PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl
Farmer nr 9/2017

Farmer nr 9/2017

ARCHIWUM WYDAŃPRENUMERATA


TEMAT NUMERU

Uprawa bezorkowa to wyzwanie

Wprowadzenie uprawy bezorkowej jest dylematem, przed którym stoi wiele gospodarstw. Z jednej strony coraz lepszy sprzęt oferowany przez producentów pozwala łączyć zabiegi i całkowicie wyeliminować uprawę płużną, z drugiej strony istnieje ryzyko spadku plonów po wprowadzeniu nowego systemu w okresie przejściowym.agrotechnika

 • 4 kroki do wysokiej jakości nasion

  O plonie decyduje przede wszystkim nawożenie. Znaczenie ma dobór odmian, ale też jakość ziarna użytego do siewu. Siejąc ziarno samodzielnie zaprawione, z własnego rozmnożenia, nie ma się co dziwić, że na polu są obce gatunki i występują choroby. Takie ziarno nie jest w stanie równać się z materiałem siewnym kwalifikowanym, gdzie surowiec podlega wieloetapowemu czyszczeniu i precyzyjnemu zaprawianiu.

 • Bez uregulowanego pH trudno o wysoki plon

  W racjonalnej produkcji roślinnej odczyn gleby ma znaczenie priorytetowe. Uprawa roślin na glebach kwaśnych powoduje bowiem nie tylko uzyskiwanie niższych plonów. Rosną także koszty produkcji.

 • Zapobieganie porażeniu bulw zarazą ziemniaka

  Na zdolność przechowalniczą bulw ziemniaka w dużym stopniu wpływa przygotowanie plantacji do zbioru. Sposób niszczenia naci przekłada się na poprawę bądź obniżkę stanu fitosanitarnego zebranych bulw.

 • Jesienią rzepak też choruje

  Już od momentu wschodów rzepak ozimy narażony jest na porażenie patogenami wywołującymi groźne choroby. Porażone rośliny gorzej zimują, a po wznowieniu wegetacji niżej plonują.

 • Powschodowe odchwaszczanie rzepaku ozimego

  Jesienne odchwaszczanie rzepaku to strzał w dziesiątkę. Kto tego nie zrobił po siewie, ma wspaniałą okazję nadgonić braki w postaci zabiegów nalistnych. Wyeliminowanie chwastów ozimych i zimujących to podstawa dobrej kondycji rzepaku przed jego wejściem w okres spoczynku.

 • Skutki opóźniania terminu siewu pszenicy ozimej

  Brak dobrych stanowisk sprawia, że pszenica ozima bywa siana po późno zbieranych przedplonach, np. kukurydzy ziarnowej. W opinii wielu praktyków jest to mniejsze ryzyko produkcyjne niż uprawa odmian jarych wysianych wczesną wiosną.

 • Podsuszki atakują pszenicę już jesienią

  Przekroczenie 50-proc. udziału zbóż w płodozmianie zawsze wywołuje wzrost porażenia chorobami podsuszkowymi. Ich nasilona obecność w łanie pszenicy ozimej może zmniejszyć plon ziarna nawet o 1/3.

 • Kiedy jęczmień ozimy wymaga jesiennej ochrony?

  Jęczmień ozimy jest najwcześniej sianym gatunkiem zboża. W spoczynek zimowy wchodzi w fazie pełni krzewienia, co sprawia, że łan jest silnie zagęszczony. Te dwa czynniki decydują o tym, że jest poddany silnej presji chorób grzybowych już w okresie jesieni.

 • Nowe odmiany koniczyny i lucerny

  Spośród gatunków bobowatych drobnonasiennych największe znaczenie gospodarcze mają koniczyna łąkowa (koniczyna czerwona) i lucerna siewna. Wybór odmian w obrębie tych gatunków jest stosunkowo największy, a odmiany są znacznie zróżnicowane.


technika rolnicza

 • Duże zmiany w dużych ciągnikach

  Okres wakacji nie obfitował w zbyt wiele premier w branży rolniczej, dlatego z tym większym zainteresowaniem wybraliśmy się wówczas na Słowację, aby zobaczyć, jakie nowości przygotowała dla rolników firma Case IH.

 • Czym ugryźć kukurydzę?

  Wśród przystawek do kukurydzy na polskim rynku największym zainteresowaniem cieszą się narzędzia 6- i 8-rzędowe. Poza producentami kombajnów oferują je także inne firmy.

 • Spotkajmy się w Bednarach

  Minęło 19 lat, odkąd wystawa rolnicza Agro Show na stałe weszła do kalendarza najważniejszych wydarzeń w branży rolnej w Polsce. Kolejna edycja targów tuż przed nami.

 • Być rzetelnym partnerem

  Innowacyjne rozwiązania technologiczne, które coraz częściej spotyka się w polskich gospodarstwach, powodują nieustanny rozwój oferty producentów maszyn rolniczych. Ma ona sprostać wymaganiom coraz bardziej wymagających klientów. O tym, w jaki sposób zapewnić rolnikom innowacyjne maszyny, pomoc w zakresie ich użytkowania oraz wydajne wsparcie, rozmawiamy z Mirosławem Leszczyńskim, prezesem zarządu John Deere Polska.

 • W pogoni za wydajnością

  Patrząc na nowoczesne kombajny, można zadać sobie pytanie: czy da się je jeszcze jakoś ulepszyć? Odpowiedzi szukaliśmy podczas praktycznych pokazów polowych aktualnie oferowanych kombajnów i zupełnie nowych modeli wchodzących do sprzedaży w przyszłym sezonie.

 • Nie tylko dla największych - używane sieczkarnie samojezdne

  Samojezdne sieczkarnie to obok takich maszyn, jak kombajny do zbioru zbóż czy roślin okopowych, jedne z najdroższych maszyn rolniczych. Nie dziwi więc fakt, że nie brakuje chętnych na egzemplarze używane. Wybór na rynku wtórnym jest naprawdę spory, a ceny bardzo zróżnicowane.


Ferma - świnie

 • Jaka alternatywa dla soi?

  Temat poszukiwania nowych źródeł białka w żywieniu trzody chlewnej powraca jak bumerang od wielu lat. Niestety, od wielu lat nie jesteśmy też w stanie wypracować konkretnej alternatywy dla poekstrakcyjnej śruty sojowej.

 • Przyczyny niskiej żerności świń

  Ilość pobranej przez zwierzęta paszy decyduje zarówno o wyniku tuczu, jak i o mleczności macior. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób można poprawić żerność zwierząt.

 • Flushing bez tajemnic

  Produkcyjność loch budowana jest już na etapie inseminacji zwierząt. O liczbie zapłodnionych komórek jajowych i przeżywalności zarodków w dużej mierze decyduje żywienie macior w okresie poprzedzającym pokrycie i następującym po nim.


Ferma - krowy

 • Krew w mleku

  Jakie są przyczyny występowania śladów krwi w mleku oraz co zrobić, gdy stwierdzimy taki przypadek?


Ferma - bydło

 • Wykrywa ruję oraz schorzenia

  W sierpniowym "Farmerze" zamieściliśmy nasze pierwsze wrażenia dotyczące urządzenia firmy Dramiński - wykrywacza rui dla bydła. W poniższym tekście przedstawiamy nasze dalsze refleksje oraz wyniki przeprowadzonego testu.

 • Pozyskanie cieląt do opasu

  Wynik ekonomiczny gospodarstw ukierunkowanych na opas bydła zależy w dużej mierze od jakości zakupionych cieląt, której rozpoznanie niekiedy stanowi bardzo trudne zadanie.


prawo

 • Służebność mieszkania a dożywocie - różnice i skutki prawne

  Przekazując gospodarstwo rolne swoim bliskim, zazwyczaj dążymy do tego, aby w dalszym ciągu zapewnić sobie prawo do zamieszkiwania w części domu albo też chcemy zapewnić sobie opiekę, środki utrzymania, jak i mieszkanie. Aby osiągnąć zamierzone skutki, należy skorzystać z odpowiednich instytucji prawnych - poniżej o tym, jakie są różnice między służebnością mieszkania i umową dożywocia.


Kontrakty


o tym się mówi

 • ASF to niemal plaga egipska XXI wieku

  Jan Krzysztof Ardanowski uznawany jest za jednego z największych specjalistów branży rolnej w partii Prawa i Sprawiedliwości. W rozmowie z magazynem "Farmer" zdradził najbliższe plany rządu, które mają przynieść dobrą zmianę na wsi i w rolnictwie. Opowiada nam również o nowym ubezpieczeniu oraz wydatkowaniu PROW-u. W wywiadzie nie mogło zabraknąć wciąż aktualnego tematu ASF-u i nowych pomysłów na walkę z wirusem.


Ferma - szkodniki

 • Walcz z gryzoniami w chlewni

  Szczury towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Nic zatem dziwnego, że spotkać można je także na fermach świń. Gryzonie w obiektach inwentarskich należy jednak systematycznie tępić.TU KUPISZ FARMERA


BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

FORUM FARMERA

Agrofy.pl

Chciałbym poznać waszą opinie na temat tego czy informacja o dostępności środka ochrony roślin jest dla was istotna przy wyszukiwaniu...

lokizom

A tutaj sypie śnieg od wczoraj. Okolo 10 cm napadalo