PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 8/2015

Farmer nr 8/2015

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Odchwaszczanie zbóż jesienią

Optymalnym terminem odchwaszczania zbóż ozimych jest jesień. Należy jedynie podjąć decyzję, czy ochronę zacząć od zabiegu doglebowego czy nalistnego.agrotechnika

 • Nowości w ofercie Rapool Polska

  Firma Rapool Polska podczas tegorocznych Dni Pola w Pawłowicach zaprezentowała swoje trzy najnowsze odmiany mieszańcowe rzepaku ozimego. Są one już w tegorocznej ofercie rynkowej firmy.

 • Najnowsze odmiany żyta ozimego

  Do Krajowego Rejestru trafiło w tym roku 8 odmian, z czego aż 6 to mieszańce. Świadczy to o rosnącej ich roli w produkcji ziarna tego gatunku.

 • Nowe odmiany pszenżyta ozimego na sezon 2015/2016

  Dzięki dużemu potencjałowi plonowania oraz dobrej wartości pokarmowej, pszenżyto staje się coraz bardziej konkurencyjne dla innych gatunków zbóż. Zainteresowanie nim praktyki rolniczej sprawia, że firmy hodowlano-nasienne prowadzą intensywne prace nad uzyskaniem kolejnych odmian.

 • Zalecane odmiany pszenicy ozimej

  Odmiana silnie determinuje wysokość plonu. Błąd przy jej wyborze bardzo trudno zrekompensować innymi zabiegami agrotechnicznymi.

 • Kiedy i po ile wapno nawozowe?

  Żniwa i okres tuż po nich to czas, kiedy najczęściej rolnicy kupują wapno nawozowe. Niestety, może się okazać, że będą musieli na nie poczekać kilka tygodni. Dlaczego?

 • Ochronić wschodzące zboża

  Standardowe zaprawy nasienne chronią zboża w początkowych fazach rozwoju przed chorobami. Preparaty bardziej rozbudowane pod względem składu, bronią rośliny także przed szkodnikami.

 • Żyto ozime z LOZ

  Na listach odmian zalecanych (LOZ) znajdują się 22 odmiany żyta ozimego, z których aż połowa to odmiany mieszańcowe.

 • Niewykorzystany potencjał odmian

  Postęp biologiczny jest obecnie dominującym czynnikiem determinującym wzrost produkcji roślinnej. Tymczasem jego wykorzystanie jest znacznie niższe od osiąganego w innych krajach. Co jest tego powodem?

 • Nowe odmiany pszenicy ozimej

  W tym roku do Krajowego Rejestru wpisano 11 odmian pszenicy ozimej. W zestawieniu dominują odmiany z grupy jakościowej (A).

 • Technologia produkcji rzepaku Clearfield

  Technologia produkcji rzepaku Clearfield umożliwia eliminację chwastów jedno-i dwuliściennych przy użyciu jednego środka. Czy takie rozwiązanie zyska popularność?


technika rolnicza

 • John Deere: wiele maszyn - jedna strategia

  Wyposażenie gospodarstwa w najbardziej wydajne i nowoczesne maszyny nie będzie miało sensu, jeśli nie zostaną one w pełni wykorzystane, a zarządzanie ich pracą nie ulegnie optymalizacji. Dobitnie pokazuje to firma John Deere, która rozwijając ofertę maszyn, bardzo mocny nacisk kładzie również na strategię FarmSight, która - mówiąc obrazowo - ma na celu spięcie wszystkiego w całość.

 • Komfortowe kompakty, czyli ciągniki Landini serii 4

  Poszukując wszechstronnego, kompaktowego ciągnika, warto zwrócić uwagę na nową serię 4 marki Landini. Przeglądając ofertę konkurencji w podobnym zakresie mocy, można dojść do wniosku, że maszyny nie należą do tanich. Mają one jednak kilka mocnych stron, które mogą stanowić twarde argumenty przy wyborze.

 • Brona wirnikowa - maszyna na każde pole

  Aktywne agregaty uprawowo-siewne kojarzą się głównie z ciężkimi glebami. Tymczasem bogata oferta tych maszyn i możliwości konfiguracyjne pozwalają na zastosowanie ich również na lżejszych glebach i uzyskanie bardzo dobrych efektów uprawy. Koncentrując się głównie na sekcji uprawowej maszyn, czyli bronach wirnikowych, sprawdziliśmy, jak wygląda oferta tych maszyn o najczęściej wybieranej, 3-metrowej szerokości roboczej.

 • Poręczne spawarki

  Spawarka - choćby niewielka - to właściwie niezbędne wyposażenie warsztatu każdego gospodarstwa. Przedstawiamy kilka takich urządzeń w cenie do 1000 zł.

 • Z teściową na dzika - jak uniknąć szkód

  Ochrona upraw przed dzikami to nie lada wyzwanie. Przemysł i sami rolnicy wymyślają coraz to nowsze i lepsze sposoby, które mają je odstraszyć. Czy są skuteczne? Przedstawiamy kilka najpopularniejszych metod walki z dzikami.

 • Poplon na trzy sposoby

  Po żniwach wielu rolników decyduje się na wysiew poplonów. Można go wykonać na kilka sposobów, ale najlepiej sprawdzą się specjalne siewniki. Przy wyborze natrafimy jednak na odmienne konstrukcje i zróżnicowane ceny.

 • Mocne i precyzyjne - ładowarki teleskopowe Bobcat TL358, TL358+ i TL358+Agri

  Producent ładowarek ze znaczkiem kota w logo - Bobcat wprowadza na europejski rynek serię ładowarek teleskopowych o oznaczeniach: TL358, TL358+ i TL358+Agri. Oprócz zwiększonych wartości takich, jak udźwig i wysokość podnoszenia, maszyny oferują także kilka użytecznych funkcji, które ułatwiają prowadzenie prac załadunkowych.


Ferma - świnie

 • Problemy zbyt młodej grupy loch

  Czasami wydaje się, że wymiana loch w stadzie podstawowym powinna zapewniać świetne wyniki rozrodu. Nie zawsze tak się dzieje. Jednym z powodów może być zbyt intensywne brakowanie loch i powstanie bardzo młodych grup porodowych.

 • Żywienie loch musi dorównać hodowli

  Postęp hodowlany ostatnich 10 lat w zakresie użytkowości rozpłodowej loch jest znaczący. Warto jednak pamiętać, że żywienie nowoczesnych linii zwierząt musi być dopasowane nie tylko do ich okresu fizjologicznego, zdrowia i kondycji, lecz także do wysokiej produkcyjności.


Ferma - żywienie

 • Świnie i opasy w jednym gospodarstwie

  Nowoczesne systemy utrzymywania zwierząt umożliwiają ograniczenie do minimum pracy ręcznej, co pozwala na obsługę dużego gospodarstwa praktycznie przez jedną osobę.

 • TMR to sztuka

  Żywienie bydła przy wykorzystaniu wozu paszowego staje się coraz popularniejszym zjawiskiem. Dzieje się tak głównie za sprawą podstawowych korzyści w postaci: mniejszej pracochłonności obsługi, możliwości zapewnienia krowom odpowiednio zbilansowanych dawek pokarmowych i zoptymalizowania zużycia paszy w stosunku do wydajności. Wykorzystanie wozu paszowego zapewnia sporo korzyści, jednak jego w pełni efektywna obsługa wymaga odpowiedniej wiedzy.


Ferma - bydło

 • Co gryzie krowę od środka?

  Zarówno hodowcy bydła, jak i lekarze weterynarii coraz rzadziej doszukują się przyczyny problemów z rozrodem oraz spadkiem produkcyjności w schorzeniach wywoływanych przez pasożyty wewnętrzne. A to poważne niedopatrzenie.

 • Zarządzanie małym stadem krów mlecznych

  Większe stada krów mlecznych odznaczają się dużo większym potencjałem wykorzystania urządzeń i programów komputerowych pomocnych w zarządzaniu. Gospodarstwa mniejsze muszą radzić sobie w bardziej tradycyjny sposób - wystarczy kartka papieru i długopis oraz nieoceniona chęć poświęcenia czasu na obserwację.


Kontrakty


Sprzedaż ziemi

 • Ustawa o ustroju rolnym ukształtowana

  25 czerwca Sejm niemal jednogłośnie uchwalił ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. Głosowało 398 posłów: za było 384, przeciw - 2, wstrzymało się 12.


Ferma - szkodniki

 • Odwieczna walka z gryzoniami

  Późne lato to okres wzmożonej aktywności gryzoni. Pustka na polu i zapełnione magazyny zbożowe sprawiają, że zwierzęta masowo ściągają do gospodarstw.


Ferma - technologie

 • Od czego zacząć budowę chlewni?

  Mimo niesprzyjającej sytuacji na rynku wielu producentów trzody decyduje się na inwestycje w nowe obiekty. Jednak od samej decyzji do uzyskania pozwolenia na budowę droga jest długa i nierzadko kręta.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

Pałuczanin81

Na końcu nam zmarznie w lutym i tabelki do archiwum

mieto35

Ja mam coś takiego , trochę się różni od tego co dodał @przem  , co źródło to inne dane .