Gdy latem ubiegłego roku za litr oleju napędowego trzeba było zapłacić prawie tyle co za dwa litry oleju rzepakowego, rolnicy przestali się wahać z dolewaniem do baków biopaliwa. Ożywił się też rynek sprzedaży biodiesla z przydomowych wytwórni, a w warsztatach samochodowych ruszyła adaptacja do olejów roślinnych  układów zasilających w samochodach, ciągnikach i maszynach rolniczych.

Silniki diesla mogą być zasilane czystym olejem roślinnym (OR), mieszanką tych olejów z ON, a także biodieslem – czyli estrami metylowych kwasów tłuszczowych, otrzymywanych poprzez działanie na OR metanolem i zasadą sodową lub potasową.

Przerabiamy zasilanie
Do baku maszyny z silnikiem diesla można wlewać praktycznie wszystkie rodzaje olejów roślinnych, w tym posmażalnicze, a także oleje przepracowane i zwierzęce. Nie jest też tajemnicą, że spore rozmiary ma czarny rynek oleju opałowego sprzedawanego jako paliwo do diesli – i właśnie szersze stosowanie rolniczego biodiesla mogłoby skutecznie temu przeciwdziałać.

Czy paliwo roślinne nie szkodzi na dłuższą metę silnikom? Problemy pojawiają się przy niższych temperaturach, gdy gwałtownie rośnie lepkość OR. Receptą może być mieszanie OR i ON, jednak wraz ze wzrostem udziału ON w mieszance rośnie też oczywiście cena. Coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem jest więc adaptacja układu paliwowego pojazdu czy urządzenia, pozwalająca stosować OR przez cały rok. – Taka przeróbka jest dość prosta i trwa najwyżej jeden dzień – powiedział nam Robert Kolasiński z Bydgoszczy, który już od pięciu lat przystosowuje diesle do zasilania OR.

Istotą przeróbki jest zamontowanie drugiego zbiornika wraz z dodatkowym filtrem i pompą oleju. Zbiornik wyposażony jest także w wymiennik ciepła i czujnik temperatury. Rozruch silnika następuje na ON, wymiennik rozgrzewa OR do temperatury 90 st.C i następuje przełączenie na spalanie OR. Teraz pojazd czy maszyna może pracować nawet kilka godzin na OR. Gdy silnik ma kończyć pracę, ponownie przełączany jest na spalanie ON, by wypłukać pozostałości OR z pompy paliwowej i wtryskiwaczy.