PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 8/2016

Farmer nr 8/2016

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Przed siewem zabezpiecz ziarno

Ochronę zbóż zawsze powinniśmy zacząć od zaprawiania materiału siewnego. Zabieg ten eliminuje bardzo szerokie spektrum odnasiennych i odglebowych chorób grzybowych.agrotechnika

 • Odmiany pszenżyta na każde warunki

  Wybierając odmianę do uprawy, warto skorzystać z listy odmian zalecanych. Informacje w niej zawarte pomagają odszukać tę, która najlepiej sprawdza się w danym województwie.

 • Wpływ wapnowania na żyzność gleb

  Żyzność określamy jako naturalną zdolność gleby do zaspokajania potrzeb pokarmowych roślin. Dostępność składników mineralnych dla roślin w ogromnym stopniu regulowana jest przez odczyn gleby.

 • Dobierz właściwą odmianę jęczmienia

  Odmiany jęczmienia ozimego znajdujące się na liście odmian zalecanych to cenne źródło informacji ułatwiające podjęcie decyzji, jaką odmianę kupić i wysiać w gospodarstwie.

 • Zalecane odmiany żyta

  Na lekkich glebach bardzo często uprawianym zbożem jest żyto. Gatunek ten traktowany bywa niejednokrotnie po macoszemu. Tymczasem doświadczenia COBORU wskazują na wysoki potencjał plonowania nowych odmian. Podniesienie poziomu agrotechniki wymaga wymiany materiału siewnego. Przy wyborze konkretnej odmiany pomocny jest wgląd w listę odmian zalecanych do uprawy na obszarze danego województwa.

 • Przedsiewne nawożenie rzepaku ozimego

  Prawidłowo zbilansowane nawożenie, adekwatne do zasobności gleby w składniki odżywcze i wysokości oczekiwanego plonu, to podstawowy czynnik plonotwórczy. Przy tak wymagającej roślinie, jaką jest rzepak ozimy, błędnie zaplanowane bądź zrealizowane przynosi opłakane skutki.

 • Szkodniki w rzepaku jesienią

  Brak możliwości stosowania zapraw insektycydowych bardzo utrudnił jesienną ochronę plantacji rzepaku ozimego przed szkodnikami. Ich funkcję muszą spełnić preparaty stosowane nalistnie, ale jeden zabieg zwykle nie wystarcza.

 • Sposób na ślimaki

  Przyczyn braku wschodów rzepaku doszukujemy się często w marnej jakości materiału siewnego. Tymczasem właściwym winowajcą są ślimaki, które zjadają wschodzące rośliny, niszcząc doszczętnie plantację.


technika rolnicza

 • Plon buduje się już uprawą pożniwną

  Nie ma jednej uniwersalnej technologii uprawy roli. Należy ją dostosować do warunków glebowych swojego gospodarstwa, bo błędy popełnione w uprawie są nie do naprawienia. Uprawa pożniwna rozpoczyna przygotowanie pola do uprawy rośliny następczej. Jej właściwe przeprowadzenie ma duży wpływ na późniejszy plon.

 • Gadżety na upalne dni

  Wysokie temperatury, w jakich przychodzi pracować w czasie żniw i późniejszych prac polowych, to zmora dla osób pracujących maszynami rolniczymi. Najlepszym rozwiązaniem na uprzyjemnienie pracy jest, oczywiście, wydajny układ klimatyzacji, który pozwoli utrzymać komfortową temperaturę w kabinie maszyny. Co jednak zrobić, jeśli nasz ciągnik lub kombajn nie ma klimy? Jest sporo gadżetów, które choć trochę pozwolą poprawić komfort pracy i przetrwać wysokie temperatury.

 • Jak zregenerować i wzmocnić narzędzia uprawowe?

  Żar lejący się z nieba, który zeszłego roku tak bardzo zniweczył wiele upraw, sprawił także wiele kłopotów po żniwach. Skrajnie wysuszona i ubita gleba była niemal jak skała, która raz za razem wymuszała kolejne wymiany elementów roboczych pługów, kultywatorów i innych narzędzi uprawowych. Czy można coś zrobić, aby w tym roku więcej czasu spędzić na polu, a nie w warsztacie i sklepie? Podjęliśmy się zadania sprawdzenia metod ulepszania narzędzi uprawowych.

 • Niemieckie nowości na węgierskich polach

  Nic tak nie przekonuje do maszyny, jak możliwość przetestowania jej lub chociaż przyjrzenia się jej podczas pracy. Dokładnie z tego założenia wyszły dwie niemieckie firmy: Lemken i Krone, które pod koniec czerwca br. zaprosiły europejskich dziennikarzy na pokazy polowe do miejscowości Sopronhorpács na Węgrzech.

 • Nie tylko dla rolnika – test ładowarki Merlo TF35.7

  Ładowarki teleskopowe coraz częściej zastępują ciągniki z ładowaczem czołowych. W dużym stopniu przyczyniła się do tego seria ładowarek Turbofarmer firmy Merlo, których pierwsze serie pojawiły się już w latach 90. XX w. Przetestowaliśmy dla was jeden z najnowszych modeli tej serii.

 • Prasy zmiennokomorowe New Holland w trzech odsłonach

  Podczas pokazów polowych zorganizowanych przez firmy: New Holland i Agroskład z Ujazdu można było zobaczyć i wypróbować niemal wszystkie modele pras belujących oferowanych przez włoski koncern. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się nowe konstrukcje zmiennokomorowe.

 • Z zębami na ściernisko - kultywatory

  Zastosowanie narzędzi zębowych, takich jak grubery, to najpopularniejszy sposób uprawy pożniwnej. Oferta tego typu agregatów na polskim rynku jest bardzo szeroka.

 • Na precyzję składają się detale – siew rzepaku

  Siew rzepaku - z powodu niewielkich rozmiarów nasion tej rośliny oraz bardzo małej dawki materiału wykorzystywanego na hektar - wymaga od operatora dokładnego przygotowania siewnika oraz uważnej analizy procesu na polu.

 • Zmodernizowane od podstaw - ciągniki Deutz-Fahr serii 6

  "Future Farming", czyli przyszłość rolnictwa, to hasło przewodnie, które towarzyszyło prezentacji nowych produktów i osiągnięć Grupy SDF. Podczas spotkania szczególny akcent położono na nowe modele ciągników Deutz-Fahr serii 6 i 7 stanowiących trzon produkcji niemieckiej fabryki w Lauingen, której rozbudowa jest na ukończeniu.


Ferma - świnie


Ferma - krowy

 • Zachowania pokarmowe krów mlecznych

  Z żywieniowego punktu widzenia głównym celem producentów mleka powinno być dążenie do maksymalizacji pobrania suchej masy dawki pokarmowej, która będzie w stanie sprostać potrzebom pokarmowym wysoko wydajnych sztuk.


Ferma - bydło

 • Mleko po czesku

  Jak Czesi radzą sobie z kryzysem w sektorze mleka? Jak wygląda sytuacja na rynku mleka u naszych południowych sąsiadów? Okazją do znalezienia odpowiedzi na te pytania była wizyta w Czechach w ramach wyjazdu dla dziennikarzy rolniczych odbywającego się pod patronatem Komisji Europejskiej.

 • Genomika przyspiesza postęp hodowlany – cały artykuł

  Genomika staje się coraz popularniejszą metodą oceny wartości hodowlanej bydła. Mijają już dwa lata, odkąd nasienie pochodzące od buhajów, posiadających jedynie ocenę na podstawie genomu, jest dopuszczone do sprzedaży w Polsce. Metoda ta znajduje również zastosowanie przy selekcji samic.


prawo

 • Immisje, czyli uciążliwości sąsiedzkie – cały artykuł

  Graniczenie nieruchomości bywa powodem sporów. Nie zawsze chodzi o tzw. miedzę. Często problemem są działania sąsiada na jego działce, które powodują różne niedogodności, począwszy od uszkodzenia upraw, kończąc na uciążliwościach zapachowych. Poniżej o tym, jak skutecznie walczyć z takimi sytuacjami.


Ferma - technologie

 • Jakość z polskich gospodarstw

  Za nami kolejna wizyta na fermie trzody chlewnej. Tym razem udaliśmy się w okolice Sokołowa Podlaskiego, gdzie Grzegorz Chomka prowadzi tuczarnię o maksymalnej obsadzie 2,7 tys. zwierząt.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

jarki

Ja robię tiofanat+tebu z prochlorazem będzie drożej ale pewnie lepiej? Toprex wcześnie to dobre zapobieganie i skracanie oraz temperatura...

przem

a wiec dlaczego ?  w dalszym ciągu ponawiam pytanie: lepszy efekt tiofanat metylowy + tebukonazol czy prochloraz +...