PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 1/2016

Farmer nr 1/2016

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Z naprawami lepiej nie czekać

Zima to najlepszy czas na kompleksowe przeglądy i poważniejsze remonty maszyn rolniczych. Jeśli zrobimy je teraz, to może być taniej, ale przede wszystkim ich efekt będzie lepszy.


FERMA - ŚWINIE

 • Rolnicy idą po "Modernizację"

  Sprawdzamy, jak wypadły pierwsze nabory wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”, która w nowym PROW w szczególności jest skierowana do rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą.


agrotechnika

 • Mądry Polak po szkodzie

  Z powodu suszy miniony sezon był dla kukurydzy bardzo nieudany. Wniosek, jaki należy wyciągnąć z tego doświadczenia, to zwrócenie większej uwagi na dobór odmian do uprawy. Pozwoli to ograniczyć skalę strat w sytuacji, gdyby aura była ponownie tak niełaskawa.

 • Kondycja zbóż przed zimą

  Stan zaawansowania wegetacji i status zdrowotny roślin mają decydujący wpływ na to, jak przetrwają zimę. Chcąc się przekonać, jak sytuacja wygląda w makroskali, dokonaliśmy szeroko zakrojonej lustracji pól w kilku województwach.

 • Stan plantacji rzepaku ozimego nie zachwyca

  Kondycja rzepaku ozimego w momencie wchodzenia w okres spoczynku wegetacyjnego silnie rzutuje na jego zdolność przetrwania zimy, rozwój wiosenny, a w konsekwencji znajduje też odzwierciedlenie w plonie nasion. Dokonaliśmy rozpoznania, jak się ona przedstawia w kilku województwach.

 • Chore bulwy początkiem problemów

  Chore sadzeniaki to główne źródło chorób na plantacjach ziemniaka. Bardzo ważnym zabiegiem jest więc używanie do sadzenia zdrowych bulw, ale także zabezpieczenie porażonych, pozostałych po wiosennym sortowaniu.

 • Potas i magnez w odżywianiu mineralnym roślin

  Kluczową rolę w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom stresu środowiskowego odgrywa dostępność dla roślin składników odżywczych. Przy wysokiej zasobności gleb w potas i magnez są one znacznie bardziej odporne na czynniki stresowe.

 • Azot i siarka - zgrana para

  Efektywność nawożenia azotowego w dużej mierze warunkowana jest dostępnością siarki. Warto o tym pamiętać, kupując nawozy azotowe.

 • Nawóz azotowy na start

  Który nawóz azotowy podać zbożom ozimym w pierwszej wiosennej dawce: mocznik, saletrę amonową, siarczan amonu, saletrzak czy może RSM?

 • Sprawdź zachwaszczenie ozimin

  Ostatnie miesiące minionego roku były ciepłe. W takich warunkach pogodowych chwasty miały idealne warunki do rozwoju. Stąd nawet na plantacjach, na których wykonano opryski, nadal ich nie brakuje.


technika rolnicza

 • W obliczu kolejnej normy Stage 5

  Unia Europejska jest niewątpliwie liderem na rynku światowym we wdrażaniu norm dotyczących ograniczania emisji szkodliwych substancji w spalinach pojazdów oraz maszyn, choć nie zawsze idą one w parze ze zdrowym rozsądkiem. Obecnie przygotowywany jest nowy projekt normy emisji spalin - Stage 5.

 • Budżetowe 120 KM - przegląd i ceny ciągników - cz.1

  U większości producentów ciągników dopiero przy mocy około 120 KM kończy się oferta ciągników tzw. kompaktowych. Jednocześnie otwiera się segment większych maszyn, których masa, wyposażenie i parametry robocze pozwalają na wydajną pracę z cięższym sprzętem. W artykule opisujemy właśnie kilka ciągników, przyjmując kryterium cenowe - do 220 tys. zł netto.

 • Test agregatu uprawowo-siewnego Unia Group Fenix 700/3D A

  Aktywne zestawy uprawowo-siewne znajdziemy dzisiaj w ofercie coraz większej liczby producentów maszyn rolniczych. Taką maszynę ma również firma Unia Group. W teście "Farmera" sprawdziliśmy 3-metrowy agregat Fenix 700/3D A.


Ferma - świnie

 • Czas na żyto hybrydowe

  Żyto to zboże, które od lat nie jest należycie doceniane przez producentów trzody chlewnej. Warto jednak przełamać niekorzystne nastawienie i zdecydować się na jego użycie w paszach dla świń.

 • Poprawić skuteczność inseminacji

  Każda poprawa skuteczności inseminacji lochy prowadzi do widocznego efektu ekonomicznego w gospodarstwie. W zależności od charakteru prowadzonej produkcji będzie to większa liczba tuczników lub prosiąt sprzedanych w ciągu roku.


Ferma - bydło

 • Kiszonki z kukurydzy wątpliwej jakości

  Miniony sezon nie był zbyt łaskawy dla kukurydzy, co przełożyło się na bardzo zróżnicowane, a w większości nie najlepsze parametry sporządzonych kiszonek.

 • Wychów cieląt w stadach bydła mlecznego

  Producenci zazwyczaj koncentrują się na krowach mlecznych. Natomiast wychów młodzieży hodowlanej w stadach bydła mlecznego stanowi ważny, aczkolwiek często niedoceniany aspekt produkcji mleka.

 • Krzyżowanie towarowe szansą dla mniejszych gospodarstw

  Nadrzędnym celem krzyżowania towarowego krów wykorzystywanych w produkcji mleka z buhajami ras typowo mięsnych jest pozyskanie od nich cieląt mieszańcowych stanowiących pokolenie F1, które w całości może być przeznaczone na opas do wysokich mas ciała.


prawo


KontraktyTU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

jarki

Dnia 11.05.2016 o 23:20, jarki napisał: A ja rozmawiałem z moim handlowcem i po naciskach przyznał że Odżywki to...

jarki

Oba stare próbowałem w grochu  Chlorotalonil ze strobi idzie w pszenicy jest ok  Natomiast tych nowości jeszcze nie...