PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 4/2015

Farmer nr 4/2015

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


AGROTECHNIKA

 • Magnez doglebowo czy nalistnie?

  Technika nawożenia wpływa nie tylko na ilość pierwiastka, która dociera do rośliny, lecz także na dynamikę jego pobierania.

 • Pielęgnacja i zbiór grochu

  Potencjał plonowania grochu, który w naszym kraju jest wykorzystywany zaledwie w 50 proc., można poprawić m.in. poprzez ukierunkowaną ochronę roślin.

 • Dzielić dawki herbicydów?

  Korzystanie z dawek dzielonych jest z pewnością godne propagowania. Niemniej, nieprofesjonalnie stosowane, może spowodować więcej szkód niż pożytku.

 • T-2 w zbożach ozimych

  Zabieg zwany potocznie T-2 ma zabezpieczyć górne liście przed porażeniem chorobami grzybowymi.

 • Rdza żółta nabiera znaczenia

  Od kilku sezonów obserwujemy w naszym kraju niepokojące nasilenie objawów rdzy żółtej. Zdaniem ekspertów problem może narastać.

 • Aby zboże nie wyległo

  Efektem wylegania jest nie tylko obniżka plonu, lecz także obniżenie lub całkowita utrata jego walorów jakościowych spowodowana porastaniem ziarna. Jednym ze sposobów zapobiegania temu zjawisku jest stosowanie retardantów.

 • Nawożenie kukurydzy w technologii Yara

  Na rynku oferowanych jest coraz więcej nawozów kompleksowych dostosowanych do coraz bardziej zaawansowanych technologii nawożenia. Poznajmy propozycję firmy Yara Poland Sp. z o.o. przeznaczoną do kukurydzy.

 • Odchwaszczanie kukurydzy po wschodach

  Termin stosowania herbicydów to jeden z podstawowych czynników decydujących o stopniu zabezpieczenia plantacji przed konkurencyjnym działaniem chwastów.

 • Ocena skuteczności działania herbicydów

  Efektywna ochrona chemiczna powinna łączyć w sobie wysoką skuteczność chwastobójczą, bezpieczeństwo w stosunku do rośliny uprawnej i szerokie spektrum działania także w mniej sprzyjających warunkach.

 • Obniżona dawka herbicydu

  Aplikacja herbicydu w niższej dawce jest akceptowana pod warunkiem, że efekt chwastobójczy jest na porównywalnym poziomie, jak przy wielkości zalecanej przez producenta.

 • Najefektywniejsze programy ochrony rzepaku

  Prawidłowo skomponowany wiosenny program ochrony rzepaku zapewni uzyskanie wymiernych korzyści w postaci uratowania znacznej części plonu wytworzonego przez rośliny.


TECHNIKA ROLNICZA

 • Mocne kompakty, czyli ładowarki Merlo Panoramic P32.6

  Atrakcyjne parametry robocze, wysoki komfort pracy, kompaktowe rozmiary i oszczędne silniki - to kluczowe cechy, dzięki którym ładowarki teleskopowe Merlo cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Spytaliśmy użytkowników modeli Panoramic, co konkretnie zadecydowało o ich wyborze i jakie zastrzeżenia mają do włoskich maszyn.

 • Ważna nie tylko cena siewnika

  W ostatnich latach daje się zauważyć duży napływ do Polski sprowadzanych z zagranicy siewników zbożowych. Sporo na rynku jest również starszych, polskich konstrukcji. Często są to maszyny już "pełnoletnie" i w związku z tym potrzebują wymiany przynajmniej podstawowych elementów roboczych. Sprawdziliśmy, jaka jest dostępność i ceny podstawowych części do popularnych maszyn.

 • Sprawdzona w akcji - kosiarka SaMasz KDT 260

  Kosiarki SaMasz KDT to proste maszyny z bocznym systemem zawieszenia charakteryzujące się umiarkowaną ceną. Konstrukcje cieszą się dużą popularnością wśród rolników. Co wpływa na dobrą renomę? Sprawdziliśmy to w redakcyjnym teście.

 • Modernizacja opryskiwacza

  Będąc w posiadaniu kilku- lub nawet kilkunastoletniego opryskiwacza, możemy odczuwać braki oferowanych dzisiaj nowoczesnych rozwiązań, które potrafią znacząco usprawnić pracę, a nawet wygenerować dodatkowe oszczędności. Receptą może być zakup nowej maszyny lub "dozbrojenie" używanej w aktualne rozwiązania techniczne.

 • Siewniki do kukurydzy - wybór jest duży

  Równomierny wysiew nasion kukurydzy to solidna podstawa dobrych plonów. Sprawdziliśmy, jakie rozwiązania w siewnikach punktowych oferują czołowi producenci maszyn tego typu.

 • Używana przyczepa zbierająca - co wybrać?

  Gospodarstwa z kilkunastohektarową powierzchnią użytków zielonych często nie mogą sobie pozwolić na zakup nowej, dobrze wyposażonej przyczepy zbierającej. Alternatywą może być jednak przyczepa używana. Ceny takich maszyn zaczynają się już od 20 tys. zł.

 • Przekładnia Dynashift czy Dyna - co wybrać?

  Wybierając ciągnik na rynku wtórnym, często trzeba dokonywać wyboru między kilkoma wersjami tego samego modelu. Na ogół największe różnice tkwią w konstrukcji skrzyni biegów. Intuicja podpowiada, żeby wybrać najprostszą, ale tym samym stracimy wiele możliwości i pogorszymy komfort oraz efektywność przyszłej pracy. Czy zawsze nowsza, bardziej skomplikowana konstrukcja oznacza więcej problemów?

 • Farmtrac, Ursus czy Zetor?

  Każdy, kto szuka nowego, niedrogiego ciągnika o mocy ok. 80 KM, na pewno konfrontuje ze sobą oferty Zetora Majora 80, Farmtraca 675 DT i Ursusa C-380. Okazuje się, że zaskakująco dużo te ciągniki łączy.


FERMA - ŚWINIE

 • Inne spojrzenie na wybór loszek

  Rozważając remont stada we własnym zakresie, należy pamiętać o kilku istotnych faktach, które mogą znacząco wpłynąć na przyszły sukces wyników produkcyjnych.


FERMA - BYDŁO

 • Środowiskowe uwarunkowania kulawizn

  Kulawizny bydła mlecznego mają wieloczynnikową etiologię. W poprzednim numerze scharakteryzowane zostało genetyczne podłoże dysfunkcji układu lokomotorycznego, teraz zajmiemy się czynnikami środowiskowymi.

 • Zalecenia na okres poporodowy

  W ostatnim Farmerze pisaliśmy o postępowaniu w czasie porodu. W tym numerze postaramy się przedstawić zalecenia dotyczące okresu poporodowego, w czasie którego krowa wchodzi w laktację, osiąga szczyt wydajności, a "w międzyczasie" powinna powtórnie zajść w ciążę.


Ferma - żywienie

 • Kukurydza kiszonkowa niejedno ma imię

  Kukurydza jest jednym z podstawowych komponentów paszowych w dawce pokarmowej krów mlecznych niezależnie od skali produkcji - wielkości stada czy położenia geograficznego.

 • Jaka pasza, takie wyniki

  Tempo przyrostów tuczników, wykorzystanie paszy, a co za tym idzie opłacalność produkcji żywca wieprzowego, w ogromnej mierze zależy od tego, w jaki sposób zwierzęta są żywione.


ubezpieczenia

 • Sezon ubezpieczeń otwarty

  Trzy czwarte upraw znajduje się poza systemem ubezpieczeń. Rolnicy nie są przekonani do celowości zawierania umów ubezpieczeniowych. Co pewien czas pojawiające się klęski żywiołowe przypominają jednak o konieczności zabezpieczania się przed stratami. Rząd proponuje nowelizację ustawy i zwiększenie z 50 do 65 proc. dopłat do składek ubezpieczeniowych. Bliskie jest też utworzenie Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych.


prawo

 • Rolnik kontra komornik - wszystko, co warto wiedzieć

  Większość inwestujących w rozwój gospodarstw jest obciążona kredytami, które w okresach dekoniunktury mogą być przyczyną utraty płynności finansowej, a w konsekwencji zainicjowaniem spraw egzekucyjnych przeciwko rolnikom. W takiej sytuacji warto znać uprawnienia zarówno komornika, jak i własne - jako dłużnika - tak aby w razie potrzeby móc szybko i adekwatnie zareagować, w razie gdyby komornik podejmował nieodpowiednie działania.


finanse na wsi

 • Pieniądze to możliwość działania

  Podstawowy wskaźnik podatkowy - dochód podatkowy na mieszkańca - w gminie Wielka Nieszawka w 2014 r. sięgnął 1 868 zł i rośnie od 2010 r., kiedy to wynosił 1 528 zł. Daje to gminie od lat miejsce w krajowej czołówce.

 • Jaki kredyt na zakup ziemi?

  Jaki kredyt wybrać na zakup ziemi - preferencyjny czy komercyjny? Wbrew pozorom decyzja nie jest łatwa. W obu przypadkach są plusy i minusy.


Kontrakty

 • Surowce rolne drożeją w Europie

  W ostatnim miesiącu doszło do wyraźnego rozdźwięku w notowaniach zbóż i oleistych po obu stronach Atlantyku. W USA wymienione surowce potaniały o 2-4 proc., natomiast na giełdzie w Paryżu zwyżki w tym czasie wyniosły 2-7 proc. Z pewnością duże znaczenie w tak rozbieżnych tendencjach cenowych w tym okresie miało silne osłabienie się euro wobec dol. (ok. 8 proc.), co spowodowało, że surowce z Europy stały się bardziej konkurencyjne w stosunku do amerykańskich w handlu międzynarodowym.


Ferma - technologie

 • Z czego budować?

  Większość rozwijających się gospodarstw jest na etapie budowy nowych budynków lub takie inwestycje planuje. Oczywiście jednym z czynników decydujących o wybranej technologii są koszty, które bezpośrednio wynikają z metody wykonania budynku, a także z zastosowanych materiałów.

 • Czas na nanosrebro w produkcji zwierzecej

  Czy dziedziny z pozoru tak odległe, jak nanotechnologia i rolnictwo, da się połączyć? Okazuje się, że tak, a potencjał nanotechnologii w produkcji zwierzęcej jest bardzo wysoki.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

ikcomas

@barkas super, że dołączyłeś do nas. Kojarzę Cię z portalu. Czy to chodzi o te dziki?...

ikcomas

Spotkali się dwaj Polacy, mieszkają blisko zachodniej granicy, rozmawiają i jeden mówi do drugiego, że świetnie mówi po niemiecku....