PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 1/2015

Farmer nr 1/2015

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Mamy nowy PROW

Komisja Europejska przyjęła polski PROW na lata 2014-2020. Do wykorzystania jest 13,5 mld euro: 8,6 mld euro z budżetu UE oraz 4,9 mld euro z funduszy krajowych. To o 4 mld euro mniej niż było na PROW 2007-2013. Tylko wkład EFRROW w stary PROW wynosił 13,4 mld euro.


AGROTECHNIKA

 • Wybieramy nawóz mikroelementowy

  Kupując nawóz nalistny, należy dokładnie zapoznać się z etykietą. Dostarcza ona szeregu ważnych informacji i zazwyczaj daje odpowiedź na pytanie, dlaczego jest tak drogi lub odwrotnie - szalenie tani.

 • Soja wygrywa z kukurydzą

  Kto raz spróbował uprawy soi, ten szybko z niej nie rezygnuje. Łatwa uprawa, prosty zbiór, brak chorób i szkodników, plenność i cena skupu to jej silne atuty.

 • Dlaczego ziarno jest drobne?

  W zebranym ziarnie pszenicy jest zbyt mało białka i glutenu. Powodem były nie tylko obfite deszcze i wysokie temperatury w minionym sezonie wegetacyjnym, ale także błędy w prowadzeniu łanu.

 • Sprawdź, ile masz w glebie azotu

  Zawartość azotu mineralnego oznaczana w okresie wczesnej wiosny stanowi jedyny, stosowany w praktyce test glebowy, na podstawie którego możemy wyliczyć potrzeby nawozowe odnośnie tego składnika.


TECHNIKA ROLNICZA

 • Skazani na normy

  Wejście w życie kolejnych norm spalin wymusza na producentach maszyn stosowanie dodatkowych elementów silnika i układu wydechowego ciągników. Jakie są konsekwencje wprowadzenia modyfikacji dla ich użytkowników?

 • Widły w kąt, czas na ścielarki

  Mozolne, ręczne ścielenie za pomocą wideł dość łatwo zmechanizować. Służą do tego wciąż mało u nas popularne ścielarki.

 • Ładowacz czołowy - jest w czym wybierać

  Wybór ładowaczy czołowych jest bardzo duży, a ceny w zależności od zastosowanych rozwiązań mocno zróżnicowane. Przeglądamy rynkową ofertę ładowaczy do ciągników o mocy do 120 KM i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby dobrać urządzenie odpowiednie do potrzeb.

 • Zimą kombajn kupisz taniej

  Planując zakup kombajnu na sezon 2015, nie warto czekać z transakcją na później. Zimowa pora to "ostatni dzwonek", żeby skorzystać z preferencyjnych ofert finansowania fabrycznego.


FERMA - ŚWINIE

 • Hobby czy sposób na życie?

  Obecnie obserwujemy tendencję do coraz większej intensyfikacji produkcji trzody chlewnej. Czy w obecnych realiach jest jeszcze miejsce dla rodzimych ras świń?


Ferma - żywienie

 • Prozdrowotne preparaty roślinne w żywieniu bydła

  W żywieniu zwierząt gospodarskich coraz większą rolę odgrywają nutraceutyki. Wśród nich najpopularniejsze są fitobiotyki - substancje roślinne o działaniu prozdrowotnym. Ich wpływ pozytywnie przekłada się m.in. na produkcyjność i kondycję zwierząt.


Ferma - krowy

 • Nie ma mleka bez światła

  Tak żartobliwie i w wielkim uproszczeniu można określić rolę światła w produkcji mleka. Obecnie w najczęściej spotykanym całorocznym alkierzowym utrzymaniu bydła mamy do czynienia z dwoma źródłami światła: naturalnym i sztucznym. Oba te źródła powinny wzajemnie się uzupełniać.

 • Bez rogów bezpieczniej

  Kiedyś nie wyobrażano sobie utrzymywania bydła bez rogów. Obecnie wiele się w tym temacie zmieniło. Prezentowany na wystawach wizerunek nowoczesnej krowy obrazuje zwierzęta wystrzyżone, wyczesane oraz pozbawione ich atrybutu, czyli rogów. Czy jednak dekornizacja bydła jest tylko kosmetyką? Otóż nie, istnieje wiele ważnych przyczyn dla wykonywania tego zabiegu.

 • Zrobotyzowany dój

  "Successful Farming" - pod taką nazwą kryje się spotkanie hodowców zainteresowanych zrobotyzowanym dojem na Targach EuroTier w Hanowerze oraz warsztatach poświęconych tej tematyce, których organizatorem była firma Lely.


Ferma - bydło

 • Główne przyczyny pogorszonej użytkowości rozrodczej krów mlecznych

  Rozród jest jednym z głównych czynników, które decydują o opłacalności hodowli bydła mlecznego. Jednak cecha ta w przeciwieństwie do wydajności mlecznej nie oddziałuje na efekt ekonomiczny produkcji bezpośrednio. Jego wpływ uwidacznia się głównie poprzez oddziaływanie na wysokość ponoszonych kosztów, co pośrednio przekłada się na dochodowość produkcji mleka.


Kontrakty


Ferma - technologie

 • Jak wybrać dobre silosy?

  Funkcjonalna baza magazynowa na zboże okazuje się niezbędna w coraz większej liczbie gospodarstw. Niestety, nie wszyscy mają doświadczenia z silosami i łatwo dokonać wyboru niewłaściwych rozwiązań.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

jarki

Ja robię tiofanat+tebu z prochlorazem będzie drożej ale pewnie lepiej? Toprex wcześnie to dobre zapobieganie i skracanie oraz temperatura...

przem

a wiec dlaczego ?  w dalszym ciągu ponawiam pytanie: lepszy efekt tiofanat metylowy + tebukonazol czy prochloraz +...