Głównym powodem niechęci do inwestowania w produkcję biopaliw jest ich zbyt wysoka cena w stosunku do paliw konwencjonalnych. Z planów wycofują się kolejne firmy.

- Jeszcze dwa lata temu chętnych do wejścia na rynek było kilkudziesięciu - mówi Henryk Zamojski, wiceprezes Krajowej Izby Biopaliw (KIB). (...)

(...) W przyszłym roku zapotrzebowanie na biokomponent^ wzrośnie, bo nakazany prawem limit wykorzystania biopaliw wzrośnie do 4,6 proc.

- Mamy jedynie cztery duże instalacje produkujące estry o łącznej mocy 450 tys. ton w skali roku. Szacujemy, że w tym roku wyprodukują one 280-300 tys. ton biokomponentów - mówi Zamojski.

Jeśli do tego dodać kilka mniejszych firm, które są w stanie wytworzyć 1-3 tys. ton, to okazuje się, że krajowi wytwórcy zaspokoją 75 proc. zapotrzebowania polskiego rynku na estry. (...)

Według Witolda Ozimskiego, prezesa BM Reflex, jedyną szansą na poprawę jest modyfikacja przepisów o podatku akcyzowym. Miała to zrobić nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, uchwalona 11 maja 2007 r., jednak przedłuża się jej notyfikacja w KE.

Źródło: Gazeta Prawna

Podobał się artykuł? Podziel się!