Fisher-Boel, komisarz UE ds. rolnictwa oświadczyła dla farmera.pl, że założony cel dolewania do paliw 10% biopaliw będzie realizowany. Produkcja zielonej energii w UE będzie prowadzona w sposób zrównoważony. Ma ona prowadzić także do redukcji o 20% do roku 2020 emisji gazów cieplarniach.

Wzrost cen żywności na świecie jest zdaniem komisarz spowodowany m.in. panującymi warunkami klimatyczno-glebowymi, działaniem mechanizmów spekulacyjnych, które zawyżają ceny mięsa oraz także przez wzrost zamożności ludności takich krajów jak Indie i Chiny co powoduje wzrost konsumpcji.

Eksperci ONZ alarmowali, iż głód jest obecnie jak „ciche tsunami” – potężną falą zalewa świat. Powodem kolejnej epidemii głodu są stale rosnące ceny żywności.
Raport Banku Światowego i ONZ prognozował, że ceny roślinnych produktów rolniczych pozostaną na wysokim poziomie w tym i przyszłym roku i mogą utrzymywać się do 2015 r.
Ceny żywności idą w górę ze względu na rosnące ceny ropy i energii, rosnącą konkurencję pomiędzy biopaliwami i żywnością.

Prof. Grzegorz Spychalski z Akademii Ekonomicznej ze Szczecina uważa, że wzrost upraw roślin na cele energetyczne nie odpowiada ze wzrost cen żywności. Jego zdaniem problem tkwi m.in. dystrybucji żywności w krajach, które nie dopuszczają do prawidłowego rozdziału żywności.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!