PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 10/2015

Farmer nr 10/2015

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Wszystko, co wpływa na odchów licznych miotów

Dzisiejsze, wysokoplenne rasy loch mają wyższe wymagania żywieniowe i środowiskowe, co powoduje, że chcąc uzyskać liczny i wyrównany miot, musimy zwierzęta starannie poprowadzić żywieniowo.


AGROTECHNIKA

 • Jak plonowały zboża?

  Susza w tym sezonie dała się we znaki i zdeterminowała plony wielu upraw. Jak się jednak okazuje, w przypadku zbóż ozimych nie wpłynęła znacząco na uzyskiwane przez rolników wyniki. Wyraźne obniżki notowali jedynie ci rolnicy, którzy gospodarują na terenach wyjątkowo dotkniętych tym żywiołem.


TECHNIKA ROLNICZA

 • Test Kuboty M9960 – przemyślany „japończyk”

  Wysoka kultura pracy silnika, dobra zwrotność, wzorowa widoczność i prosta obsługa – to najważniejsze atuty, które szybko dało się zauważyć podczas testu ciągnika Kubota M9960. Oczywiście, japoński traktor nie jest również pozbawiony wad.


FERMA - BYDŁO

 • Nowoczesna obora z drewna klejonego

  Podlasie szczycące się licznymi inwestycjami budowlanymi, realizowanymi w ramach gospodarstw produkujących mleko, zyskało kolejny powód do dumy. Jest nim obora państwa Kossakowskich mieszkających w Kapicach Starych k. Tykocina.


agrotechnika

 • Odmiany ziemniaka na stół

  Przedstawiamy charakterystykę wybranych odmian bardzo wczesnych i wczesnych, w których tegoroczna susza nie poczyniła aż tak wielkich szkód.

 • System uprawy roli a zachwaszczenie

  Sposób uprawy roli wpływa na skład gatunkowy i skalę zachwaszczenia pszenicy ozimej. Presja chwastów jest najsilniejsza w sytuacji całkowitej rezygnacji z mechanicznej obróbki gleby.

 • Omacnica prosowianka - ekspansywny szkodnik kukurydzy

  Obserwując ekspansję omacnicy prosowianki oraz jej rosnącą szkodliwość, wielu plantatorów kukurydzy zadaje sobie pytanie, dlaczego pomimo tak znaczącego postępu technologicznego, jaki nastąpił w rolnictwie, owad ten nieprzerwanie od prawie 70 lat pozostaje najpoważniejszym szkodnikiem tej uprawy.

 • Pożyteczni mieszkańcy gleby

  W wyniku mikrobiologicznego rozkładu resztek pozbiorowych i nawozów organicznych uwalniane są składniki odżywcze dla roślin uprawnych, ale także - co jest nawet ważniejsze - powstaje próchnica. Jej obecność jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o fizycznej strukturze gleby i jej zdolności do magazynowania wody oraz składników pokarmowych.

 • Rzepak zdrowy od jesieni

  Większość chorób grzybowych rzepaku pojawia się w tej uprawie już jesienią. Jeśli nie zostaną zwalczone, staną się źródłem poważnych problemów na wiosnę.

 • Jesienne zwalczanie śmietki kapuścianej

  Od kilku lat śmietka kapuściana jest najgroźniejszym jesiennym szkodnikiem rzepaku ozimego. Zagrożenie z jej strony będzie wzrastało, gdyż od 2 lat w Unii Europejskiej obowiązuje zakaz stosowania insektycydowych zapraw nasiennych zawierających neonikotynoidy.

 • Odczyn gleby a efektywność nawożenia mineralnego

  Efektywność nawożenia mineralnego zależy od szeregu czynników, spośród których na pierwszy plan wysuwa się odczyn gleby. Decyduje on o jej właściwościach fizycznych, chemicznych i biologicznych, czyli w sposób pośredni lub bezpośredni - o tym, co się dzieje ze składnikami, które zostały wprowadzone do gleby w nawozach mineralnych.

 • Nawóz z kurnika

  W porównaniu do obornika bydlęcego czy świńskiego, obornik kurzy zawiera prawie trzy razy więcej azotu. Składnik ten występuje w nim w dużej części w postaci kwasu moczowego, który szybko rozkłada się do amoniaku. W związku z tym należy umiejętnie gospodarować tym nawozem, by uniknąć strat cennych składników.

 • Przygotuj pole pod buraki

  Burak cukrowy błędów nie wybacza. W przypadku tej uprawy gleba musi być zawsze dobrze przygotowana. Wszelkie zaniedbania na tym etapie często mszczą się przez cały sezon.

 • Obornik pasteryzowany

  Obornik pasteryzowany to produkt zdecydowanie odbiegający wyglądem i składem od tego powszechnie znanego. Z nawozowego punktu widzenia stosowanie go w takiej postaci jest znacznie bardziej opłacalne niż w formie nieprzerobionej.

 • Kierunki hodowli soi

  W hodowli roślin niezależnie od gatunku zawsze głównym celem jest wysoka plenność. Soja w doświadczeniach uzyskuje wyniki plonowania ponad 4 t/ha, co świadczy o jej możliwościach i potencjale.

 • Trudny sezon kukurydziany

  W tym roku aura nie sprzyjała kukurydzy i znacząco wpłynęła na wysokość plonu zarówno ziarna jak i masy zielonej. Największy problem stanowił niedobór wody, który obserwowaliśmy właściwie już od wiosny.


technika rolnicza

 • Nowe sieczkarnie John Deere 8000 - innowacje dla wydajności

  O jeden model więcej, wyższe moce, zmodernizowany układ rozdrabniający i zupełnie nowy design oraz jeszcze bardziej komfortowa kabina - to wyróżniki sieczkarni John Deere serii 8000. Trzeba przyznać, że maszyny imponują nie tylko gabarytami, ale również innowacyjnymi rozwiązaniami i wydajnością.

 • Unimog w wersji rolniczej wkracza na polski rynek

  Unimog to bez wątpienia pojazd fascynujący. Zakres prac, które może wykonywać, jest praktycznie nieograniczony, nie pomijając oczywiście zastosowania w rolnictwie. Właściwie to od tej branży około 70 lat temu zaczęła się jego historia. Teraz legenda wkracza również na polski rynek.

 • Wóz asenizacyjny - co wybrać i jak skonfigurować?

  Lista możliwości konfiguracji i opcji wyposażenia wozów asenizacyjnych w większości oferowanych maszyn jest bardzo długa. Znajdziemy na niej m.in. różne rodzaje zbiorników, pomp, podwozi, aplikatorów, rozwiązań do napełniania… Co warto wiedzieć, aby skonfigurować wóz dopasowany do potrzeb?

 • Sposoby na pęknięte plastiki

  Coraz więcej elementów maszyn jest wykonanych z tworzyw sztucznych. Oprócz licznych zalet takiego rozwiązania istotną wadą jest podatność na uszkodzenia mechaniczne. Połamany plastik można spróbować naprawić.

 • Kupujemy używaną przystawkę do kukurydzy

  Chcąc kupić nową, na przykład 6-rzędową przystawkę do zbioru kukurydzy, renomowanych producentów zachodnich, trzeba liczyć się z wydatkiem minimum 100-120 tys. zł. Koszt składanej będzie wyższy o jakieś 20 proc. Na rynku jest jednak spory wybór tych narzędzi "z drugiej ręki". Przy odrobinie szczęścia i rzetelnej ocenie stanu technicznego można kupić sprzęt nawet o połowę tańszy od nowego, a który z powodzeniem posłuży przez kolejne lata.

 • Vӓderstad - innowacje w siewie i nie tylko

  System SeedEye, dzięki któremu nie potrzebna jest kalibracja siewnika - to jedna z kluczowych nowości firmy Väderstad. Szwedzki producent ma jednak w zanadrzu znacznie więcej ciekawych rozwiązań - zarówno w technologii siewu, jak i uprawy.

 • Pługi czteroskibowe - analiza rynku

  Pług wyposażony w cztery korpusy to najpopularniejsza wielkość narzędzi płużnych. Można je kupić w cenie już od około 20 do ponad 100 tys. zł. Skąd taka różnica? Analizujemy ofertę rynkową.

 • Przedni TUZ do każdego ciągnika

  Jeśli posiadamy ciągnik bez przedniego TUZ, a okazuje się, że bardzo by się przydał - nie powinno to stanowić większego problemu. Dzięki szerokiej ofercie tego osprzętu praktycznie każdy model traktora może być wyposażony w przedni podnośnik, począwszy od najmniejszych ciągników sadowniczych po największe maszyny polowe.


Ferma - świnie

 • Dopasować dawkę żelaza

  Podanie prosiętom w pierwszych dniach życia ujednoliconej dawki żelaza zapobiega rozwojowi anemii. Jednak w wysokoprodukcyjnych stadach takie standardowe podejście może być niewystarczające.

 • Agresja i kanibalizm u świń

  Agresja i kanibalizm wśród świń to zjawiska, które mogą powodować ogromne straty w stadzie. Warto zatem wiedzieć, co można zrobić, aby ryzyko wystąpienia tego problemu ograniczyć do minimum.


Ferma - żywienie

 • Mikotoksyny - trucizna w paszy

  Jeszcze do niedawna uważano, że wtórne metabolity grzybów pleśniowych są niegroźne dla bydła. Jednak dokładniejsze badania naukowe oraz liczne przypadki ciężkich schorzeń wywołanych mikotoksynami wymusiły weryfikację tego stanowiska.

 • Żywienie krów w okresie przejściowym

  Okres przejściowy najczęściej definiowany jest jako czas bezpośrednio poprzedzający wycielenie (3 tygodnie przed spodziewanym porodem) i trwający do 3-6 tygodni po porodzie. W okresie przejściowym krowy mleczne są szczególnie narażone na schorzenia metaboliczne oraz gwałtowne zmiany związane z układem endokrynnym.

 • Własna pasza treściwa

  Podstawą żywienia krów mlecznych są pasze objętościowe, lecz do osiągnięcia wysokiej wydajności mlecznej niezbędna jest jej suplementacja paszami treściwymi, które powinny charakteryzować się wysoką koncentracją składników pokarmowych oraz mikroelementów.


prawo

 • Działka bez dojazdu, czyli sytuacja nie bez wyjścia

  Bywa tak, że działka nie ma dostępu do drogi publicznej. W takiej sytuacji najlepiej dogadać się z sąsiadem. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Co wtedy? Rozwiązaniem może być ustanowienie służebności drogi koniecznej. Piszemy o tym, kiedy jest to możliwe i jak to zrobić.


KontraktyTU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

jarki

Dnia 11.05.2016 o 23:20, jarki napisał: A ja rozmawiałem z moim handlowcem i po naciskach przyznał że Odżywki to...

jarki

Oba stare próbowałem w grochu  Chlorotalonil ze strobi idzie w pszenicy jest ok  Natomiast tych nowości jeszcze nie...