PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 7/2016

Farmer nr 7/2016

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Wapń niezbędny dla rzepaku

Rzepak ozimy jest rośliną niezwykle wrażliwą na odczyn gleby. Nieuregulowane pH wpływa niekorzystnie na pobieranie makro-i mikroelementów, dlatego ważne jest, aby w odpowiednim terminie uregulować odczyn gleby.agrotechnika

 • Zwalczanie perzu w dojrzewających łanach zbóż

  Desykacja zbóż i jednoczesne nieselektywne zwalczanie chwastów pozwalają osiągnąć równocześnie kilka celów. Skutecznie eliminują chwasty trwałe, pozwalają na zebranie ziarna dobrej jakości, a przy mokrych żniwach zapobiegają porastaniu ziarna w kłosach.

 • Międzyplon ścierniskowy - co zasiać?

  Postępująca intensyfikacja i specjalizacja gospodarstw wymusiły stosowanie uproszczeń w płodozmianach, głównie przez zwiększenie udziału zbóż. Negatywne skutki mogą być rekompensowane przez wprowadzenie roślin regenerujących, do których zalicza się międzyplony ścierniskowe.

 • Wszystko zaczyna się od nasion

  Kwalifikowany materiał siewny to jeden z najbardziej efektywnych czynników agrotechnicznych. Jest on nośnikiem postępu biologicznego, będącego najtańszym sposobem podniesienia plonów i jakości ziarna.

 • Rzepak zebrany - co dalej?

  Uprawa gleby po zebraniu rzepaku to z pozoru prozaiczna czynność. Jednak staranność jej wykonania wpływa na jakość siewu pszenicy i wschody roślin.

 • Zwalczanie omacnicy prosowianki

  Larwy omacnicy prosowianki należy zwalczyć, zanim wgryzą się w twarde części roślin kukurydzy. Dlatego tak ważny jest monitoring masowego wylotu motyli i uchwycenie momentu składania jaj przez samice.


technika rolnicza

 • Jak młócić strączkowe? - ustawienia kombajnu

  Choć w większości przypadków technologia zbioru roślin strączkowych jest właściwie taka sama jak zbóż, to samo ustawienie kombajnu różni się znacząco. Warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Omawiamy je na przykładzie kombajnów Claasa, ale wskazówki w analogiczny sposób będą się odnosiły także do maszyn innych marek z klasycznym systemem omłotu.

 • Do zadań specjalnych – opryskiwacze samojezdne

  Współczesna uprawa roślin stawia coraz to nowe wyzwania przed producentami maszyn do ochrony roślin. Jednym z nich jest potrzeba optymalizacji pracy poprzez możliwość prowadzenia zabiegu na dużych areałach przez jednego operatora. Drugim - uprawa roślin o znacznej wysokości. Obu tym wyzwaniom starają się sprostać producenci opryskiwaczy, oferując samojezdne maszyny z dużym prześwitem.

 • Uniwersalna w każdym calu - test ładowarki Pichon 34.50R

  "Chyba nie da rady" - pomyśleliśmy, patrząc w pierwszym momencie na niewielką ładowarkę Pichon 34.50R i wysoki, 12-tonowy rozrzutnik. Obawy okazały się jednak bezzasadne. Maszyna posłużyła z powodzeniem do załadunku rozrzutnika obornikiem z pryzmy, okazała się także zwinnym pomocnikiem w innych pracach gospodarskich.

 • Brony talerzowe – przegląd rozwiązań i ceny

  Brony talerzowe mają stosunkowo niewielkie zapotrzebowanie na moc, nie są podatne na zapychanie, nawet gdy na polu występuje duża ilość resztek pożniwnych, a do tego dobrze radzą sobie z mieszaniem gleby. Dlatego tego rodzaju narzędzia to "groźna" konkurencja dla kultywatorów podorywkowych. Przyglądamy się konstrukcjom i ofercie rynkowej talerzówek na polskim rynku.

 • Przekładnie hydrostatyczne - komfortowe, choć nie bez wad

  Poszukiwanie idealnego sposobu przenoszenia napędu wraz z możliwością zmiany przełożenia podczas pracy wymagało od konstruktorów pomysłowości. Efektem ich pracy było wiele ciekawych rozwiązań, które prezentowaliśmy w poprzednich numerach. W obecnym artykule zajmiemy się rozwiązaniem, które otarło się o zapomnienie, mimo iż nawet dziś często stanowi podstawę napędu wielu rodzin maszyn roboczych. Mowa o przekładniach hydrostatycznych.

 • Elektryczny pomocnik

  Wszelkiego rodzaju remonty maszyn nie obejdą się bez solidnych kluczy, dzięki którym sprawnie wykręcimy i dokręcimy śruby. Czynności te można zdecydowanie usprawnić, stosując klucz udarowy, na przykład elektryczny.

 • Rolnictwo precyzyjne – rozwiązania nie tylko dla największych

  Systemy monitorowania maszyn, automatyczne prowadzenie równoległe i sterowanie sekcjami - to przykłady rozwiązań, które zyskują na popularności, ale kojarzone są z największymi gospodarstwami. Czy tak musi być? Odwiedziliśmy dwa gospodarstwa: jedno o powierzchni 3800 ha, drugie 80 ha i sprawdziliśmy, z jakich "precyzyjnych rozwiązań" korzystają i jakie korzyści dzięki nim osiągają.


Ferma - świnie


Ferma - żywienie

 • Wyeliminuj straty w przechowywaniu pasz

  To, w jakich warunkach przechowujemy surowce paszowe, w bezpośredni sposób wpływa na dochodowość produkcji żywca wieprzowego. Błędy w tym zakresie mogą być przyczyną dużych strat.

 • Recepta na świeże zboża

  Lato jest okresem, gdy magazyny paszowe wypełniają się świeżym zbożem. Jednak skarmianie go po zbiorze może być szkodliwe dla zwierząt. Jak można uniknąć problemów?

 • Mikotoksyny żytu niestraszne

  Ziarno żyta, pasza pogardzana przez wielu producentów trzody, jest zbożem bardzo odpornym na porażenie większością mikotoksyn. To ważne szczególnie w żywieniu loch.


Ferma - bydło

 • Zaspokoić pragnienie na pastwisku

  Żywienie pastwiskowe wiąże się nie tylko z udostępnianiem bydłu paszy w postaci zielonki, lecz także z zapewnianiem zwierzętom dostępu do wody. Zaspokojenie pragnienia jest szczególnie ważne w przypadku wysokowydajnych mlecznic.

 • Żywienie krów a szczegółowy skład mleka

  W poprzednim numerze (6/2016) rozpoczęliśmy interpretację raportów wynikowych pod kątem poprawności żywienia krów. W poniższym artykule zagłębimy się dalej w temat, omawiając w kontekście żywieniowym poszczególne elementy składu chemicznego mleka.

 • Ruja na zawołanie

  Coraz częściej w stadach wysokowydajnych krów mlecznych pojawiają się poważne problemy z rozrodem, których nie sposób rozwiązać naturalnymi metodami. Występuje wówczas konieczność wprowadzenia sztucznych metod indukcji rui.


prawo

 • Pisemne zawieranie umów

  W związku z podejmowaniem na szczeblu rządowym szeregu działań, mających poprawić sytuację rolników na rynku, wprowadzono do naszego porządku prawnego przepisy unijne, które regulują zasady zawierania umów z rolnikami. Poniżej wskazujemy, co w związku z dokonanymi zmianami powinno znaleźć się w umowach zawieranych przez rolników na dostawę produktów rolnych oraz jakie są tego konsekwencje.


Kontrakty


Ekologiczne rolnictwo


Ferma - technologie

 • Czeski przepis na sukces

  Czeskie rolnictwo już na pierwszy rzut oka różni się od tego, co widzimy w naszym kraju. Od naszych południowych sąsiadów z pewnością możemy się wiele nauczyć, ale i na ich przykładzie zobaczyć, z jakimi problemami przyjdzie zmagać się polskim rolnikom w najbliższym czasie.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

FORUM FARMERA

jarki

Jestem zwolennikiem szybkiego podania caryxu już na czwarty liść  Później można spokojnie przy okazji jakiś tebu dorzucić dla...

jarki

    Jakby tak bioasekurować tą całą hołotę-decydentów