PRZEGLĄD PRASY: Na rynek biopaliw odważnie powróciła w tym roku Rafineria Trzebinia, ale w jej ślady nie spieszą inni. Po zniesieniu korzystnych ulg w akcyzie, jakie obowiązywały w ubiegłym roku, producenci biopaliw zrezygnowali z krajowego rynku. W pierwszym kwartale tego roku w kraju sprzedano tylko 132 tony biodiesla - wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. W ostatnich trzech miesiącach 2006 roku było to 7,4 tys. ton.

Znacznie lepiej wyglądała natomiast sprzedaż bioetanolu dodawanego w niewielkich proporcjach do benzyny, bo ten rynek istniał od dawna. Od niedawna na wybranych stacjach można znowu tankować biodiesel. Od dwóch miesięcy mamy w swojej ofercie biopaliwo, kupowane z Rafinerii Trzebinia. Sprzedaje się nieźle - zapewnia Anna Kalisińska, specjalista ds. sprzedaży prywatnej firmy dystrybucyjnej Pol-Oil.

Jest to bioester wyprodukowany całkowicie z oleju rzepakowego i kwasów tłuszczowych. Na stacji Pol-Oil w Warszawie kosztuje o 15 groszy taniej niż tradycyjny diesel. W Polsce takie paliwa mają być niemal całkowicie zwolnione z akcyzy i opłaty paliwowej. Po zatwierdzeniu krajowych przepisów przez Komisję Europejską akcyza na czyste biopaliwo ma wynieść 1 gr za litr. Obecnie wynosi 20 gr za litr.

Plany koncernu dotyczące sprzedaży biodiesla może zakłócić wzrost cen podstawowego surowca do jego produkcji - oleju rzepakowego. Zapowiadane na ten rok wysokie zbiory rzepaku okazują się dużo niższe z powodu niekorzystnej pogody. Zakłady Tłuszczowe w Kruszwicy płacą za tonę rzepaku w kontraktacji ponad 1 tys. zł.

Ceny oleju rzepakowego znacznie podskoczyły, a ceny estrów na rynku europejskim nie wzrastają. Zrealizowaliśmy duży kontrakt eksportowy i na razie nie mamy większych planów sprzedaży. W najbliższych miesiącach nie widzę możliwości na rynku krajowym - analizuje Janusz Szostak, dyrektor zarządzający Solventu.

Na niekorzystne warunki rynkowe narzeka też Elstar Oils, który posiada nową instalację do produkcji diesla z oleju w Malborku. Od niedawna firma uzyskała koncesję na wytwarzanie paliw ciekłych. Planuje sprzedaż czystego estru, podobnie jak Trzebinia. Czeka jednak na zatwierdzenie większych ulg przez Brukselę i obowiązek sprzedaży biopaliw w kraju.