PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 10/2016

Farmer nr 10/2016

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Nowe wyzwania - nowe technologie

Ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin, zasobów wody, a także niskie ceny płodów rolnych - to czynniki, które sprawiają, że przed rolnictwem stają nowe wyzwania. Nie mniej istotna jest także sytuacja na światowych rynkach i stosunkowo niskie ceny płodów rolnych, co wymusza poszukiwanie nowych rozwiązań i technologii zwiększających efektywność i opłacalność produkcji.agrotechnika

 • Uproszczenia w uprawie a dostępność składników pokarmowych

  W uprawach uproszczonych najważniejszymi czynnikami decydującymi o dostępności składników pokarmowych dla roślin są ich właściwości chemiczne oraz warunki glebowe i pogodowe w trakcie sezonu wegetacyjnego. Nie bez znaczenia jest stopień rozpuszczalności i przemieszczanie się składników. Rośliny korzystają bowiem z tych będących w ich strefie korzeniowej.

 • Czasami herbicyd nie działa - część 2

  Brak zadowalającej skuteczności chwastobójczej można czasem wytłumaczyć pojawieniem się na plantacji biotypów chwastów odpornych na zastosowany preparat. Jednak zazwyczaj przyczyny są bardziej prozaiczne.

 • Soja wraca do łask

  Nawet najbardziej poszkodowani w minionym sezonie plantatorzy soi przyznają, że w tym roku prezentuje się ona wspaniale. Niejeden z nich poważnie rozważa jej siew w 2017 roku.

 • Odchwaszczanie ozimin

  Liczba zarejestrowanych herbicydów do odchwaszczania zbóż ciągle się zwiększa. Nie oznacza to jednak wzrostu liczby rejestracji nowych substancji czynnych.

 • Za opóźnienie zapłacisz podczas żniw

  Termin siewu pszenicy ozimej w sposób istotny wpływa na wysokość plonu ziarna i jego jakość. Opóźnienie go o 2 tygodnie powoduje spadek plonu średnio o 15 proc., o ile plantacja zdoła normalnie przezimować.

 • Zmiany w rejestracji środków ochrony roślin szansą czy zagrożeniem dla pszczół?

  Wynikiem zmian w ustawodawstwie, asortymencie chemicznych środków ochrony roślin, zmian w postępie w technice stosowania oraz przygotowaniu fachowym rolników jest stale zmniejszająca się liczba zatruć pszczół w czasie wykonywania zabiegów ochroniarskich. Praktycznie są one tylko konsekwencją pomyłki, niedopatrzenia, choć czasami także sąsiedzkiej złośliwości.


technika rolnicza

 • Prosto w glebę – czyli jaki wybrać aplikator do gnojowicy

  Za zakupem aplikatora doglebowego przemawiają wymierne korzyści agrotechniczne, jak i widmo regulacji prawnych, które przez wzgląd na szeroko rozumianą ekologię mogą niebawem wymusić stosowanie zabiegów doglebowych jako jedynych dopuszczalnych. Z jakimi zaletami i wadami wiąże się tego typu inwestycja i jak podejść do wyboru właściwego narzędzia?

 • Nietypowe podnośniki

  Naprawa maszyn i urządzeń często nie obejdzie się bez podniesienia ich - ważny jest dobry dostęp do konkretnego podzespołu. W takiej sytuacji niezbędny okazuje się dobry podnośnik.

 • New Holland T7.210 - mocny i komfortowy, test Farmera

  Nowa seria ciągników T7 firmy New Holland debiutowała na naszym rynku prawie równo rok temu podczas targów Agro Show w Bednarach. Minęło więc trochę czasu, zanim mogliśmy w redakcyjnym teście ocenić nowe traktory. Warto jednak było czekać...

 • Dla każdego coś odpowiedniego - nowości Johna Deere'a na sezon 2017

  Firma John Deere zaprezentowała szereg nowości na sezon 2017. Będą spore zmiany w ofercie ciągników kompaktowych i o dużej mocy, kombajnach, sieczkarniach, opryskiwaczach, prasach i systemach rolnictwa precyzyjnego. W nowym asortymencie znajdą się więc produkty dla gospodarstw o zróżnicowanych areałach i profilach produkcji.


Ferma - świnie


Ferma - żywienie

 • Czas na kukurydzę w żywieniu świń

  W ostatnich latach kukurydza stała się jednym z ważniejszych surowców wykorzystywanych w paszach dla świń. Jej mocne strony to wysoka wartość energetyczna i wszechstronność zastosowania.


Ferma - bydło

 • Efektywny rozród to większy zysk

  Dla rolnika wyniki rozrodu jego stada powinny być równie ważne jak wysokość produkcji, ponieważ wydajność nie liczy się, jeśli nie idzie w parze z opłacalnością. Wszelkie nieprawidłowości związane z terminem zacielania jałowic oraz krów przekładają się na straty dla gospodarstwa.

 • Choroby metaboliczne krów mlecznych

  Wzrost wydajności mlecznej krów spowodował pojawienie się w stadach bydła mlecznego niekorzystnych zjawisk powodujących pogorszenie zdrowia i płodności utrzymywanych zwierząt.


prawo

 • Niegodność dziedziczenia, czyli kiedy spadek się nie należy

  W przypadku śmierci rolnika przejście majątku na spadkobiercę bądź spadkobierców następuje na podstawie dziedziczenia ustawowego bądź testamentowego. Nie zawsze jednak spadkobierca - z uwagi na swoje naganne zachowanie względem spadkodawcy - zostanie dopuszczony do dziedziczenia. Poniżej o tym, kto i w jakich sytuacjach może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia, czym różni się uznanie za niegodnego dziedziczenia od wydziedziczenia oraz czy są sytuacje, w których można odwrócić skutki bezprawnych zachowań spadkobiercy.


Kontrakty

 • Gwałtowne zmiany cen na rynku towarów rolnych

  Rekordowa produkcja zbóż i oleistych na świecie przekłada się na niskie poziomy cen. W ostatnim miesiącu amerykańska pszenica osiągnęła najniższą cenę od ponad 10 lat, natomiast kukurydza była najtańsza od ponad 6 lat.


Ferma - technologie

 • Komfortowe legowiska

  Krowy mleczne dużą część czasu spędzają w pozycji leżącej, która stanowi optymalną pozycję do przeżuwania. Należy więc zapewnić im do tego celu jak najlepsze warunki.

 • Energooszczędne technologie w domu i w gospodarstwie rolnym

  W gospodarstwach rolnych zastosowanie odnawialnych źródeł energii ma w większości przypadków charakter czysto przemysłowy. Jednak kiedy decydujemy się na kosztowną inwestycję w pompy ciepła lub panele fotowoltaiczne, warto pomyśleć także o użytkowych aspektach tych energooszczędnych rozwiązań. Dzięki nim nie tylko podniesiemy swój komfort domowego życia, lecz także zwiększymy oszczędności.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

FORUM FARMERA

Pałuczanin81

Na końcu nam zmarznie w lutym i tabelki do archiwum

mieto35

Ja mam coś takiego , trochę się różni od tego co dodał @przem  , co źródło to inne dane .