W maju minie rok od uchwalenia przez Sejm ustawy wprowadzającej niższą akcyzę na biopaliwa. Od roku trwają też starania o to, aby Bruksela taką formę pomocy zaakceptowała.

Problem w tym, że polscy urzędnicy do tej pory nie wysłali tam kompletu wymaganych dokumentów. Co przedłuża wprowadzenie w życie większych ulg. A to oznacza, że ekologiczne paliwa na polskich stacjach jeszcze długo nie będą tańsze.

Tomasz Pańczyszyn, Krajowa Izba Biopaliw: - największy problem mają firmy paliwowe, bo oni muszą dodawać biokomponenty, natomiast niezrealizowanie notyfikacji pogarsza ich sytuację finansową.

Odpowiedzialny na opóźnienia resort gospodarki, nie jest w stanie określić stanu prac nad kompletowaniem dokumentów, o które upomina się Bruksela. Nie wiadomo więc, kiedy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów je wyśle. Termin w jakim miało to nastąpić minął 18 marca.

Przypomnijmy. Chodzi o ustawę, dzięki której o 6 gr miałaby zostać podwyższona ulga w akcyzie za litr biokomponentu w benzynie i o 5 gr w oleju napędowym. Ta sama ustawa obniża także z 20–stu gr do 1- ego stawkę akcyzy na tak zwane paliwa samoistne.

Źródło: Radosław Bełkot/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!