Ostatnie dwa lata dla branży biopaliwowej były stracone – zgodnie mówią przedsiębiorcy. Brak ulg podatkowych oraz ciągnące się latami prace nad ustawą o biopaliwach mogły skutecznie odstraszać potencjalnych inwestorów. Teraz jest szansa, że to się zmieni. Choćby dlatego, że firmy mają możliwość dofinansowania z unijnych funduszy.

Tomasz Pańczyszyn: - Mamy bowiem opracowane i zatwierdzone dokumenty już w Brukseli. Dotyczą one możliwości finansowania i inwestycji w bioetanolu i linii do tłoczenia rzepaku.

Sukcesem jest wydzielenie specjalnych funduszy tylko dla przedsiębiorców inwestujących w energie odnawialną. W poprzednich programach pomocowych musieli oni konkurować o zdobycie pieniędzy z firmami z innych branż.

- Do 20 mln zł wsparcia finansowego może dostać zakład, jeżeli będzie przestawiał się na produkcję energii – mówi J. K. Ardanowski, wiceminister rolnictwa. Pieniądze dla branży biopaliowej będą dostępne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Innowacyjna Gospodarka. Niestety to wszystko co na razie przedsiębiorcy wiedzą.

- Ciężko jest mówić o atrakcyjności. O dostępności tych środków również ciężko jest powiedzieć bo nie wiemy do końca jak będą przebiegały procedury – dodaje Tomasz Pańczyszyn.

Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane do stopniowego zwiększania zawartości biokomponentów w paliwach ciekłych. W przyszłym roku biopaliwa mają stanowić 3,45 proc. wszystkich paliw. W 2010 r. ponad 7 proc.

Źródło: Witold Katner/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!