspominał w tym roku w zimie co tylko potwierdziło tezę "tabelki" to będzie drugi rok co...