Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Niemcy: pierwsza od ponad miesiąca podwyżka cen tuczników

Autor: Bartosz Wojtaszczyk

Dodano: 14-03-2019 09:36

Po długich tygodniach stagnacji wreszcie doczekaliśmy się podwyżek cen tuczników na niemieckim rynku. Fakt ten daje krajowym producentom nadzieję na poprawę opłacalności produkcji.

Po sześciu tygodniach stagnacji Niemieckie Zrzeszenie Producentów Zwierząt i Mięsa (VEZG) zdecydowało się na ponowne podwyżki cen skupu żywca wieprzowego. Po wczorajszym notowaniu tamtejszej "dużej giełdy", obowiązująca od początku lutego stawka 1,40 euro/kg WBC wzrosła o trzy eurocenty do poziomu 1,43 euro za kilogram. Co ciekawe, cena utrzymuje się na niemal identycznym poziomie, co w zeszłym roku: w połowie marca 2018, niemieckie rzeźnie utrzymywały stawkę na poziomie 1,45 euro za kilogram.

Krajowym producentom trzody chlewnej pozwala to oczekiwać poprawy sytuacji również w krajowych skupach. Przewidywany jest wzrost cen tuczników rzędu 10-15 groszy. Niestety to za mało, by rolnikom zagwarantować opłacalność produkcji.

Obecnie za żywiec wieprzowy krajowe skupy płacą w naszym kraju średnio 3,97 zł netto za kilogram, zaś za świnie w wadze bitej ciepłej około 5,23 zł netto za kilogram półtuszy w klasie E. To znacznie poniżej granicy opłacalności. Niemniej ostatnie ruchy na niemieckiej giełdzie to krok w dobrą stronę. Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia podwyżka, z jaką będziemy mieć do czynienia w najbliższych tygodniach.

 

×