PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 4/2016

Farmer nr 4/2016

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Przedwschodowa ochrona kukurydzy przed zachwaszczeniem - cały artykuł

W kukurydzy charakteryzującej się wolnym zakrywaniem międzyrzędzi i brakiem tolerancji na zachwaszczenie intensywna ochrona przed konkurencyjnością rozpoczyna się od momentu siewu. Powinna ona zapewniać utrzymanie czystości łanu w całym okresie wegetacji.agrotechnika

 • Jak uzyskać zdrowe sadzonki chmielu?

  Dużym problemem w uprawie chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus) jest rozprzestrzeniane się groźnych czynników chorobotwórczych przez porażony materiał sadzonkowy używany do zakładania nowych plantacji. Czy jest na to sposób?

 • Preparaty naturalne w ochronie ziemniaka przed alternariozą

  W związku z ograniczeniem przez Unię Europejską ilości syntetycznych środków ochrony roślin coraz większe zainteresowanie wzbudza możliwość zastępowania syntetycznych pestycydów substancjami pochodzenia roślinnego bądź opartymi na związkach organicznych.

 • Wpływ przedplonu na skuteczność fungicydów

  W integrowanej ochronie rzepaku przed chorobami wykorzystuje się różne metody, między innymi agrotechniczną. Często niedocenianym jej elementem jest płodozmian, a zwłaszcza zachowanie odpowiednio długich przerw w uprawie roślin z tej samej grupy.

 • Mikroelementy na zielony pąk rzepaku

  Niedobór mikroelementów w glebie, ich niedostępność dla roślin utrudnia pobieranie m.in. azotu. Mikroelementy są aktywatorami enzymów w wielu procesach biochemicznych i nie można czekać z dokarmianiem dolistnym do wystąpienia objawów niedoborów składników na rzepaku. Aplikujemy je nie tylko w fazie rozety, ale także pąkowania.

 • Łączne stosowanie bioregulatorów i herbicydów w zbożach

  Jednym ze sposobów zmniejszenia nakładów na ochronę roślin jest ograniczenie liczby wykonywanych zabiegów poprzez łączne stosowanie agrochemikaliów. Stosując mieszaniny bioregulatorów z herbicydami, należy brać pod uwagę, że ich komponenty mogą oddziaływać na siebie w różny sposób, zarówno korzystny, jak i niepożądany.

 • System uprawy roli a nasilenie występowania podsuszek

  Czy rezygnacja z systemu płużnego na rzecz bezorkowego naraża zboża na silniejszą presję chorób podsuszkowych? Które zabiegi agrotechniczne są szczególnie efektywne w ograniczaniu występowania tych infekcji?

 • Rola wsiewek międzyplonowych w ograniczaniu zachwaszczenia ziemniaka

  Niewielka opłacalność produkcji ziemniaka skłania do poszukiwania nowych rozwiązań umożliwiających zmniejszenie kosztów produkcji. Najdroższym sposobem nawożenia naturalnego w uprawie ziemniaka jest obornik. Dużo tańszymi, a zarazem łatwo dostępnymi źródłami biomasy są nawozy zielone uprawiane w formie wsiewek.

 • Fuzariozy zbóż

  Fuzarioza kłosów jest jedną z najważniejszych i najgroźniejszych ekonomicznie chorób zbóż na świecie. Do jej zwalczania wykorzystywane są m.in. tiofanat metylu i tebukonazol. W przeprowadzonym eksperymencie oszacowano ich skuteczność w ograniczeniu choroby w pszenicy ozimej.

 • Stosowanie herbicydów a występowanie chorób podsuszkowych

  Nieprzestrzeganie przyrodniczych zasad zmianowania roślin przyczynia się do kompensacji oraz zmian w strukturze gatunkowej niektórych gatunków patogenów, a także chwastów. Zmniejsza się również efektywność metod oraz zabiegów ograniczających ich występowanie

 • Optymalny termin zwalczania zgnilizny twardzikowej

  Skuteczne przeciwdziałanie porażeniu roślin zgnilizną twardzikową wymaga wybrania odpowiedniego momentu do wykonania zabiegu chemicznego. Długość działania fungicydów triazolowych zwykle nie przekracza 3 tygodni. Zatem zbyt wcześnie, jak i zbyt późno wykonany oprysk nie przynosi spodziewanego efektu ochronnego.

 • Żarłoczny szkodnik rzepaku

  Wysokość plonu nasion rzepaku ozimego w bardzo dużym stopniu warunkowana jest prawidłowo przeprowadzoną ochroną plantacji przed wiosennymi szkodnikami, w tym przed słodyszkiem rzepakowym. Jego skuteczne zwalczanie musi uwzględniać szereg elementów.


technika rolnicza

 • John Deere 6020 - ciągniki solidne i... drogie

  Wśród ciągników o mocy od 75 do 160 KM dużym zainteresowaniem na rynku maszyn wtórnych cieszy się seria 6020 marki John Deere. Pozytywne opinie użytkowników i serwisantów świadczą o wysokiej trwałości - na poziomie swoich poprzedników - serii 6000 i 6010.

 • Przekładnie ręczne – budowa, wady i zalety

  Przekładnia, określana potocznie jako skrzynia biegów, to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów ciągnika. Bywa, że ów element jest bardziej skomplikowany i znacznie droższy od silnika czy układu hydraulicznego. Warto zatem przyjrzeć się bliżej poszczególnym konstrukcjom - poznać ich budowę, zalety i wady. Rozpoczynamy cykl artykułów przybliżających poszczególne rodzaje przekładni. Zaczynamy od rysu historycznego i prostych przekładni mechanicznych.

 • Z jakim napędem wybrać ładowarkę?

  Kiedy zwiększa się zapotrzebowanie na przenoszenie ładunków, a ciągnik z ładowaczem czołowym już nie wystarcza, dotychczasowy zestaw jest często zamieniany na samojezdną ładowarkę. Wybierając taką maszynę, warto zwrócić uwagę nie tylko na podstawowe parametry, jak wysokość podnoszenia i udźwig, lecz także na inne cechy, które będą predysponowały maszynę do wykonywania określonych prac.

 • Żniwne nowości włoskiego giganta

  New Holland wprowadza sporo zmian w ofercie maszyn żniwnych na nadchodzący sezon. Wśród kombajnów zbożowych modele CX7000 i CX8000 Elevation zostaną zastąpione przez nową generację CX7 i CX8. Mniejsza seria TC została poszerzona o nowy model TC 5.90 HillSide przeznaczony do pracy na terenach górzystych. Modernizacje w wyposażeniu nie ominęły pras zwijających Rollbelt i kostkujących wielkogabarytowych Bigballer.

 • Jak kontrolować jakość przechowywanych nasion w silosie?

  Wartość nasion magazynowanych w silosach jest zazwyczaj znacznie wyższa niż konstrukcji i wyposażenia nawet dobrej klasy silosu. Dlatego inwestując w magazyn zbożowy, trzeba pamiętać również o urządzeniach pozwalających kontrolować parametry przechowywanego plonu, a tym samym dbać o jego wysoką jakość.

 • Ładowacze big-bagów

  Rolnicy coraz częściej kupują nawozy, nasiona i pasze pakowane w big-bagi. Rozwiązanie zyskuje popularność ze względu na mniejszą pracochłonność przy załadunku i przede wszystkim oszczędność czasu. Jeśli mamy ciągnik z ładowaczem lub ładowarkę, możemy się pokusić o zakup osprzętu przeznaczonego do wygodnego i bezpiecznego przeładunku big-bagów. Są też urządzenia, dzięki którym nie ma potrzeby angażowania dodatkowego sprzętu do załadunku.


Ferma - świnie

 • Dobrze zadbać o oseski po porodzie

  Odchów prosiąt to jeden z trudniejszych i najbardziej pracochłonnych etapów produkcji trzody chlewnej. Tym bardziej śmierć już narodzonych prosiąt jest niepotrzebną stratą. Dlatego warto przypomnieć elementy, które mogą ograniczyć takie przypadki.

 • Uporządkowany tucz

  Zastosowanie wag sortujących w tuczarni to możliwość większej kontroli tuczu, w tym głównego kosztu utrzymania zwierząt, jakim jest pasza.

 • Ferma na obrzeżach metropolii

  Tym razem z wizytą wybraliśmy się do gospodarstwa Przemysława Firgana. Co ciekawe, funkcjonuje ono w granicach administracyjnych trzeciej co do liczby ludności metropolii w kraju.

 • Światło w oborze prosto z dachu

  Jednym z czynników spełniających wymogi dobrostanu zwierząt jest zapewnienie dostatecznego oświetlenia, przy czym warto w maksymalny możliwy sposób wykorzystać światło pochodzenia naturalnego.


Ferma - krowy

 • Ocena żywienia krów mlecznych na podstawie analizy odchodów

  Ocena poprawności żywienia krów mlecznych koncentruje się przede wszystkim na ewaluacji dawki pokarmowej pobieranej przez krowę. Należy jednak pamiętać, że cennym źródłem informacji o przebiegu procesu trawienia w przewodzie pokarmowym zwierzęcia jest ocena pozostałości dawki, którą krowa wydala z organizmu.


Ferma - bydło


prawo

 • Wypadek podczas prac sezonowych

  Coraz częściej w gospodarstwach zatrudnia się pracowników sezonowych. Tego typu pomoc bywa niezbędna. Niestety, podczas pracy mogą zdarzyć się wypadki. Poniżej odpowiadamy na pytanie, jak w takiej sytuacji wygląda odpowiedzialność rolnika - pracodawcy.


finanse na wsi

 • Odwrócenie tendencji cen surowców rolnych

  W ostatnim miesiącu ceny większości towarów rolnych poszły w górę. Chociaż w okresie 12.02-15.03 br. większość zbóż i oleistych podrożała, to jednak nie był to spokojny czas na światowych giełdach.


Konferencja

 • Przez innowacyjnośc do sukcesu - Głodni wiedzy i informacji

  Dobiegła końca piąta edycja konferencji regionalnych "Przez innowacyjność do sukcesu" organizowanych przez redakcję "Farmera". Zaproponowana przez nas tematyka została przyjęta z dużym zainteresowaniem, czego najlepszymi dowodami były: wysoka frekwencja wśród rolników, wiele pytań do prelegentów i dyskusje.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

Pałuczanin81

https://www.adama.com/polska/pl/produkty/herbicydy/fox-480-sc.html

jarki

Ja robię tiofanat+tebu z prochlorazem będzie drożej ale pewnie lepiej? Toprex wcześnie to dobre zapobieganie i skracanie oraz temperatura...