PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 1/2017

Farmer nr 1/2017

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Zalety i wady działania w grupie producenckiej

Duży może więcej - to hasło przyświecające grupom producenckim. W grupie rolnicy mogą drożej sprzedać swoje produkty, taniej kupić środki do produkcji rolnej, a jeszcze Unia Europejska dopłaci do takiej działalności nawet do 100 tys. euro rocznie.agrotechnika

 • Nawóz azotowy na suchą wiosnę

  Niedobór wody w glebie radykalnie obniża efektywność nawożenia. Skalę zjawiska można ograniczyć, wykorzystując nawóz w formie płynnej.

 • Rozwiązywanie problemów z nawożeniem

  Rolnicy napotykają na różne problemy w uprawie. Zastanawiają się, dlaczego zboże nie wschodzi, a wegetacja roślin przebiega nierównomiernie. Niejednokrotnie, chcąc ratować uprawy, zwiększa się dawki azotu, a mimo to zboża słabo się rozwijają. W tym sezonie problemów może nastręczać pierwsza dawka azotu.

 • Ważne cechy kukurydzy

  Katalogi nasienne przepełnione są informacjami dotyczącymi charakterystyki poszczególnych odmian kukurydzy. Które z nich są najważniejsze i na co zwracać baczną uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie materiału siewnego?

 • Nawożenie azotowe wiosną - kiedy, ile i czym?

  Wczesnowiosenne nawożenie zbóż ozimych ma zdynamizować ich wzrost i rozwój w tym okresie. Jest to szczególnie ważne w tym roku z uwagi na niesprzyjające warunki wegetacyjne jesienią.

 • Kiedy rozpocząć ochronę zbóż po zimie?

  Jeszcze pod koniec listopada i na początku grudnia zboża ozime pod kątem zdrowotnym prezentowały się w większości dobrze. Niestety, warunki pogodowe w grudniu 2016 r. znacząco przyczyniły się do zmiany tego stanu.

 • Skutki uboczne stosowania pestycydów

  Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin nie jest obojętne dla przebiegu procesów biochemicznych zachodzących w pszenicy jarej. Substancje czynne wpływają także na jej morfologię, zmieniając m.in. masę liści.

 • Wiosenne odchwaszczanie pszenżyta ozimego

  Formy ozime zbóż są znacznie bardziej narażone na zachwaszczenie niż jare. Pszenżyto ze względu na wolny początkowy wzrost jest szczególnie silnie zagrożone ich konkurencją.

 • Pszenżyto ozime łase na azot

  Ze względu na bardzo duży potencjał plonowania zapotrzebowanie pszenżyta ozimego na azot jest duże. Jego obfitość wiosną jest szczególnie ważna, gdyż wpływa na liczbę źdźbeł, a co za tym idzie - także kłosów i w końcu plon ziarna.


technika rolnicza

 • Co szkodzi wtryskowi common rail?

  W poprzedniej części pisaliśmy o podstawach budowy układów common rail. Tym razem chcielibyśmy skupić się na przyczynach ich przedwczesnego zużycia, a także podpowiedzieć, jak tego uniknąć, a tym samym bardzo wysokich wydatków napraw.

 • Testujemy siewnik Kongskilde Ecoline 300

  Tym razem do redakcyjnego testu trafił mechaniczny siewnik rzędowy Kongskilde Ecoline 300. Jak na tego typu konstrukcję, która powinna być nieskomplikowana i stosunkowo tania, maszyna zaskoczyła nas wysoką ceną zakupu, ale też bogatym wyposażeniem i wysoką precyzją siewu. Sprawdziliśmy dokładniej, co siewnik ma rolnikowi do zaoferowania.

 • Używany Fendt Farmer 312 LSA - cały artykuł

  Pomimo tego, że od początku produkcji Fendta Farmera 312 LSA minęło już 30 lat, model ten wciąż cieszy się dużym powodzeniem na rynku wtórnym. Przyjrzeliśmy się więc temu legendarnemu już ciągnikowi, sprawdzając, czy dalej można liczyć na ponadprzeciętną trwałość i niezawodność.

 • Unia Group – nowe maszyny, dobra prezentacja

  Największy polski producent maszyn rolniczych Unia Group na 2017 r. przygotował nowe modele maszyn i kilka modernizacji. Mogliśmy je sprawdzić podczas praktycznego pokazu zorganizowanego przez firmę.

 • Miniładowarki - co wybrać i za ile?

  Miniładowarki nie są tanie, ale zaskakują potencjałem możliwości zastosowania. Pozwalają zmechanizować wiele prac, które do niedawna trzeba było wykonywać ręcznie. Przyjrzeliśmy się konstrukcjom kilku miniładowarek. Sprawdziliśmy, jakie rozwiązania oferują, czym się różnią i ile kosztują.

 • Sprawdzona piątka, czyli 5 New Holland'ów w jednym gospodarstwie

  Maszyny rolnicze są drogie, a nawet najlepsze ulegają awariom. Co wybrać? Czy zaufać jednej marce? To pytanie zadaje sobie każdy rolnik, planując inwestycje w park maszynowy. My odwiedziliśmy jedno z dużych gospodarstw na Podlasiu, gdzie pracuje 5 maszyn marki New Holland.

 • Ciągniki John Deere 6230R i 6250R - mocarze wagi lekkiej

  John Deere zaprezentował dwa nowe modele ciągników: 6230R i 6250R. Maszyny charakteryzuje duża moc - najwyższa dostępna obecnie w serii 6R, a jednocześnie niska masa i bardzo wysoki komfort pracy. Dlatego nowe maszyny przeznaczone są szczególnie dla usługodawców.


Ferma - świnie


Ferma - żywienie


Ferma - krowy

 • Jakiego buhaja wybrać?

  Wybór buhaja do krycia ma kluczowe znaczenie w pracy hodowlanej. Od tego, z nasienia jakiego rozpłodnika skorzystamy, będzie zależała wartość hodowlana oraz użytkowa następnych pokoleń bydła w naszym stadzie.


Ferma - bydło

 • Chrońmy stado przed schorzeniami

  Słaby poziom bioasekuracji oraz nadal niska świadomość problemu chorób bydła, zarówno wśród hodowców, jak i lekarzy weterynarii, powodują ogromne straty ekonomiczne. Co zrobić, aby je ograniczyć?


prawo

 • Gwarancja a rękojmia przy umowie sprzedaży

  Rolnik w codziennych sytuacjach zazwyczaj ma status konsumenta i zawiera wiele umów sprzedaży różnych przedmiotów, które niekiedy trzeba zareklamować. Wtedy pojawia się pytanie, z jakich uprawnień lepiej skorzystać: z rękojmi czy z gwarancji?


polityka rolna

 • Polska żywność bez promocji

  Ogłaszany z rozmachem tzw. plan Morawieckiego miał promować też polską żywność. W końcu to jedna z marek strategicznych Polski. A jednak państwo pomaga producentom żywności głównie na papierze.


Dopłaty

 • Kto korzysta na pomocy po ASF?

  Pomoc polegająca na dopłacie do każdego kilograma sprzedanego przez hodowcę trzody jest pewna, ale wciąż nie ma rozporządzenia określającego jej zasady.


PROW

 • PROW w I kwartale 2017 r.

  PROW 2014-2020 uruchamiany jest powolutku. W poprzednich numerach informowaliśmy już o opóźnieniach we wdrażaniu programu. Czy w 2017 roku PROW przyspieszy?


Ferma - technologie

 • Alternatywa dla okien w oborze

  Na ścianach nowo budowanych obór coraz rzadszym widokiem są tradycyjne okna inwentarskie. Obecnie sięga się po nowocześniejsze i efektywniejsze rozwiązania.

 • Zalety tuczu kontraktowego

  Adam Zielsdorf z miejscowości Kamionka na północy Wielkopolski od 9 lat prowadzi produkcję tuczników w systemie tuczu kontraktowego. Właśnie uruchomił nową tuczarnię na 2200 stanowisk.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

FORUM FARMERA

Marecki

Na Cyckach mam -15. 

jarki

Następny :( A tu już  -12