Zakład produkcyjny zbudowany wspólnym wysiłkiem otworzono w grudniu 2007 r. - Uruchomienie produkcji poprzedziło żmudne załatwianie formalności, które zabrało aż osiem miesięcy -wspomina Krzysztof Boguszewski, właściciel zakładu.

Otwarcie takiej wytwórni to nowość, do której urzędnicy podchodzą podejrzliwie i niechętnie. Stąd nim udało się uzyskać wszystkie wymagane pozwolenia, minęły długie miesiące.

(...) W świetle obowiązujących przepisów wytwórnia nie może wprowadzać swojego biopaliwa do obrotu czy sprzedawać go innym rolnikom spoza grupy.

- Nasz biodiesel nie jest badany przez Inspekcję Handlową pod kątem jakości, bo my nim nie handlujemy, ale jego jakość nie odbiega od normy - przekonuje Krzysztof Boguszewski i dodaje, że w okolicach Płocka rolnicy mogą kupić biodiesla na stacjach paliw.

Każdy z rolników wytwarza biopaliwo dla siebie -z własnych surowców i materiałów. Pozostałe koszty wytwórni rolnicy ponoszą wspólnie. Jest to pierwsza wytwórnia tego typu w Polsce. Przez dwa lata organizatorzy zebrali na tyle dużo doświadczenia w prowadzeniu tego przedsięwzięcia, że teraz chemie pomagają wszystkim zainteresowanym. Ich zakład ma status jednostki produkcyjnej i szkoleniowej.

(...) Ciąg technologiczny wytwórni obejmuje: tłoczenie oleju, sedymentację i filtrowanie oleju, filtrowanie za pomocą filtra workowego, estryfikację (olej poddawany jest reakcji chemicznej), sedymentację i filtrowanie biodiesla - pisze Krzysztof Polak. (...)

Źródło: Gazeta Prawna

Podobał się artykuł? Podziel się!