Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wyczekiwany wzrost cen tuczników w Chinach staje się faktem

Autor: Bartosz Wojtaszczyk

Dodano: 14-03-2019 11:06

Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody chlewnej, ceny trzody chlewnej w Chinach znajdują się obecnie na poziomie najwyższym od 14 miesięcy.

Jak informują przedstawiciele związku, według danych agencji Reuters, odnotowane w ostatni poniedziałek ceny tuczników, były w Chinach najwyższe od 14 miesięcy. Co więcej, wiele wskazuje na to, że jest to dopiero początek serii podwyżek. W chwili obecnej cena skupu tuczników wynosi w Chinach 15,09 juanów (ok. 8,56 zł) za kilogram, a od początku marca ceny wzrosły aż o 20 proc.

Podwyżki cen tuczników wynikają z dużego spadku pogłowia trzody będącego efektem występowania w Chinach wirusa ASF. Do dziś w kraju zlikwidowano 111 ognisk choroby, w których zabito około miliona zwierząt. Według danych tamtejszego resortu rolnictwa pogłowie trzody spadło w tym kraju o 13 proc. w ujęciu rocznym, z czego pogłowie loch aż o 15 proc.

Duży spadek pogłowia wywołał gorsze zaopatrzenie rynku wewnętrznego, co z kolei stymuluje import wieprzowiny. To dobra wiadomość dla polskich i unijnych producentów żywca: sytuacja na rynku chińskim otwiera drzwi do większego eksportu wieprzowiny, co powinno poprawić sytuację cenową w Europie.

 

 

 

×