PARTNERZY PORTALU partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 9/2015

Farmer nr 9/2015

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


agrotechnika

 • Wpływ zaprawy na jakość ziarna siewnego

  Czy i jak długo można przechowywać zaprawiony materiał siewny? Jak zmieniają się jego cechy jakościowe? Czy czynniki gatunkowy i odmianowy odgrywają istotną rolę? Naukowcy, szukając odpowiedzi na te i podobne pytania, sprawdzili, jak czas przechowywania wpływa na wartość siewną zaprawionego wcześniej materiału.

 • Opóźniony termin siewu pszenicy ozimej

  W zależności od terminu siewu, pszenica ozima dysponuje różną długością okresu wegetacji jesiennej. W skrajnej sytuacji ogranicza się ona do zaledwie kilku dni. Jakie są tego konsekwencje?

 • Koryguj pokrój rzepaku

  Korektę wzrostu rzepaku można przeprowadzić kilkoma sposobami. Jednym z nich jest stosowanie regulatorów wzrostu. Korzystając z nich, należy zwrócić uwagę na termin przeprowadzenia zabiegu.

 • Sposoby na ślimaki

  Populacje ślimaków coraz częściej i coraz liczniej zaczynają się pojawiać w uprawach polowych, zwłaszcza w rzepaku. Przedstawiamy skuteczne sposoby radzenia sobie z problemem występowania ślimaków w uprawach polowych.

 • Siew jęczmienia ozimego

  Wkrótce czas zacząć siewy jęczmienia ozimego. Ten gatunek zboża jest wyjątkowo wrażliwy na zachowanie odpowiedniego terminu siewu, zatem odstąpienie od zaleceń skutkuje istotnym spadkiem plonu.

 • Zaprawianie ziaren zbóż przed siewem

  Ochronę zbóż przed grzybami patogenicznymi rozpoczynamy jeszcze przed siewem. Zaprawianie ziarna jest pierwszym działaniem z całej serii zabiegów chemicznych przewidzianych do wykonania.

 • Międzyplon ozimy - co zasiać

  Międzyplon ozimy niejedno ma imię. W tradycyjnych gospodarstwach najczęściej wysiewany jest w celu podratowania bazy paszowej, w dobie nowych przepisów unijnych staje się cennym ogniwem w realizacji programu rolnośrodowiskowego lub wymogów zazielenienia.

 • Kulisy skutecznego odchwaszczania

  Ze względu na szczupłość miejsca, etykiety/instrukcje stosowania herbicydów zawierają tylko podstawowe informacje dotyczące ich użycia. Tymczasem na skuteczność działania preparatu wpływają też mniej znane cechy, jak np. minimalna temperatura stosowania.

 • Jesienna inwazja grzybów w zbożach

  Zboża chronione przed chorobami grzybowymi już w okresie jesiennym lepiej znoszą stres związany z zimą, a także są mniej podatne na infekcje liści pojawiające się wczesną wiosną.

 • Uwaga! Wirusy zaatakują jesienią

  Od kilku lat obserwujemy zagrożenie zbóż ozimych chorobą wirusową określaną jako żółta karłowatość jęczmienia (BYDV - Barley Yellow Dwarf Virus). Zapobiegamy jej, stosując środki owadobójcze. Wyjaśniamy, skąd się wywodzi ta praktyka.

 • Dokarmianie ozimin mikroelementami

  Czy jesienne dokarmianie ozimin mikroelementami jest uzasadnione? Sceptycy twierdzą, że we wczesnych fazach ich wzrostu jest zbyteczne. Czy mają rację?

 • Ochrona plantacji ziemniaka bezpośrednio przed zbiorem

  Ostatnim zabiegiem ochrony plantacji ziemniaka powinna być desykacja roślin, która zabezpiecza bulwy przeznaczone do długotrwałego przechowywania przed porażeniem przez różnego rodzaju patogeny rozwijające się w końcowej fazie wegetacji roślin.

 • Walka z miotłą - czym i za ile

  Miotła zbożowa to jeden z bardziej uciążliwych chwastów w zbożach. Sprawdzamy, za pomocą jakich środków można walczyć z tym problemem jesienią i ile to kosztuje.

 • Wapnowanie jesienią

  Rośliny uprawne mogą prawidłowo rozwijać się i wydawać wysokie plony tylko przy uregulowanym odczynie gleby. Dlatego w intensywnej uprawie roślin nie możemy pominąć stałej kontroli, a następnie regulacji pH gleby przy pomocy wapnowania.


technika rolnicza

 • Test przyczepy Wielton PRS-2 Long

  Przyczepy typu Long reklamowane są jako bardziej wielofunkcyjne niż te o klasycznej konstrukcji. Czy tak jest naprawdę, sprawdziliśmy na przykładzie 9-tonowej przyczepy Wielton PRS-2/W9L Long.

 • Części zamienne maszyn do uprawy gleby

  Wyjątkowo sucha aura utrudnia prace w polu i powoduje szybsze zużycie elementów roboczych w gruberach, bronach talerzowych czy pługach. Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny podstawowych części roboczych maszyn do uprawy gleby.

 • Seria Atos - nowy oręż Claasa

  Po sukcesach w segmencie ciągników o dużej mocy Claas chce zwiększyć swój udział także w klasie mniejszych maszyn. Orężem w walce o klienta jest szeroki wybór ciągników do 140 KM, w tym nowa seria Atos.

 • Używane sieczkarnie samobieżne - popularne i wydajne

  Ze względu na wysoką cenę nowych sieczkarni samojezdnych wielu rolników decyduje się na zakup maszyn używanych. Przedstawiamy trzy popularne modele z rynku wtórnego, które można kupić za około 150 tys. zł.


Ferma - świnie

 • Sposób na odory

  Odory występują zarówno w niewielkich chlewniach, jak i na ogromnych przemysłowych fermach. Czy są one złem koniecznym czy jednak można coś zrobić, aby ograniczyć ich emisję?


Ferma - żywienie

 • W czym podać wodę dla bydła?

  W diecie przeżuwaczy drugim podstawowym komponentem oprócz dawki pokarmowej jest woda. Jej nieprzerwana podaż jest szczególnie istotna w przypadku krów mlecznych, ponieważ stanowi ona podstawowy składnik produkowanego przez nie surowca.

 • Żywienie krów w okresie zasuszenia

  Właściwe postępowanie z krowami i ich żywienie w okresie zasuszenia są konieczne do osiągnięcia określonego poziomu pobrania dawki pokarmowej w okresie laktacji, zachowania dobrego stanu zdrowia oraz satysfakcjonującej płodności w kolejnym cyklu produkcyjnym.

 • Pasze w zastępstwie

  Tegoroczna aura nie sprzyjała wegetacji upraw polowych. Zapowiada się więc trudny okres dla hodowców bydła, tym bardziej że kwoty płacone za mleko i żywiec są na bardzo niskim poziomie.


Ferma - krowy


Ferma - bydło

 • Zawalczyć o długowieczne krowy

  O długowieczności krów mówi się stosunkowo często, zwłaszcza w ostatnich latach. Co ciekawe, cecha ta od niedawna jest również opisywana w katalogach buhajów, a więc została ujęta w modelach hodowlanych.


prawo

 • Jak sporządzić umowę dzierżawy

  Umowy dzierżawy są nadal bardzo popularne wśród rolników, zwłaszcza te zawierane na czas oznaczony, z uwagi na pewność ich trwania. Biorąc pod uwagę rozciągnięcie w czasie skutków umowy dzierżawy, jak i często zasadnicze znaczenie w funkcjonowania gospodarstw rolników, np. przy dzierżawie dużej ilości gruntów rolnych i duże nakłady ponoszone przez rolników na dzierżawionych terenach, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami i wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zawieraniu takiej umowy.


Kontrakty


o tym się mówi

 • Susza się wylała

  Susza - bez względu na to czy udało się ją potwierdzić, czy jej zaprzeczyć - stała się faktem. Czy takim samym faktem stanie się system pomocy dla poszkodowanych jej skutkami?TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

Marecki

Już się boję Twojego Misiewicza. Szkoda, że Twój nick nie zapisał się na stałe... To by jaja były.

Antoni Maicerewicz

Też bym tak wolał, bo wtedy tego "cwaniaka" widzi każdy. A teraz widzę tylko swój status i swoje cwaniactwo. Zostałeś namierzony. Twe...

jarki

Z wjazdem żaden problem mogę jechać ziemia głodna wody Do odżywek potrzeba tylko nieco cieplej i kilka godzin słońca Jeszcze ten tydzień i...