PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 6/2016

Farmer nr 6/2016

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Gdzie szukać tańszego białka dla świń?

Oferta dostępnych źródeł białka na rynku paszowym jest szeroka. Jednak przed radykalną zmianą receptury dawki pokarmowej dla świń warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, nie pomijając przy tym ceny białka wnoszonego przez te surowce do mieszanki.agrotechnika

 • Zwalczanie alternariozy i zarazy ziemniaka

  Wielkość i jakość plonu ziemniaka w dużym stopniu zależą od występowania chorób na plantacji. Odstąpienie od jej ochrony przed alternariozą i zarazą ziemniaka oznacza straty sięgające nawet 70-100 proc. plonu możliwego do uzyskania w danym sezonie wegetacyjnym.

 • Zabieg desykacji łuszczyn rzepaku

  Rzepak do osiągnięcia pełnej dojrzałości potrzebuje dużo czasu. Aby przyspieszyć ten proces, przeprowadza się zabieg desykacji łanu mający na celu wyrównanie dojrzałości, przyspieszenie terminu zbioru i ułatwienie żniw.

 • Czas zadbać o kłosy - cały artykuł

  Kłosy należy równie troskliwie chronić przed chorobami grzybowymi, jak we wcześniejszym okresie liście i źdźbła. Służy do tego oprysk środkiem grzybobójczym w terminie T3.

 • Drobna plamistość kukurydzy

  Choroby liści kukurydzy, szczególnie pojawiające się w końcowym okresie wegetacji, są lekceważone. Niemniej mogą one w zdecydowany sposób wpłynąć na ograniczenie funkcji życiowych roślin, co odbija się na wysokości plonu.

 • Skleić łuszczyny, zanim nasiona się osypią

  Pękanie łuszczyn i osypywanie się nasion to z ekonomicznego punktu widzenia bardzo niekorzystne zjawisko generujące straty sięgające nawet 50 proc. plonu. Skalę problemu można ograniczyć poprzez sklejenie łuszczyn.

 • Przędziorek chmielowiec - ekspansywny roztocz

  Przędziorek chmielowiec jest agrofagiem kojarzonym głównie z roślinami ogrodniczymi oraz sadowniczymi, a nie typowo rolniczymi. Zaledwie kilka lat temu stwierdzono, że obecnie żeruje on także na buraku cukrowym i zaczyna stanowić poważny problem.

 • Mało znane funkcje wapnia w roślinie

  Powszechna wiedza na temat roli wapnia w uprawie roślin przede wszystkim dotyczy jego oddziaływania na glebę. Tymczasem pierwiastek ten warunkuje cały szereg procesów fizjologicznych (i nie tylko) przebiegających wewnątrz roślin.

 • Lustracja pszenicy w Pawłowicach

  Jakie kombinacje substancji fungicydów stosować, aby uzyskać możliwie najlepszy efekt ochrony? Szeroki wachlarz preparatów zwalczających choroby grzybowe wcale nie ułatwia decyzji.

 • Porządki w magazynie przed żniwami

  Wystarczy wdrożyć proste czynności, które nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych, by mieć jak najniższe straty w czasie przechowywania materiału ze zbiorów. Warto o tym pomyśleć już teraz, zanim w pełni rozpocznie się gorący okres żniw.

 • Skrzypionki coraz częściej zasiedlają kukurydzę

  W Polsce na kukurydzy występuje aktualnie ponad 20 szkodników, jednakże ich liczba sukcesywnie wzrasta. W ostatnich, w większości ciepłych, latach często obserwowanym zjawiskiem są bowiem migracje gatunków, charakterystycznych dotychczas dla pozostałych roślin zbożowych, na zasiewy kukurydzy. Przykładem są m.in. skrzypionki.


technika rolnicza

 • CVT - rozwiązanie idealne?

  W poprzednich wydaniach "Farmera" zajmowaliśmy się przekładniami stopniowanymi - od tych najprostszych i najstarszych po nowoczesne przekładnie typu powershift. Dało się zauważyć, że niezależnie od wersji konstruktorom każdej nowej przekładni przyświecał jeden cel - zwiększenie liczby przełożeń. Gdzieś jednak musiała być granica - głównie gabarytowa. Nie oznacza to jednak, że dalsze zwiększenie liczby przełożeń jest niemożliwe. Wręcz przeciwnie. Istnieje sposób, by od razu osiągnąć górną granicę - nieskończoną liczbę przełożeń.

 • Owijarki na każdą kieszeń – opisy, porady, ceny

  Sporządzanie sianokiszonki w belach stanowi bardzo popularną metodę pozyskiwania pasz objętościowych. Nieodzownym urządzeniem w tej technologii jest owijarka balotów. Rozpiętość technologiczna i cenowa tych maszyn jest bardzo szeroka. Sprawdziliśmy, co oferuje pod tym względem rynek.

 • Trzy popularne prasy używane: John Deere, New Holland i Claas

  Ceny nowych pras zmiennokomorowych zaczynają się od 90-120 tys. zł, dlatego wiele gospodarstw decyduje się na zakup maszyny używanej. Wybór na rynku wtórnym jest bardzo duży. Podpowiadamy, co można kupić, dysponując kwotą 40-60 tys. zł i na co zwrócić uwagę przy wyborze takiej prasy.

 • Mocne i uniwersalne - ciągniki o mocy 170-200 KM

  Ciągniki o mocy około 200 KM to maszyny bardzo chętnie kupowane przez właścicieli kilkusethektarowych gospodarstw. Są dość ciężkie, ale ciągle jeszcze na tyle kompaktowe, aby sprostać różnorodnym typom zadań w dużym gospodarstwie, co umożliwiają również nowoczesne rozwiązania i długa lista możliwości konfiguracji. Przyglądamy się wybranym modelom ciągników z zakresu mocy 170-200 KM.

 • Przygotowanie kombajnu do sezonu - cały artykuł

  Najwyższa pora pomyśleć o przygotowaniu kombajnu zbożowego do sezonu. Im więcej czasu poświęcimy na to teraz, tym większe szanse na sprawny przebieg żniw. Każdy nieplanowany postój to nie tylko nerwy, lecz także często dotkliwa strata finansowa.

 • T7 HD – ciągnik dla wymagających

  Pod koniec kwietnia br. firma New Holland zaprezentowała oficjalnie w naszym kraju swoje najnowsze dziecko, czyli serię ciągników T7 Heavy Duty. Dwie maszyny o mocach znamionowych 271 i 300 KM stanowią ciekawą alternatywę dla tych, którym dotychczasowe ciągniki serii T7 oferowały niedostateczną moc, a dla których większe maszyny T8 były z kolei po prostu za duże.

 • Cięcie na poziomie - test kosiarki SaMasz KDTC 300

  Im większa szerokość robocza kosiarki, tym większy wpływ na jakość koszenia ma sposób zawieszenia i prowadzenia listwy tnącej. W teście "Farmera" sprawdziliśmy, jak radzi sobie 3-metrowa kosiarka z centralnym zawieszeniem - SaMasz KDTC 300.

 • Kosa spalinowa przydatna w każdym gospodarstwie

  Wiosna i lato sprzyjają wszelkim pracom związanym z przycinaniem trawy w przydomowych obejściach. Nie wszędzie jednak możemy użyć kosiarki spalinowej, która nadaje się tylko do cięcia równych terenów. W przypadku, gdy zachodzi potrzeba wykoszenia trawy lub zarośli z miejsc bardziej niedostępnych, warto pokusić się o zakup kosy spalinowej.


Ferma - świnie

 • Stres cieplny poważnym zagrożeniem dla loch karmiących

  Wysokie temperatury powietrza panujące latem są częstym problemem producentów trzody chlewnej. Stwarzają nie tylko zagrożenie dla spadków przyrostów zwierząt, ale są też trudną próbą wytrzymałości dla zwierząt użytkowanych rozpłodowo, szczególnie dla loch przebywających na porodówce, gdzie z reguły musi być ciepło.


Ferma - żywienie

 • Kulawizny - poważny problem loch w intensywnej produkcji

  Kiedyś szacowano, że kulawizny loch stanowiły 10, maksymalnie 30 proc. przyczyn ich brakowania ze stada. Jednak wnioski formułowane w ostatnich latach przez naukowców zajmujących się produkcją towarową świń pokazują, że nawet co druga locha ze stada jest brakowana ze względu na zły stan zdrowotny nóg.

 • Żywienie multifazowe to lepsze wyniki tuczu

  Komputerowo sterowane systemy żywienia paszą suchą to nowoczesna technologia umożliwiająca żywienie tuczników, idealnie dostosowana do ich bieżących potrzeb. Taka optymalizacja bezpośrednio przekłada się na wyniki produkcji.


Ferma - bydło

 • Pomóżmy krowom przetrwać upały

  Stres cieplny to coraz częściej używane określenie opisujące przyczyny problemów z produkcyjnością oraz rozrodem bydła mlecznego w okresie letnim. Aby zapobiec temu niekorzystnemu zjawisku, powinniśmy korzystać z rozwiązań pomagających utrzymać odpowiedni mikroklimat w oborze.

 • Opas w oparciu o jałówki

  Chów bydła opasowego najczęściej utożsamiany jest z produkcją wołowiny w oparciu o buhaje mięsne. Istnieją również gospodarstwa, w których dominującym materiałem opasowym są jałówki.

 • Jak przetrwać dekoniunkturę na rynku mleka?

  Kryzys na rynku mleka, który przejawia się w niskiej cenie wypłacanej za surowiec w skupach, coraz bardziej się pogłębia. Producenci, którzy chcą nadal "wychodzić na swoje", muszą szukać coraz to nowych rozwiązań zapewniających zysk.

 • Co o żywieniu krów mówią raporty wynikowe?

  W niniejszym artykule przedstawimy analizę ogólnych wyników oceny użytkowości mlecznej stada pod kątem poprawności żywienia. W kolejnym numerze omówimy poszczególne elementy składu chemicznego mleka jako wskaźniki prawidłowego żywienia krów mlecznych.

 • Taniej zapobiegać, niż leczyć

  Przy obecnym, intensywnym systemie chowu oraz zagrożeniu związanym z występowaniem ASF bioasekuracja jest niezbędnym elementem produkcji trzody chlewnej.

 • Zacielić szybko i skutecznie

  Podstawowym czynnikiem zapewniającym rentowną produkcję mleka w stadach bydła mlecznego jest dobra płodność krów. W dużym stopniu na poziom produkcji mleka wpływa zachowanie cykliczności wycieleń.


prawo

 • Odszkodowanie za szkody łowieckie

  Kwestie szacowania i wysokości odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę łowną budzą wśród rolników wciąż wiele emocji. Często są zaniżone i nie pokrywają w satysfakcjonującym stopniu powstałych strat.


finanse na wsi

 • TTIP - szansa czy zagrożenie dla polskiego rolnictwa?

  Prowadzone od czerwca 2013 r. negocjacje dotyczące umowy TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji) przedłużają się. Sposób ich prowadzenia wzbudza coraz więcej kontrowersji, a znaczna część obaw dotyczy przyszłości rynków rolnych.


Kontrakty


Ferma - technologie

 • Szybsze zakiszanie w rękawie

  Podczas wyboru technologii zbioru i konserwacji pasz należy kierować się przede wszystkim jakością ostatecznie uzyskiwanego produktu. W przypadku pasz podlegających procesowi zakiszania istotne jest jak najszybsze stworzenie warunków beztlenowych.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

  • Kowary rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
  • Rzeszów rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
  • Kraków, Krowodrza rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
  • Kraków rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

FORUM FARMERA

jarki

W modusowatych i nie tylko ogólnie we wszystkich antywylegacze  Termin to podstawa i pogoda odpowiednia  Na modusy to...

ikcomas

No dziwne, jesteś bardziej na północy co daje krótszy dzień a więc późniejszą wegetację i teoretycznie zimniej. Poza tym chyba...