PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 3/2016

Farmer nr 3/2016

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Wiosenne odchwaszczanie zbóż ozimych

W przerzedzonych przez mróz uprawach nie można w żadnym wypadku oszczędzać na ochronie plantacji przed chwastami. Należy podjąć radykalne działania mające na celu zminimalizowanie zagrożenia wynikającego z silnej konkurencji ze strony chwastów.agrotechnika

 • Pszczoły zasługują na szczególną ochronę

  Aby zapylenie rzepaku można było uznać za dobre, na każdy hektar uprawy powinno przypadać 45 pszczelich rodzin. Ze względu na obecność tych owadów na plantacji przeprowadzanie zabiegów chemicznej ochrony roślin wymaga szczególnej ostrożności.

 • Mikroelementy ważne dla rzepaku

  Rzepak wiosną potrzebuje nie tylko azotu, lecz także mikroelementów. Podpowiadamy, które i w jakich dawkach można podać nalistnie.

 • Wczesnowiosenne wapnowanie użytków zielonych

  Kwaśny odczyn gleby negatywnie wpływa na produktywność użytków zielonych. Wzrost runi jest silnie zaburzony ze względu na małą zdolność przyswajania przez rośliny fosforu, magnezu i wapnia. Nie wszystkie użytki zielone wymagają wapnowania, jednak na części z nich stosowanie nawozów wapniowych jest konieczne.

 • Obornik z importu

  Wiele gospodarstw nie prowadzi hodowli zwierząt, przez co produkcja nawozów naturalnych, w tym obornika, znacznie zmalała. Często skutkuje to zaniechaniem jego stosowania. W rezultacie znacznie spadła zawartość próchnicy w naszych glebach.

 • Aby łan nie wyległ

  Regulatory wzrostu są cennym narzędziem agrotechnicznym. W zbożach zapobiegają ich wyleganiu, natomiast w rzepaku wyrównują pokrój roślin w łanie i wpływają na równomierność kwitnienia. Jest jednak kilka zasad, których należy przestrzegać, aby efekt ich działania był zgodny z oczekiwaniami.

 • Sarny - smakosze łubinu

  Żerujące stadnie w uprawach rolniczych sarny to klasyczny szkodnik, którego jednak nie wolno zwalczać. Zwierzęta te wykazują preferencje pokarmowe np. w stosunku do odmian łubinu. Zatem wybierając do uprawy te mniej smaczne, można ograniczyć szkody.

 • Wiosenna walka z chorobami podsuszkowymi

  Przekroczenie 50 proc. udziału zbóż w płodozmianie zawsze wywołuje wzrost porażenia zbóż chorobami podsuszkowymi. Spośród nich tej wiosny można się spodziewać nasilonego występowania łamliwości źdźbła zbóż. Innych niestety też nie zabraknie.

 • Obniżone dawki herbicydów

  Herbicydy można stosować w zredukowanych dawkach, pod warunkiem, że ilość substancji aktywnej, która dotrze do miejsca działania, oraz skuteczność chwastobójcza herbicydu będą co najmniej równe, jak przy stosowaniu dawek zalecanych.

 • Dobroczynne bakterie brodawkowe

  Rośliny bobowate żyją w symbiozie z grupą bakterii zwanych brodawkowymi. O roli, jaką pełnią, i ich wpływie na plonowanie roślin rozmawialiśmy z prof. Stefanem Martyniukiem z Zakładu Mikrobiologii Rolniczej, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

 • Uprawa nie może przesuszać gleby

  Podstawą dobrych wschodów jest zapewnienie nasionom dostatecznej ilości wody, ciepła i powietrza. Zadania te spełnia uprawa przedsiewna, która powinna także zapewnić uzyskanie właściwej, gruzełkowatej struktury wierzchniej warstwy gleby. Struktura gleby ma duży wpływ na retencję glebową, czyli jest miarą zdolności gleby do zatrzymywania wody opadowej.

 • Zaprawianie ziarna zbóż jarych

  Aby zminimalizować niebezpieczeństwo wystąpienia chorób przenoszonych z materiałem siewnym, konieczne jest wysiewanie nasion zaprawionych. Zboża jare są na nie tak samo narażone, jak ozime.


technika rolnicza

 • Na jakość składają się detale

  Firma Pӧttinger działa w Polsce od ponad 15 lat i jest liderem w sprzedaży przyczep samozbierających. Technologia produkcji kiszonki z wykorzystaniem tych maszyn szczególnie mocno zakorzeniła się na Podlasiu, gdzie pracuje już około 250 austriackich przyczep. Dlatego też właśnie w tym regionie - w Jeżewie k. Białegostoku, na terenie działania firmy Adler Agro, zorganizowane zostało spotkanie z rolnikami poświęcone przyczepom i technologii zbioru.

 • Prosty sposób na dobre wschody

  Dobre wschody roślin to cel wszelkich upraw przedsiewnych. Aby go osiągnąć, musimy skorzystać z odpowiednich narzędzi. Przyjrzeliśmy się konstrukcjom biernych agregatów uprawowych. Podpowiadamy, jaki rodzaj zębów i który wał najlepiej przygotuje pole do siewu oraz czy warto decydować się na półzawieszane wersje agregatów.

 • Używany New Holland TM - posłuży jeszcze przez lata

  Poszukując używanego ciągnika do cięższych prac o mocy ponad 120 KM, warto przyjrzeć się bliżej serii TM marki New Holland. Ceny tych maszyn nie są wygórowane, a ze świeczką szukać użytkownika lub mechanika, który miałby kiepskie zdanie na temat tych maszyn.

 • Nowy wymiar Forterry - test ciągnika Zetor Forterra 150 HD

  Pod koniec 2014 r. do oferty Zetora dołączyła seria Forterra HD. Mimo iż nowe ciągniki w dalszym ciągu są napędzane 4-cylindrowymi silnikami znanymi z poprzednich modeli Forterry, HD wprowadza bardzo wiele zmian w konstrukcji i poziomie wyposażenia. To właściwie zupełnie nowy traktor. Przetestowaliśmy największy model z tej serii - Forterrę 150 HD.

 • Uchwyty do urządzeń elektronicznych

  Smartfony czy tablety w dzisiejszych czasach mają już prawie wszyscy, a coraz większe możliwości sterowania za ich pomocą maszynami sprawiają, że często pojawiają się na pokładzie ciągnika czy kombajnu. Specjalne uchwyty mogą zapewnić bezpieczne korzystanie z nich w pojazdach.

 • Racjonalny wybór ciągnika - cały artykuł

  Jaki ciągnik wybrać: 4-, a może 6-cylindrowy? W jaką przekładnię i wyposażenie warto zainwestować? Wybór maszyn, ilość dostępnych konfiguracji i zakresy cenowe mogą przyprawić o ból głowy. Podajemy kilka praktycznych wskazówek, które warto mieć na uwadze, stojąc przed wyborem nowej maszyny.

 • Wydajnie i tanio - czy to możliwe?

  Wydajne systemy załadunku silosów, zwłaszcza tych większych, są zazwyczaj dość kosztowne - bywają droższe niż same silosy. Jednak sposobów na transport ziarna do i z silosów jest wiele, chociaż zazwyczaj jest to wybór między ceną a wydajnością i wygodą, czasem też trwałością.

 • Rolnictwo precyzyjne - krok po kroku

  Zapewne niespełna sto lat temu hasło "mechanizacja rolnictwa" musiało wzbudzać tyle emocji, co dziś "rolnictwo precyzyjne". Czy tego chcemy czy nie, automatyzacja i systemy elektroniczne kryjące się za tym sloganem są obecnie jedną z najskuteczniejszych dróg do maksymalizacji wydajności. Kto jeszcze się tym nie zainteresował, temu podpowiadamy, na czym to polega i od czego zacząć.


Ferma - świnie

 • Systemy żywienia loch utrzymywanych w grupach

  Jednym z kluczowych elementów przy planowaniu nowej chlewni macior jest dobór optymalnego systemu żywienia. Szeroka oferta firm wyposażeniowych skłania inwestora, aby zwrócił uwagę na innowacje, wykończenie oraz rozwiązania technologiczne, które zadecydują o efektywności stada, ale i codziennej ergonomii pracy w chlewni.

 • Mycie chlewni – pozornie prosty zabieg

  Staranna dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich jest niezbędna do utrzymania wysokiego poziomu higieny w chlewni. Jednak zanim zastosujemy preparat dezynfekujący, nie zapominajmy o dokładnym umyciu powierzchni chlewni.

 • Produkcja prosiąt po polsku

  Aby na własne oczy przekonać się, jak wygląda produkcja prosiąt w realiach naszego kraju, wybraliśmy się do gospodarstwa Marka Kosowicza z miejscowości Sierakowo w Wielkopolsce.


Ferma - bydło

 • Wiosną zadbaj o pastwisko

  Wiosenna rekultywacja pastwisk powinna być poprzedzona ogólną oceną stanu darni, z uwzględnieniem jej uszkodzenia spowodowanego zbiorem, wypasem oraz ingerencją dzikiej zwierzyny.

 • Remont stada - wykorzystaj potencjał własnych krów

  Wielu hodowców bydła mlecznego boryka się z poważnym problemem deficytu jałówek hodowlanych. Zamiast od razu przeglądać ogłoszenia sprzedaży jałówek, warto najpierw wykorzystać w pełni potencjał swojego stada.

 • Struktura dawki pokarmowej dla krów mlecznych

  Należy pamiętać, że istotnym elementem odpowiedzialnym za prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego krów jest nie tylko odpowiednio zbilansowana dawka pokarmowa, lecz także właściwa struktura dawki pokarmowej.

 • Sezon na cielęta

  Okres zimowy jest czasem wzmożonych wycieleń w stadach krów mlecznych, co zmusza do zwiększenia opieki nad cielętami oraz mobilizuje do pilnowania porządku w dokumentacji.

 • Czy stawiać na czystorasowe bydło mięsne?

  Przeważająca część wołowiny w Polsce pochodzi z bydła krzyżówkowego. Jednak coraz więcej rolników decyduje się na założenie hodowli czystorasowego bydła mięsnego. Co ich do tego skłania? Jakie są zalety i wady tworzenia stada bydła mięsnego w oparciu o wyspecjalizowane rasy mięsne?


prawo

 • Jak protestować bez konsekwencji

  Blokowanie dróg przez rolników to jedna ze skuteczniejszych metod zwrócenia uwagi władz na ich problemy. Niestety, bywa, że uczestnictwo w takich wydarzeniach może nieść ze sobą konsekwencje w postaci mandatów, grzywien…. Poniżej o tym, kiedy i jak można legalnie protestować, czyli jak uniknąć przykrych konsekwencji.


Wywiad farmera

 • Mikotoksyny - zagrożenie dla opłacalności produkcji świń

  Producenci świń z roku na rok stają przed coraz większą presją niskich cen żywca, a jednocześnie muszą dbać o utrzymanie konkurencyjności swojej produkcji na rynku europejskim. Nie można jej osiągnąć bez optymalnie zbilansowanej dawki pokarmowej i paszy dobrej jakości, ale również wolnej od mikotoksyn. Jak się okazuje, ten ostatni element może wyrządzić spore zamieszanie w ostatecznym rachunku ekonomicznym prowadzonego stada, co wyjaśnia Paweł Kwarciany, country manager firmy Alltech Poland.


Ferma - technologieTU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

  • Kowary rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
  • Rzeszów rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
  • Kraków, Krowodrza rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
  • Kraków rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

FORUM FARMERA

barts

Z ccc trzeba trafić w punkt i nie ma problemów, niestety aby trafić mamy też szanse na złe warunki po zabiegu przez co pozostają złe...

jarki

W modusowatych i nie tylko ogólnie we wszystkich antywylegacze  Termin to podstawa i pogoda odpowiednia  Na modusy to...