PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 6/2017

Farmer nr 6/2017

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Nowoczesna obora: strefa doju

Organizacja dojenia krów powinna minimalizować czas, w którym zwierzęta znajdują się poza miejscem, gdzie mają dostęp do paszy, wody oraz odpoczynku.



agrotechnika

 • Zwalczanie zarazy ziemniaka

  Zaraza ziemniaka potrafi zniszczyć 70 proc. plonu. Nowe rasy patogenu są coraz bardziej agresywne. Chcąc utrzymać plantację do zbioru, trzeba nawet kilkanaście razy wykonać oprysk preparatami grzybobójczymi.

 • (Nie)efektywne zaprawianie

  Zaprawa musi równomiernie pokrywać materiał siewny, ale czy zapewni to urządzenie bez potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin? Błędy popełnione na etapie zaprawiania są nieodwracalne, gdyż głowni i śnieci w zbożach nie zwalczymy zabiegami nalistnymi.

 • Dokarmianie ziemniaka mikroelementami

  Efektywność działania nawet najlepiej dobranego nawożenia mineralnego podstawowymi składnikami NPK jest uzależniona w znacznym stopniu od zaopatrzenia roślin w mikroelementy.

 • Posprzątaj magazyn przed żniwami

  Każdy magazyn, płaski czy silos, należy przed ponownym napełnieniem dokładnie posprzątać, a następnie odkazić. Te proste zabiegi minimalizują ryzyko namnożenia się szkodników w przechowywanych nasionach.

 • Czy należy bać się żółtaczki rzepy?

  Wirus żółtaczki rzepy może powodować nawet 50 proc. straty plonu. Intensywne porażenie roślin ostatniej jesieni na południowym zachodzie kraju sprawiło, że setki ha upraw rzepaku zostało zaoranych.

 • Współczesne kierunki hodowli łubinów

  Praca hodowcy nigdy się nie kończy. Kiedy w hodowli osiąga się zamierzony cel, jest on zaledwie furtką, która otwiera drzwi do kolejnych wyzwań. Współczesne cele i osiągnięcia hodowli kreujących się niejako na nowo łubinów przedstawiono na konferencji naukowej "Znaczenie łubinu dla bioróżnorodności" zorganizowanej przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

 • Odchwaszczanie soi

  Możliwości chemicznej ochrony soi przed zachwaszczeniem są coraz szersze. Wprawdzie daleko jej do liczby preparatów herbicydowych zarejestrowanych w grochu, ale jeśli tempo rejestrowanych substancji nie zwolni, soja ten pułap osiągnie za 2 lata. Nie do końca jednak przyszłość odchwaszczania soi prezentuje się w różowych barwach.

 • Szkodniki w buraku cukrowym

  Bujne ulistnienie, duże blaszki liściowe oraz bogaty w substancje zapasowe korzeń sprawiają, że burak cukrowy jest atrakcyjny dla wielu szkodników. Po insektycyd należy sięgać jednak z głową, wówczas gdy stwierdzimy realne zagrożenie dla roślin.

 • Wybieramy odmianę rzepaku

  Powoli zbliża się moment podejmowania decyzji dotyczących wyboru odmian. Niezwykle ważne jest wcześniejsze wnikliwe zapoznanie się z ich charakterystyką.

 • Zapobieganie pękaniu łuszczyn

  Straty w plonie z tytułu osypywania się nasion rzepaku mogą sięgać nawet 30 procent. Są jednak sposoby, aby temu zapobiec.

 • Odporność stonki ziemniaczanej na insektycydy

  Artykuł dotyczy zarówno zwalczania stonki ziemniaczanej, jak i aspektów naukowych ochrony ziemniaka przed tym szkodnikiem. Zachęcamy do przeczytania również tych fragmentów, ponieważ są one ogniwem łączącym aktualnie prowadzone badania naukowe z praktyczną ochroną ziemniaka.

 • Nakarmić burak borem

  Silny niedobór boru może spowodować obniżkę plonu korzeni buraka cukrowego sięgającą nawet 50 proc. w stosunku do plantacji dobrze odżywionej. Zatem nie bez przyczyny aplikacje nalistne tym pierwiastkiem to już standard w agrotechnice tej uprawy.

 • Nawożenie po I pokosie

  Nawożenie łąk po zbiorze I pokosu ogranicza się do podania roślinom azotu i potasu. Wysokość nawożenia tymi składnikami wymaga uwzględnienia kilku podstawowych czynników siedliskowych.

 • Zachować zielone liście i zdrowe kolby

  Rosnący areał kukurydzy w Polsce, stosowanie niewłaściwego płodozmianu oraz ocieplenie klimatu przyczyniły się do zwiększenia nasilenia występowania chorób grzybowych kukurydzy. Wymusza to na producentach rolnych zwrócenie uwagi na ochronę fungicydową tej uprawy.


technika rolnicza

 • Test ciągnika New Holland T5.110

  "Zwinne, komfortowe, oszczędne" - zachwalają przedstawiciele New Hollanda ciągniki nowej serii T5. Czy rzeczywiście tak jest? Maszyny debiutowały na naszym rynku w III kwartale ubiegłego roku, a więc trudno jeszcze o wyrobione opinie użytkowników. Tym bardziej byliśmy ciekawi, jak wypadnie w naszym teście przedstawiciel tej serii - model T5.110.

 • 80 Modeli z jednej fabryki

  Producentów oferujących wozy paszowe jest na rynku co najmniej kilkunastu. Jednym z nich jest firma CNH Industrial Kutno Sp. z o.o. reprezentująca markę Kongskilde, która w kutnowskiej fabryce wytwarza aż 80 modeli paszowozów. W jaki sposób przebiega produkcja i jak firma dba o standardy jakości - o tym przekonaliśmy się, odwiedzając zakład.

 • Polskie znaczy dobre

  Ukraińscy farmerzy chętnie wykorzystują w swoich gospodarstwach maszyny rolnicze produkowane w Polsce. Doceniają przede wszystkim dobry stosunek jakości do ceny.

 • Pompa zębata - trudna współpraca?

  Prędzej czy później remont pompy hydraulicznej jest nieunikniony. Choć trwałość elementów układów hydraulicznych stale się poprawia, częściowej chociażby regeneracji nie da się uniknąć. Dlatego przyjrzeliśmy się bliżej procesowi naprawy zębatych pomp hydraulicznych.

 • Wyposażony na miarę potrzeb - John Deere 6M okiem użytkownika

  Wśród maszyn średniej mocy John Deere daje pod względem poziomu wyposażenia wybór między traktorami serii 6 w wersji "R" oferującymi najbardziej zaawansowane zdobycze techniki oraz z założenia mniej skomplikowanymi "6M". Czy prostsza "M-ka" potrafi sprostać zadaniom stawianym jej przez użytkowników? Zapytaliśmy o to kilku właścicieli tych maszyn.


Ferma - świnie

 • Co gryzie świnie?

  Pasożyty wewnętrzne trzody chlewnej nie tylko powodują duże straty ekonomiczne. Niektóre z nich mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu człowieka.

 • Zastąpić mleko lochy

  Wzrost plenności macior nie idzie, niestety, w parze ze zwiększeniem produkcji mleka. Stąd też w odchowie prosiąt coraz częściej niezbędne okazuje się zastosowanie preparatów mlekozastępczych.

 • Aktualna sytuacja na rynku trzody chlewnej

  W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy opłacalność produkcji żywca wieprzowego utrzymuje się na dobrym poziomie. Producentów zastanawia jednak, jak długo potrwa dobra passa.


Ferma - żywienie

 • Żywienie na miarę

  W ciągu ostatnich dwudziestu lat możliwości produkcyjne tuczników uległy podwojeniu. Aby w pełni je wykorzystać, potrzebne jest żywienie dopasowane do potencjału genetycznego tuczników.

 • Konsekwencje błędów odczuwamy cały rok

  To, w jaki sposób przeprowadzimy zakiszanie, będzie rzutowało na cały następny sezon skarmiania kiszonki. Błędy powodują, że kiszonka będzie porażona mikroorganizmami, których metabolity negatywnie wpływają na zdrowie krów.


Ferma - krowy

 • Ważna doba po porodzie – cz. 1

  Poświęcając dużo wysiłku na obserwację krowy przed wycieleniem, zapominamy czasem o kontroli stanu samicy w pierwszych dniach po porodzie. Czas bezpośrednio po wycieleniu jest bardzo newralgiczny z powodu możliwości wystąpienia schorzeń poporodowych.


Ferma - bydło

 • Wstępny opas bydła

  Głównym czynnikiem wpływającym na efektywność opasu jest żywienie, które powinno być dostosowane do potencjału genetycznego zwierzęcia oraz konkretnych potrzeb odbiorcy żywca wołowego.


prawo

 • Ojcowizna na straty?

  Zazwyczaj rolnicy przekazujący dzieciom swoje gospodarstwa liczą na dalszy jego rozwój. Jednak bywają sytuacje, że zamiast rozwoju muszą pasywnie obserwować, jak marnieje dorobek ich życia, a majątek jest sukcesywnie wyzbywany. Czy taką sytuację można jeszcze odwrócić?


Kontrakty


Wywiad farmera

 • Rolnicy nie mają kondycji

  Ryszard Kałaczyński to rolnik, który stał się przykładem dla tysięcy Polaków. Za wzór stawiają go sobie szczególnie ci, którzy w pewnym momencie pogubili się w życiu. Do Witolina, małej wsi w województwie kujawsko-pomorskim, od niedawna nazywanej stolicą polskiego maratonu, przyjeżdżają rzesze jego naśladowców, by u boku swojego bohatera szukać siły i nadziei do dalszej walki ze swoimi słabościami.



TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

 • GORĄCE OFERTY:

 • GORĄCE OFERTY:

  • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
  • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
  • Płock rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
  • Płock rynek komercyjny - obiekty do wynajęcia

FORUM FARMERA

Pałuczanin81

Od Wlk.Czwartku wraca zima z całodobowym mrozem- bez śniegu!Oj-będziemy pracowali w majowy łikend!

Pałuczanin81

TU jest jeszcze zmarznięte właśnie 4-5 cm poniżej szyjki. CIERPLIWOŚĆI !!!