PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 7/2015

Farmer nr 7/2015

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Ranking odmian RZEPAKU

Rynek odmian rzepaku jest bardzo rozbudowany. Decyzja, którą z nich wybrać, nie jest więc prosta. Z reguły rolnicy biorą pod uwagę plonowanie, ale nie jest to jedyne kryterium.


gorący temat

 • Kup pan Elewarr

  Jaka przyszłość czeka Elewarr? Czy spółka jest niepotrzebna, a jej likwidacja zalecana przez NIK jest uzasadniona? Rząd postanowił, że ARR odda spółkę pod zarząd Ministerstwa Skarbu Państwa. Dalsza droga jest łatwa do przewidzenia: prywatyzacja. Nie wiadomo tylko, czy MSP będzie skłonne utworzyć najpierw holding spożywczy.


agrotechnika

 • Dziesięć błędów w uprawie zbóż ozimych

  Wytypowaliśmy 10 według nas najbardziej specyficznych dla tego sezonu i najczęściej popełnianych błędów agrotechnicznych. Każdy z nich w większym bądź mniejszym stopniu wpływa na wysokość plonu i jego jakość.

 • Uprawa pożniwna kontra zerowa

  Zrywać ściernisko po żniwach czy opryskać je glifosatem? Takie pytanie zadaje sobie wielu rolników. Trafnej odpowiedzi poszukują też naukowcy.

 • Wapno pod rzepak

  Planując zabieg wapnowania, trzeba wziąć pod uwagę długi czas, jaki musi upłynąć między zastosowaniem nawozu a widocznym efektem jego działania. Najsilniejsze oddziaływanie występuje dopiero po upływie roku od wysiewu.

 • Chwościk - coroczny problem w buraku cukrowym

  Chwościk należy do najgroźniejszych chorób grzybowych liści buraka cukrowego. Skuteczne zwalczanie go staje się coraz trudniejsze, ponieważ sprawca choroby uodpornił się na szereg substancji czynnych fungicydów.

 • Zboża zebrane - czas nawozić rzepak

  Planując jesienne nawożenie rzepaku, trzeba mieć na uwadze, że zarówno przezimowanie roślin, jak i poziom plonowania są w dużym stopniu zależne zarówno od ich jesiennego rozwoju, jak i od żywiania w tym okresie.

 • Odmiany rzepaku tolerancyjne na kiłę

  Zaledwie kilka odmian rzepaku ozimego odznacza się cechą tolerancji na kiłę kapusty. Z kolei popyt na ich materiał siewny jest ogromny. Trudno się temu dziwić, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę fakt, że obszar gruntów opanowanych przez tę chorobę to ponad 300 tys. ha.


technika rolnicza

 • Ocenić wilgotność ziarna

  Żadnego rolnika nie trzeba przekonywać, jak ważne jest określenie stopnia wilgotności nasion zbóż czy rzepaku przed zbiorem. Późniejsze kontrolowanie tego parametru w czasie przechowywania jest równie istotne zarówno w przypadku ziarna, jak i siana czy słomy. Można to zrobić precyzyjnie za pomocą wilgotnościomierzy.

 • Krone, Claas, John Deere - trzy używane prasy zwijające

  Zakup nowej, nawet najprostszej prasy zwijającej zachodniego producenta to wydatek z reguły przekraczający kwotę 80 tys. zł. Dysponując ograniczonym budżetem, można pokusić się o zakup maszyny z drugiej ręki. Sprawdziliśmy, jakie prasy renomowanych producentów da się kupić za około 30 tys. zł.

 • Zbiór zbóż - jak ustawić kombajn

  Teoretycznie ustawienie kombajnu do pracy podaje instrukcja obsługi. Są to jednak tylko dane wyjściowe do przeprowadzenia szczegółowych regulacji, o których decyduje operator maszyny. Od jego wiedzy i doświadczenia zależy uzyskanie zadowalających efektów pracy, do których należą niewątpliwie czysto wymłócone, nieuszkodzone ziarno i jak najmniejsze jego straty.

 • Przenośniki do ziarna - czym podać zboże?

  Transport ziarna w gospodarstwie można zorganizować na kilka sposobów. Do najpopularniejszych zalicza się przenośniki ślimakowe, pneumatyczne i kubełkowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

 • Zerwać, wymieszać i docisnąć

  Oferta agregatów do uprawy pożniwnej jest bardzo duża. Znajdziemy w niej zarówno lekkie maszyny do "zrywania" rżyska, jak i ciężkie kultywatory umożliwiające kompleksową uprawę gleby w systemach bezorkowych. Bogaty wybór narzędzi do uprawy ścierniska połączony z dużą liczbą oferowanych redlic czy wałów doprawiających pozwala na zakup maszyny dopasowanej do potrzeb praktycznie każdego gospodarstwa.


Ferma - świnie

 • Ile kosztuje produkcja prosiąt?

  Szansą dla producentów prosiąt na przetrwanie trudnych okresów na rynku jest cięcie kosztów produkcji. Aby móc przeprowadzić takie działania, niezbędny jest dobry materiał bazowy, czyli bardzo dobra genetyka zwierząt, wysoki status zdrowotny i efektywnie prowadzona produkcja.

 • Właściwa struktura stada loch

  W prowadzeniu stada loch powinno się dążyć do idealnego profilu wiekowego samic w grupie technologicznej. Tylko to pozwoli na otrzymanie jednolitych i licznych partii prosiąt.

 • Rola wody w produkcji trzody

  Woda to podstawowy składnik organizmu zwierzęcego. Szczególnie w okresie letnim zadbajmy więc, aby zwierzęta mogły pobierać ją do woli.


Ferma - bydło

 • Narzędzia pomocne w wykrywaniu rui

  Coraz większe problemy z rozrodem i skutecznością unasienniania skłaniają hodowcówdokorzystania z narzędzi ułatwiających wykrywanie rui u krów mlecznych oraz pozwalających precyzyjnie określić optymalny termin krycia.

 • Zaczynamy od obrotu i struktury stada

  Niezależnie od kierunku produkcji każde gospodarstwo, aby prawidłowo funkcjonować na rynku, musi być właściwie zorganizowane i mieć opracowany plan rozwoju.

 • Gdzie leży problem w rozrodzie krów mlecznych?

  Rozród bydła mlecznego jest obszarem, któremu należy poświęcić najwięcej czasu i uwagi, ponieważ nie od dziś wiadomo, że każda ciąża krowy rozpoczyna nową laktację, a rodzące się cieliczki przeznaczone zostaną na remont stada.


prawo

 • Prawne aspekty siewu z własnych zbiorów

  Jednym z przykładowych rozdźwięków pomiędzy brzmieniem prawa a przekonaniami członków społeczeństwa jest kwestia możliwości wykorzystania do ponownych zasiewów nasion z własnych zbiorów pochodzących z uprawy raz zakupionych odmian roślin. Wbrew pozorom właściciel zebranego zboża i innych roślin nie może wykorzystywać go wedle swobodnego uznania - a na pewno nie może tego robić za darmo. Poniżej o tym, co rolnik powinien wiedzieć o obowiązujących regulacjach prawnych w zakresie siewu nasion.


Kontrakty


Ferma - szkodnikiTU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

FORUM FARMERA

R-w

@miwigos Idzie się wyrobić miesiąc przed siewem po włókowaniu, może nie w tym roku, ale się da. Wiadomo że przed włókowaniem...

thug

http://www.mojapogoda.com/pogoda-na-swiecie/pogoda-lokalna/miasto/48X18/wroclaw.html raczej nie zmienią tu się raczej sprawdza