Rzecznik GL Marcin Zachowicz poinformował, że nowe instalacje będą mogły wyprodukować 100 tysięcy ton estrów metylowych kwasów tłuszczowych oraz 12 tysięcy ton gliceryny technicznej rocznie.

Zachowicz dodał, że pochodzący z Czechowic-Dziedzic biokomponent używany będzie jako dodatek do oleju napędowego i produkcji paliwa popularnie zwanego biodieslem. W celu dostosowania się do wymogów uchwalonego przez rząd Narodowego Celu Wskaźnikowego, dotyczących zawartości biokomponentów w paliwach, Grupa Lotos wybudowała też instalację do magazynowania i dozowania estrów do olejów napędowych.

"Inwestycja Grupy Lotos na Śląsku powstała z myślą o zaspokojeniu przede wszystkim potrzeb polskiego rynku. Dziś Grupa Lotos włącza się do gry o rynek biopaliw. Nie boimy się konkurencji. Po pierwsze dlatego, że mamy spore doświadczenie w produkcji biopaliw. Już od 1997 roku sprzedajemy paliwa z dodatkiem bioetanolu. Po drugie, dzięki zaawansowanej technologii produkcji, o którą zadbano podczas projektowania i budowy fabryki FAME, biokomponent z Czechowic-Dziedzic będzie najwyższej jakości produktem na rynku" - powiedział prezes GL Paweł Olechnowicz.

Całość procesu inwestycyjnego nadzorowała specjalnie w tym celu powołana spółka - Lotos Biopaliwa. Jej partnerami przy budowie instalacji są firmy MAN Ferrostaal, Prochem, a także Lotos Serwis. Nową instalację obsługuje 19 osób.

Lotos Biopaliwa zabezpieczyły już dostawy surowca do nowej fabryki. Zawarta została umowa z Zakładami Tłuszczowymi "Kruszwica". Firma dostarczy do 2012 roku surowy olej rzepakowy wartości 500 milionów złotych. Identyczna umowa zawarta została także z firmą Komagra.

Lotos Biopaliwa należy w 100 procentach do Lotos Czechowice. Spółkę powołano w celu realizacji inwestycji instalacji do produkcji estrów kwasów tłuszczowych.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!