
TEMAT NUMERU
Ochronić strąki
Mamy maj, groch powschodził i często jest już w dość zaawansowanej fazie wegetacyjnej. Jak o niego zadbać, aby wydał wysoki plon nasion?
-
Pszenica pod parasolem ochronnym - doświadczenie w Pawłowicach
Lustracja roślin w Pawłowicach wykazała konieczność przeprowadzenia zabiegu ochrony roślin T1. W odpowiedzi na stan fitosanitarny pszenicy agronomowie reprezentujący najlepsze gospodarstwa z różnych regionów w kraju opracowali programy ochrony, których efekty poznamy podczas kolejnych oględzin.
-
Wiosenne nawożenie użytków zielonych
Po pierwszym pokosie łąk, przy niskim odczynie gleby lepiej jest sięgnąć po nawozy szybko działające. Trzeba także uzupełnić nimi nawożenie, gdy stosujemy nawozy wieloskładnikowe. Na glebach przy pH powyżej 6,5 można stosować amonowe formy nawozów.
-
Wapnowanie gleb w gospodarstwach ekologicznych
Specyfika produkcji w gospodarstwach ekologicznych, tj. brak możliwości stosowania syntetycznych środków produkcji, w tym sztucznych nawozów mineralnych, sprawia, że na pierwszy plan wysuwa się regulacja odczynu gleby. To podstawowy warunek do uzyskania wysokich plonów o dobrej jakości.
-
Stulicha psia i kielisznik zaroślowy - kłopotliwi goście na polu
Przekształcenia spowodowane działalnością człowieka, jak również zmiany warunków siedliskowych sprzyjają zasiedlaniu przez niektóre gatunki roślin nowych dla nich obszarów. Ich obecność na polach uprawnych oznacza pojawienie się nowego, nieznanego wcześniej gatunku chwastu.
-
Aby zboże nie skrzypiało
Już od początku maja samice skrzypionek zaczynają składać jaja na najmłodszych liściach zbóż. Żer wylęgłych larw doprowadza do uszkodzenia liści, flagowego i podflagowego, mających decydujący wpływ na wysokość plonu.
-
Trafnie ocenić zapotrzebowanie na azot
Pełne pokrycie potrzeb pokarmowych pszenicy ozimej na azot w trakcie wegetacji jest wyzwaniem dla wielu rolników. Dlatego warto przyjrzeć się metodom, które ułatwiają trafne określenie wysokości dawki.
-
Zwalczanie stonki ziemniaczanej
Stonka ziemniaczana to główny szkodnik upraw ziemniaka nie tylko w Europie, lecz także na świecie. Owad ten jest szybki, żarłoczny i trudny do eliminacji. Co roku notowane jest występowanie tego gatunku powyżej progu ekonomicznej szkodliwości. Straty wynikające z żerowania larw i chrząszczy mogą powodować obniżkę plonu bulw nawet o 60 proc.
-
Zwalczanie szkodników łuszczynowych - cały artykuł
Od kilku lat obserwuje się wzrost zagrożenia plantacji rzepaków przez szkodniki łuszczynowe - chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika. Przyczyną tego zjawiska są zmiany klimatyczne, uproszczenia agrotechniczne, a także uprawa nowych, "delikatnych" odmian.
-
Zwalczanie fuzariozy kłosów
Najgroźniejszą chorobą kwiatostanów zbóż jest fuzarioza kłosów. Nie tylko ogranicza plon ziarna, ale w wielu wypadkach dyskwalifikuje go jakościowo. Powodem jest obecność mikotoksyn - groźnych dla zdrowia ludzi i zwierząt substancji, wytwarzanych przez sprawców tej choroby.
-
Powschodowe odchwaszczanie kukurydzy
Większość zasiewów kukurydzy chronionych jest obecnie po wschodach. Decyduje o tym przede wszystkim łatwiejsze dopasowanie herbicydu do składu gatunkowego zbiorowiska chwastów.
-
Zdążyć przed szóstym liściem
Kukurydza posiana, a tym samym I dawka azotu została zastosowana. Pora zatem zająć się zagadnieniami związanymi z wprowadzeniem II dawki tego składnika.
-
Septorioza plew pszenicy zabiera plon
Septorioza plew pszenicy występuje najczęściej na pszenicy, rzadziej na pszenżycie i życie. Na porażenie szczególnie narażone są odmiany o krótkiej słomie. W lata wilgotne i ciepłe choroba może powodować duże straty plonu pszenicy - nawet do 60 proc.
-
Powschodowe odchwaszczanie ziemniaka
Ziemniak należy do gatunków najsilniej zagrożonych przez chwasty. Wynika to z powolnego tempa rozwoju roślin w początkowym okresie wegetacji.
-
Zwalczanie mszyc zbożowych
Mszyce zajmują szczególne miejsce wśród szkodników. Są bardzo płodne - w okresie wegetacji może się pojawić nawet 16 pokoleń - i żyją w dużych koloniach. To m.in. te cechy decydują o ich dużej szkodliwości dla upraw.
-
Przegląd promocji na ciągniki
Niskie ceny wielu płodów rolnych oraz nieregularny i mocno ograniczony dostęp do dotacji z PROW powodują, że sprzedaż maszyn od 3 lat ciągle spada. To w końcu zaczęło przekładać się na spore obniżki cen i często bardzo atrakcyjne formy finansowania fabrycznego do zakupu sprzętu.
-
Wydajne i komfortowe – używane kombajny za 150 tys. zł – cały artykuł
Dwa miesiące przed żniwami rynek używanych kombajnów ożywa. Wybór maszyn jest spory, ale i chętnych nie brakuje. Sprawdzamy, jakie modele do zbioru roślin można kupić za kwotę 150 tys. zł.
-
Klimatyzator uprzyjemni pracę
Bez względu na to, czy maszyna jest stara czy nowa, jeśli nie jest wyposażona w klimatyzację, praca nią w upalne dni bywa uciążliwa. Prostym rozwiązaniem problemu może być zastosowanie klimatyzatora wodnego. Przetestowaliśmy właśnie takie urządzenie.
-
Zmiana biegów pod obciążeniem, czyli powershift
Ilekroć trzeba wjechać ciągnikiem starszego typu na pole i rozpocząć pracę, pojawia się dość ważne pytanie: na którym biegu będzie można pracować? Ten dylemat towarzyszył operatorom ciągników, odkąd zrezygnowano z przekładni ciernych na rzecz zębatych. Rozwiązanie przyszło wraz z powrotem do przekładni planetarnych, a później także wielosprzęgłowych, których budowę i zasadę działania postaramy się przybliżyć w tym artykule.
-
New Holland T5 i T6 - popularne ciągniki w nowej odsłonie
Firma New Holland postanowiła połączyć dostosowanie do normy emisji spalin Tier IV Final z gruntowną modernizacją ciągników serii T5 oraz T6. Zmiany są dość znaczące. Nowym maszynom mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej w marcu br., podczas prezentacji zorganizowanej w okolicy Lyonu we Francji.
-
Stacje pogodowe
Pogoda w pracach rolniczych ma kluczowe znaczenie i monitorowanie jej parametrów może przynieść spore korzyści. Można tego dokonać, zaopatrując się w stację pogodową, która na podstawie zebranych danych potrafi prognozować pogodę na 2 lub 3 dni do przodu.
-
Prasa Claas Rollant 450 Roto Cut - sprawdzona w akcji
Podczas zbioru zielonek na kiszonkę liczą się wydajność i niezawodność maszyn - nie ma czasu na przestoje. Najlepszym egzaminem dla sprzętu jest intensywna praca w ciężkich warunkach, tak jak ma to miejsce w przypadku Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Wisłoczku, gdzie użytkowana jest prasa Claas Rollant 450 Roto Cut.
-
Jaką wieprzowinę jedzą Polacy?
Na rynku produkcji wieprzowiny od dłuższego czasu jest źle. Im dłużej trwa niekorzystna koniunktura, tym głośniej mówi się o tym, że polska wieprzowina jest za słabo chroniona w krajowym handlu, a pieniądze na promocję mięsa i wędlin nie są wykorzystywane do końca właściwie.
-
Odsadzanie decyduje o efektywności odchowu prosiąt
W produkcji prosiąt występują dwa okresy, które mają zasadniczy wpływ na jakość produkowanych zwierząt oraz efektywność odchowu. Do takich kluczowych momentów należy zaliczyć okresy okołoporodowy oraz okołoodsadzeniowy.
-
Ciepło szkodliwe dla kieszeni
Upały panujące w okresie letnim wpływają negatywnie nie tylko na dobrostan zwierząt, lecz także na dochodowość produkcji. Co można zrobić, by ograniczyć ich szkodliwość?
-
Żywieniowe czynniki wpływające na wyniki rozrodu
W kwietniowym numerze "Farmera" poruszyliśmy zagadnienie pozażywieniowych czynników wpływających na wyniki rozrodu. Kontynuacją wątku są interakcje pomiędzy żywieniem a wynikami rozrodu u bydła.
-
Analiza pasz podstawą precyzyjnego bilansowania dawek pokarmowych
Żywienie krów mlecznych o dużym potencjale produkcyjnym wymaga precyzji szczególnie podczas bilansowania dawek pokarmowych. A do tego trzeba znać wartość pokarmową poszczególnych komponentów paszy podawanej zwierzętom.
-
Współpraca z korzyścią dla obu stron
Produkcja bydła mięsnego zyskuje w naszym kraju coraz więcej zwolenników. Zdecydowanie łatwiej prowadzi się tę produkcję, postrzeganą jako jedną z bardziej perspektywicznych, współpracując z solidnym partnerem.
-
Jak zwalczać natrętne muchówki?
Znajdujące się w budynkach inwentarskich owady przy okazji kontaktów ze zwierzętami mogą być wektorami groźnych chorób. Fakt ten w połączeniu z niepokojeniem zwierząt i ludzi powoduje, że walka z muchówkami jest niezbędnym zabiegiem w gospodarstwie.
-
Sucha dezynfekcja - czysty zysk
Preparaty do suchej dezynfekcji stanowią doskonałe uzupełnienie klasycznych metod higienizacji chlewni. Co ważne, można je stosować również w obecności zwierząt.
-
Pasze treściwe z automatu
Żywienie krów mlecznych paszami treściwymi jest o wiele trudniejsze niż paszami objętościowymi, ponieważ operuje się tu mniejszymi dawkami, stąd potrzeba precyzji. Z pomocą w żywieniu przychodzi technika.
-
Kto zapłaci za słupy na polu?
Na polach bardzo często znajdują się różnego typu przeszkody związane z instalacjami energetycznymi: słupy energetyczne, gazociągi, ropociągi… Czy można coś z nimi zrobić? Czy da się wygrać z dużym przedsiębiorstwem?
-
Rolnicy czekają na uczciwe odszkodowania
Szkody łowieckie to problem, który nie może doczekać się rozwiązania. Obecnie są w Sejmie trzy projekty, zamierzające uporać się z tym zadaniem.
-
Jedynie pszenica potaniała
W ostatnim miesiącu liderem na światowych rynkach były oleiste.
-
Ważne są nie tylko maszyny - wywiad z prezesem zarządu John Deere Polska
Nowoczesny sprzęt i innowacyjne rozwiązania mają kluczowe znaczenie dla uzyskania wysokiej efektywności pracy, a co za tym idzie – także zysków. Jednak nawet najbardziej zaawansowane technologie nie są wiele warte, jeśli nie otrzymają odpowiedniego wsparcia serwisowego i doradczego, które zapewni maksymalne wykorzystanie sprzętu. Jak wszystko zespolić w jedną dobrze funkcjonującą całość? Rozmawiamy o tym z Mirosławem Leszczyńskim, prezesem zarządu John Deere Polska.

TU KUPISZ FARMERA
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
-
Newsletter Farmer.pl
Najciekawsze artykuły z serwisu Farmer.pl codziennie w Twojej skrzynce -
Polub nas na Facebooku
-
Znajdź nas na Google+
-
Znajdź nas na Twitterze
-
Skorzystaj z kanałów RSS
RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE
- Zapraszamy na pokazy polowe Syngenta POLA KLASY S 2018 29 maja 2018 - 26 czerwca 2018
- Dni Pola w Winnej Górze IOR 08 czerwca 2018
EKSPERCI FARMERA
OFERTY
-
GORĄCE OFERTY:
- Zbiory sałaty - Holandia - Atrakcyjna stawka godzinowa! OTTO Work Force Polska Sp. z o.o.
- Zootechnik pełniący obowiązki kierownika Gospodarstwo Rolne
- Programista i operator Tokarki CNC, Praca z zakwaterowaniem Allpersona GmbH
-
GORĄCE OFERTY:
- Macierzysz rynek komercyjny - obiekty na sprzedaż
- Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
- Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
- Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
FORUM FARMERA
U mnie nie ma kolanka jeszcze, pasowało by skrócić bo bujna bardzo ale ciut ciut za wcześnie a od jutra ma u mnie niby padać. Mimo...
U nas też zaczynają kwitnąć te kikuty :( A pszenica kończy krzewienie ale jest "fest" :)